Piramida Cheopsa

To odkrycie zaskoczyło wszystkich! Tajemnicza piramida Cheopsa

Tajemnicza piramida Cheopsa

W Egipcie wciąż są prowadzone badania przy starożytnych zabytkach. Niedawno w ramach wdrażania nowatorskich metod badawczych piramida Cheopsa odsłoniła kolejną tajemnicę.

Piramida Cheopsa odkrycia

Dzięki tzw. metodzie obrazowania za pomocą promieniowania kosmicznego odkryto wolną przestrzeń mającą około 30 metrów. Piramida Cheopsa była badana wielokrotnie jednak jest to nieznane pomieszczenie. Może to być korytarz, komnata lub po prostu pustka. Znajduje się on nad wielką galerią. Póki co badania nadal będą prowadzone, a naukowcy nie chcą określać do czego miało służyć odkryte miejsce. Istnieje teoria, że pustkę użyto ze względów konstrukcyjnych, ale równie dobrze, może znajdować się tam coś jeszcze. Kto wie, może ukryte skarby lub nowe sarkofagi? 😉

Promieniowanie kosmiczne i  ScanPyramids

Ze względu na to, że piramidy są zbadane w całej swojej tkance podjęto projekt ScanPyramids mający na celu nieinwazyjne prześwietlenie piramid. Użyto do tego najnowszych technik, w tym m.in. termografii, 30, skanerów, dronów oraz promieniowania kosmicznego. Takie promieniowanie wykorzystuje muony, czyli cząstki subatomowe, które dosłownie przelatują przez obiekty, obrazując to jak wygląda ich wnętrze; czy element jest w pełni zabudowany, czy jest gdzieś wolna przestrzeń. W ten sposób udało się znaleźć nowy korytarz. Tak naprawdę o znaczeniu odkrycia zadecyduje przyszłość i rozwój projektu. Póki co trzeba czekać na publikację badań.

Piramida Cheopsa i jej tajemnice

Została zbudowana około 2560 roku p.n.e. i nadal nie poznaliśmy do końca jej tajemnic. Podobno miała być zbudowana w 20 lat. Jej wysokość to prawie 150 metrów, ale ważyć ma ponad 6 milionów ton! Składa się z bloków skalnych, które ważą 2 do 15 ton. Musiały one zostać sprowadzone na miejsce budowy. W jaki sposób udało się zrealizować takie przedsięwzięcie nie jest do końca pewne. Wiadomym jest, że starożytni egpicjanie przez wieki dopracowywali sztukę budowy piramid, gdyż pierwsze z nich nie zawsze wychodziły idealne (piramida w Dahszur. Kto wie ile jeszcze uda się rozwiązać zagadek w architekturze starożytnej, która przecież jest z nami jakby od zawsze.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *