przestrzen_do_pracy

Przestrzeń do pracy – jaki ma wpływ, jak zaprojektować ją na zdrowie!

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Jak zaprojektować zdrową przestrzeń do pracy?

 

Natura jest dla nas niezbędnym elementem w przestrzeni domu, miasta czy pracy. W jej towarzystwie odpoczywamy, integrujemy zmysły, czujemy się naturalnie i komfortowo. Przestrzeń pracy także powinna mieć cechy naturalnego środowiska. Ostatnio kształtujący się trend umieszczania zieleni w biurach wskazuje konkretne wnioski! Ta zieleń pozytywnie oddziałuje na każdą osobę. To motywuje by szerzyć ideę projektowania w zgodzie z naturą. Dlaczego, gdzie i w jaki sposób można użyć roślin do zaprojektowania zdrowej przestrzeni do pracy?

 

Prawie 60% powierzchni biurowych na świecie nie jest wyposażona w elementy naturalnej zieleni. Aby zmienić negatywny paradygmat biur, kojarzący się z pustymi, bezosobowymi rzędami biurek czasem wystarczy niewielka ingerencja. Marzy nam się, aby architekci i projektanci myśleli o zieleni od samego początku, uwzględniając ją jako integralną część całej koncepcji wystroju. Wiemy jednak, że można to zrobić prościej.

 

Dlaczego warto projektować i tworzyć odpowiednią przestrzeń do pracy otaczając się zielenią?

 

  • Aspekt psychologiczny. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Exeter pokazują, że osoby, które pracują wśród zieleni są o 15% bardziej wydajne i zmotywowane niż te pracujące w bardziej “sterylnych” warunkach. W raporcie The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace badacze notują 15% wzrost kreatywności u osób, które mają styczność w swojej przestrzeni pracy z naturalnymi roślinami.

 

  • Aspekt zdrowotny. Przebywając w budynkach oczekujemy, że powietrze będzie w nich czystsze i pozbawione otaczającego nas zewsząd smogu. Szacuje się, że w pokoju wyposażonym w odpowiednią ilość roślinności liczba kolonii bakteryjnych jest mniejsza o 60%. Notuje się także redukcję bólów głowy o 24% i zmniejszoną ilość podrażnień oczu o 52%. Dzięki transpiracji rośliny doniczkowe podnoszą wilgotność powietrza, która w budynkach z ogrzewaniem centralnym i podłogowym, często spada poniżej krytycznego poziomu.

 

  • Aspekt wizualny. Człowiek jest przyzwyczajony do naturalnych elementów. Przy intensywnej pracy przy ekranach ciekłokrystalicznych przeważnie zaleca się, aby regularnie odrywać wzrok i spoglądać na zieleń w oddali. Rośliny wzbogacają wizualnie przestrzeń, podnoszą krzywą wrażeń przy poruszaniu się po biurze, zmieniają percepcję Twojej przestrzeni pracy na tą nacechowaną pozytywnymi emocjami.

 

Co można zrobić, by poprawić samopoczucie w biurze i otoczyć się zdrową przestrzenią?

Wystarczą już 3 rośliny doniczkowe, by znacznie poprawić Twoje samopoczucie i jakość powietrza wokół Ciebie. Studium NASA, które wyszczególnia gatunki pochłaniające szkodliwe związki lotne jest świetnym elementarzem roślin odpowiednich do Twojej przestrzeni pracy. Okazuje się, że różnice w oczyszczaniu powietrza przez poszczególne gatunki są nieznaczne. By przestrzeń była zdrowsza, można użyć każdego rodzaju roślin. Ważne, aby wybrane gatunki wytrzymały trudne warunki biurowe. Najlepsze do takiego środowiska są 3 typy: Palma Areca, Sansewieria oraz różnego rodzaju Filodendrony

 

W jakich miejscach można zastosować zieleń w biurze?

 

Są trzy poziomy ingerencji aranżacji zieleni w biurze, przy stanowisku pracy:

 

  • Skumulowanie zieleni we wspólnej strefie pracy żeby poprawić klimat wewnętrzny i atrakcyjność wizualną tej przestrzeni. Zacznij od własnego biurka, tak, by Twój wzrok mógł odpocząć patrząc na zieleń. Wystarczy już parę roślin, aby zmienić oddziaływanie danej strefy na pracownika.
  • Strefy socjalne i networkingowe są miejscem, gdzie kumulowanie roślin powinno być przeprowadzone bardziej kompleksowo. Zielone ściany jak i podwieszane pod sufitem donice z filodendronami czy bluszczem są dobrym rozwiązaniem by stworzyć “biurową dżunglę”. W takiej zielonej oazie pracownik może odpocząć i zrelaksować się, co naturalnie zwiększa zaangażowanie i przywiązanie do tej przestrzeni.
  • Systemowe wdrożenie zieleni w całym biurze to proces, który daje wymierny, pozytywny efekt zarówno dla człowieka, jak i biznesu. Warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie gatunków, mobilność roślin na potrzeby szybkiej rearanżacji i przede wszystkim utrzymanie zieleni. Oparcie architektury wnętrza o roślinność jest wyzwaniem, warto jednak zdecydować się na ten ruch – naturalność takiej przestrzeni przyciąga, pobudza i motywuje.

 

 

 

Tags: No tags

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *