agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy – jaki wybrać?

Agregat prądotwórczy

Prąd jest obecnie niezbędnym źródłem towarzyszącym nam w codziennym życiu. Dlatego każdy, kto doświadczył przerwy w dostawie energii elektrycznej w domu w wyniku wichury, powodzi czy śnieżycy wie, jakie to jest nieudogodnienie. Gdy go zabraknie, nagle nie możemy skorzystać z ciepłej wody czy sprzętu RTV i AGD. Najlepszym urządzeniem chroniącym od braku dostępu do energii elektrycznej jest agregat prądotwórczy. Jest on wykorzystywany w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach oraz wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.

Czym jest agregat prądotwórczy?

To urządzenie będące samodzielnym źródłem energii elektrycznej. Tym samym agregat pozwala na utrzymanie dostawy prądu wszędzie tam, gdzie jest ona przerywana lub jest niemożliwa z uwagi na brak dostępu do sieci. Z uwagi na funkcje agregatów są one używane w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych, obiektach użyteczności publicznych oraz tymczasowych obiektach, gdzie prąd jest potrzebny w danym okresie (place budowy, festiwale, pikniki). Agregaty można podzielić na podstawie wielu właściwości na przykład czasu użytkowania. Biorąc pod uwagę taki czynnik, agregaty można podzielić na przenośne oraz stacjonarne.

Agregat przenośny – charakterystyka

Zazwyczaj każdy agregat przenośny jest napędzany benzyną, jednakże spotyka się modele z silnikami diesla. Agregaty tego typu ze względu na możliwość przenoszenia są użytkowane zarówno na powietrzu, jak i w pomieszczeniach. Służą głównie do zasilania elektronarzędzi oraz małych domów i działek rekreacyjnych.

Agregat stacjonarny – charakterystyka

Agregat stacjonarny napędzany jest natomiast silnikiem diesla i posiada wewnętrzny zbiornik na paliwo. Urządzenie tego typu ma moc od 3 kVA do nawet 140 kVA. Agregaty stacjonarne można podzielić ze względu na montaż, wyróżniając generatory nieobudowane i obudowane. Urządzenia nieobudowane składają się z prądnicy i są umieszczane w specjalnych pomieszczeniach – agregatowniach. Przechowywanie w takich pomieszczeniach jest konieczne, ponieważ urządzenia te cechują się dużą głośnością, dlatego przebywanie obok niego powinno się odbywać ochronnym sprzęcie. Agregaty obudowane natomiast mogą pracować na zewnątrz. Zamontowana obudowa tłumi pracę silnika, tworząc wokół niego bezpieczne i ciche warunki pracy.

Agregat prądotwórczy jednofazowy czy trójfazowy?

To pytanie dotyczy osób, które chcą pozyskać agregat do domu lub firmy. Agregat prądotwórczy jednofazowy oferuje napięcie do 230 V, a więc sprawdzi się w przypadku małego domu na wsi. Taki sprzęt wystarczy, aby zasilić cały domek lub rekreacyjną działkę. Zaletą agregatu jednofazowego jest łatwy montaż, który ogranicza się jedynie do wpięcia jednego przewodu do rozdzielnicy i dodania odpowiedniego bezpiecznika.

Na agregat prądotwórczy trójfazowy powinny zdecydować się osoby chcące zasilić nieco większy dom lub firmę. Daje on nam napięcie do 400 V. Pamiętajmy jednak, że przed wyborem tego rodzaju agregatu, należy upewnić się, czy nasza instalacja naprawdę potrzebuje takiego wsparcia energetycznego. Jeśli nie jesteśmy o tym przekonani, lepiej zaczerpnąć wiedzy u fachowca od instalacji elektrycznych.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *