ubezpieczenie domu i mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania, domu, nieruchomości – kompletny poradnik

Jakie ubezpieczenie mieszkania, domu, nieruchomości? – poradnik

Wraz z zakupem własnej nieruchomości, oprócz dużej ilości formalności, chociażby w postaci zawarcia umów z dostawcami energii, wody itp., musimy jak najszybciej zastanowić się nad jej ubezpieczeniem. Nie możemy z tym czekać kilka tygodni czy nawet więcej, ponieważ nigdy nie wiemy, co może się stać. Nie ważne, czy jest to nowe mieszkanie od dewelopera, stary drewniany dom czy mieszkanie z rynku wtórnego. Życie potrafi ułożyć się, tak że zaraz po zakupie nieruchomości, ktoś może ja nam zalać, może nastąpić przepięcie lub odwiedzić nas złodziej. Zawsze o tym słyszymy, jednak wielkie nieszczęście jest, gdy nam się to przytrafi. Konieczne jest ubezpieczenie nieruchomości. Jak to zrobić i gdzie najtaniej ubezpieczyć? Czytaj dalej!

Ubezpieczenie mieszkania – od czego i jak ubezpieczyć?

Rynek wtórny czy pierwotny, własność gruntu lub nie, zawsze ubezpieczamy mieszkanie od nieszczęść, które mogą się przytrafić. Ofert ubezpieczycieli jest dużo, jednak jak jak ubezpieczyć mieszkanie?

Przede wszystkim ubezpieczmy je przez Internet lub telefonicznie. Nie jest konieczne składanie wizyt u agentów ubezpieczeniowych. Nie ważne, czy mieszkamy w Warszawie, czy w niewielkiej wiosce jest to najwygodniejszy sposób. Zanim zdecydujemy się na jakieś ubezpieczenie należy zapoznać się z zakresem ubezpieczeń danego ubezpieczyciela. Nie dajmy nabrać się na ogromne lub minimalne koszty. Ubezpieczając mieszkanie nie musimy obawiać się na przykład nawalnego deszczu, jeśli nie mieszkamy na poddaszu. Ubezpieczenie od spadku przedmiotów z nieba też nie do końca jest uzasadnione w takim wypadku, no bo jeśli już np. samolot miałby spaść nam na głowę, raczej nie będziemy potrzebować ubezpieczenia.

Jaki zakres ubezpieczenia mieszkania wybrać?

Ustaliliśmy, że pewne elementy w ubezpieczeniu mieszkania nie mają sensu. Rozważmy teraz, jaki zakres ubezpieczenia warto wybrać:

 • zdarzenia losowe takie jak:
 • -pożar – tak
 • gradobicie – tylko na poddaszu
 • ulewny deszcz – tylko na poddaszu
 • trzęsienie ziemi – raczej nie w Polsce
 • powódź – tylko tam gdzie jest zagrożenie powodziowe
 • lawina – tylko tam gdzie jest zagrożenie lawinami
 • włamanie a następnie kradzież mienia ruchomego oraz rabunek – zdecydowanie tak
 • dewastacji mieszkania i mienia – tak
 • awarie związane z rurami, elektryką, przepięcia itp. – tak
 • assistance – to jest ubezpieczenie związane z pomocą fachowców, ślusarzy, mechaników, hydraulików itp. – jeśli jest tanie warto się to wybrać
 • OC – czyli ubezpieczenie od wydarzeń losowych na terenie nieruchomości. Jeśli nie mamy żadnego ubezpieczenia na życie warto zastanowić się na tym dodatkiem.

Wybierając odpowiedni zakres ubezpieczenia nie zapłacimy ogromnych kosztów!


ubezpieczenie domu i mieszkania

Ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu będzie droższe i musi być szersze, jeśli chodzi o zakres niż ubezpieczenie mieszkania. W wypadku mieszkania tylko partycypujemy w posiadaniu nieruchomości, w wypadku domu jesteśmy skazani na własną rękę, posiadamy własną działkę i własny budynek. Tak samo jak w wypadku mieszkania dom możemy ubezpieczyć przez Internet lub telefon.

Zakres ubezpieczenia domu

Wybierając zakres u ubezpieczyciela zdecydujmy się raczej na pełen pakiet. W w tym wypadku przyda nam się ubezpieczenie na instalacje, włamania czy akty wandalizmu. Koniecznie trzeba ubezpieczyć się od takich zdarzeń jak wichury czy, jeśli mieszkamy blisko rzeki, strumienia, od powodzi. W wypadku domu warto zakupić assistance. Czasem mieszkamy w pewnej odległości od miasta, zawsze nam może coś się popsuć, fajnie jeśli zapłaci przynajmniej częściowo za to ubezpieczyciel.

Zwróćmy również uwagę na to, że ubezpieczenie może zawierać ubezpieczenie murów, ruchomości, budynków gospodarczych, czy domu w budowie.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, domu, nieruchomości?

Na koszty ubezpieczenia nieruchomości składa się wiele czynników. Po pierwsze, ubezpieczenie domu będzie droższe niż mieszkania. Jednak w skali roku ubezpieczenie nieruchomości to stosunkowo niewielki koszt, czym jest ok. 100 – 600 złotych, względem ewentualnych ogromnych szkód, które mogą zostać spowodowane np. nieuważnym sąsiadem, któremu wybuchła butla gazowa.

Co składa się na koszty ubezpieczenia nieruchomości?

 • wartość nieruchomości
 • zakres ubezpieczenia
 • lokalizacja
 • wiek ubezpieczającego
 • historia ubezpieczającego u danego ubezpieczyciela (u tego, u którego ubezpieczasz np. auto może być taniej)
 • historia szkód
 • materiał, z którego wykonana jest nieruchomość
 • powierzchni domu/mieszkania
 • wynajmu mieszkania/domu
 • zabezpieczeń, jakie zastosowaliśmy np. kamery czy drzwi antywłamaniowe
 • to czy w domu/mieszkaniu mieszkamy na stałe, czy tylko przez część w roku

Zakładając, że ubezpieczenie mieszkania kosztuje średnio 300 zł rocznie, a domu 400 zł rocznie, daje nam to sumę 3000-4000 zł na 10 lat. Jest duże prawdopodobieństwo, że przez te lata wydarzy się coś, co może spowodować utratę, bądź uszkodzenie naszego mienia.

Gdzie ubezpieczyć nieruchomość?

To gdzie ubezpieczyć dom/mieszkanie zależy od oferty danego ubezpieczyciela, od jej zakresu oraz ceny. Istnieje ranking, natomiast będzie on zawsze trochę zaginał rzeczywistość, gdyż wszystko zależy od naszych potrzeb. Sugerujmy się ofertami, które są przygotowane dla nas, tym bardziej jeśli np. wynajmujemy nieruchomość czy jesteśmy studentami.

Ranking ubezpieczeń nieruchomości – TOP5:

 1. Aviva
 2. PZU
 3. Generali
 4. Nationale Nederlanden
 5. Allianz

Natomiast najważniejsze jest to, że każdy może dostać inną ofertę, zależne jest to tak jak wspominaliśmy nie tylko od zakresu ubezpieczenia, ale i od np. historii ubezpieczającego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem na start jest skorzystanie z porównywarki i porównanie ofert.

Porównywarka ubezpieczeń nieruchomości

Najlepiej jest zawsze porównać oferty dotyczących ubezpieczenia domu, bo dzięki temu wybierzemy najlepszy zakres oferty w najlepszej cenie. Bardzo wygodne jest to kiedy możemy od razu takie ubezpieczenie zakupić przez Internet online. Nie trzeba nigdzie dzwonić, chodzić po agentach, dlatego jest to korzystne dla każdego, nieważne czy ubezpieczamy stary drewniany dom czy nowy modułowy, tradycyjny, czy mieszkanie.

Porównywarka ubezpieczeń nieruchomości online


Kalkulator ubezpieczenia domu i mieszkania

Najlepiej jest przeprowadzić wraz z porównaniem kalkulację już bezpośrednio ile to będzie wszystko kosztować. Razem z porównywarką ofert należy przeprowadzić kalkulację ubezpieczenia, możemy to zrobić tu:

kalkulator ubezpieczeń nieruchomosci
kalkulator ubezpieczen domu i mieszkania
kalkulator ubezpieczen nieruchomosci w porownywarce

Pamiętajmy, nie dajmy się naciągnąć przez niepewne podmioty, gdyż nie tylko może nas to wynieść dużo, ale potem możemy mieć problem z uzyskaniem odszkodowania (prawie zawsze jest problem, trzeba walczyć).

Najczęstsze pytania o ubezpieczenie mieszkania i domu

Ubezpieczenie mieszkania jest zależne od oferty ubezpieczyciela. Ma na to wpływ dużo czynników., jak chociażby powierzchnia, czy wartość mieszkania Ubezpieczenie może kosztować 100, a nawet 500 lub więcej. Najlepiej jest porównać koszt ubezpieczenia online.
Tak jest to możliwe, jest kilka towarzystw ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenie domu w budowie. Np. aviva, axa, uniqua. Zazwyczaj ubezpieczenie dotyczy elementów stałych domu.
Najtańsze ubezpieczenie jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników, np. naszej historii. Nie ma zasady co do najtańszego ubezpieczenia, dlatego musimy porównywać oferty.
Należy wybrać takie ubezpieczenie, które będzie w pełni chronić naszą nieruchomość, nie tylko od zdarzeń losowych, ale również np. od kradzieży. Nie należy oszczędzać na ubezpieczeniu, abyśmy potem nie mieli problemu z jego wypłaceniem.

Zobacz inne artykuły dla Ciebie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *