architektura w filmie

Architektura w filmie i grach! Gra o Tron, Skyrim, Harry Potter – niezwykłe rysunki

Architektura w filmie i grach

W dzisiejszych czasach świat wirtualny miesza się z rzeczywistym. W obu światach przestrzeń tworzy architektura, czy jest to architektura w filmie, grze, czy na co dzień w mieście. Świat wirtualny pozwala grafikom i projektantom na pominięcie praw fizyki, dlatego niektóre budynki potrafią być kosmiczne. Zobacz na pięknych rysunkach architekturę z Gry o Tron, Harrego Pottera, czy gry Skyrim.

Budżety na efekty specjalne wciąż rosną, a technologia rozwija się coraz bardziej. Twórcy i projektanci mogą tworzyć architektoniczne cuda, na potrzeby telewizji, filmów i gier wideo. Dzięki technologiom 3D, HD, 4K , czy CGI  wszystko co z tym związane staje się bardziej realistyczne, coraz bardziej olśniewające. Niektórzy gracze twierdzą, że czasem w grach jest „lepsza grafika, niż w realu”. Pozbądźmy się efektów specjalnych i zobaczmy jak pięknie prezentują się światy architektoniczne… narysowane.

Aby to zademonstrować, Angie’s List przygotowała zestaw podstawowych, narysowanych na papierze ilustracji najbardziej kultowych fikcyjnych światów branży rozrywkowej, świętujących styl, formę, materialność i cień. Od zgrabnego futuryzmu Star Wars i Marvela po rodzime fortece z Gry o Tron i Skyrim.

Seria nazwana jest „Fikcyjna architektura” i zaprezentowana w niej jest architektura w filmie i grach!

Architektura w Harrym Potterze

architektura w filmie

Courtesy of Angie’s List

Harry Potter mógł dorastać w mrocznym podmiejskim krajobrazie Privet Drive, ale po odkryciu, że jest czarodziejem, został wywieziony do znacznie ciekawszych budynków. Od wież Hogwartu i zakrzywionych uroków Ulicy Pokątnej, po przytulną, krytą łupkiem Muszelkę (dom Billa i Fleur) po wielopiętrową, dziwaczną Norę – czarodziejski świat jest niczym, jeśli nie wyjątkowym.

Architektura Gra o Tron

architektura w filmie

Courtesy of Angie’s List

Wielkie Rody Westeros mają niesamowite nazwy i zamki, więc nic dziwnego, że bohaterowie spędzają tam tak dużo czasu i rozlewają nad sobą tyle krwi. Nawet nad Wąskim Morzem w Essos, mistrzowie niewolników żyją w wielkich piramidach, aby pokazać, jak są ważni. Budowle z kamienia są oczywiście kluczowym elementem tych projektów, a jaki zamek najlepiej pasowałby do Twojego stylu?

Architektura Star Wars

architektura w filmie

Courtesy of Angie’s List

W odległej galaktyce istnieje wiele różnych stylów i wzorów architektonicznych – i nie trzeba mieć zasobów Republiki ani Imperium, aby je naśladować. W rysunkach ujęto głównie budynki naziemne, ale mimo to budynki pełne gładkich kamiennych fasad i sferycznych dachów, przenoszą nas trochę w inne światy.

Architektura Skyrim

architektura w filmie

Courtesy of Angie’s List

Gry o otwartym świecie, takie jak Skyrim, są okazją do udawania, że naprawdę masz piękną żonę, pokonałeś smoka i mieszkasz w fikcyjnym budynku (o ile zebrałeś wystarczająco dużo monet lub ukończyłeś wystarczająco dużo mini questów). Jeśli poczujesz się nieco rozczarowany, gdy wyłączysz grę, zainspiruj się skomplikowaną kamieniarką Proudspire Manor, konstrukcjami z drewna i strzechy w stylu długiego domu Jarla lub wspaniałym stylem Posiadłości nad Jeziorem (Lakeview Manor) i może zleć przygotowanie swojego domu w stylu Skyrim!

Architektura Marvel

architektura w filmie

Courtesy of Angie’s List

Supermoce nie są wymagane, aby odtworzyć architekturę, którą widzieliście w Marvel Cinematic Universe, ale… jeśli posiadasz moce projektanta architektonicznego – to może pomóc. Choć niewielu ma budżet, który pozwoli odtworzyć nowoczesną rezydencję widokową Tony’ego Starka, dlaczego nie czerpać inspiracji z czystych linii Triskeliona lub klasycznego, symetrycznego projektu New York Sanctum?

Architektura Ghibli

architektura w filmie

Courtesy of Angie’s List

Ghibli to japońskie studio tworzące anime. Jeśli jeszcze ich nie znasz, to być może za sprawą architektury, zapoznasz się z ich produkcjami.

Materiał Architektura w filmie i grach przygotowany na podstawie Angie`s List.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *