studiowanie architektury

Jakie możliwości daje studiowanie architektury?

Studiowanie architektury

Architektura należy do prestiżowych i chętnie wybieranych przez studentów kierunków. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Jaka przyszłość czeka absolwentów? Przeczytajcie.

Kogo zainteresuje ten kierunek?

Architektura to studia dla osób, które potrafią łączyć umiejętności praktyczne oraz zdolności artystyczne. Bez dwóch zdań przydadzą się na nich umysł ścisły i wyobraźnia przestrzenna. Już na początku edukacji sprawdzane są predyspozycje studentów z zakresu rysunku i malarstwa, geometrii wykreślnej czy tworzenia nieskomplikowanych ćwiczeń projektowych. Jest to również kierunek wymagający samodyscypliny, systematyczności i pracowitości. Oprócz zajęć teoretycznych studenci biorą udział w wielu zajęciach praktycznych, ćwiczeniach oraz stażach. Ma to na celu jak najlepsze przygotowanie ich do późniejszego wykonywania zawodu. Podczas całego okresu kształcenia studenci będą musieli przyswoić wiele zagadnień m.in. z zakresu geometrii, matematyki, grafiki, ergonomii, mechaniki i fizyki budowli czy prawa budowlanego. Będą ćwiczyli swoje umiejętności planowania, projektowania, tworzenia różnego rodzaju konstrukcji czy urbanistyki. Na studentów czeka dużo nauki, ponieważ praca architekta wiąże się z dużą odpowiedzialnością. To od niego w dużej mierze zależy, czy otaczająca nas przestrzeń będzie estetyczna, praktyczna i bezpieczna.

Którą uczelnię wybrać?

Architekturę można studiować m.in. na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Kandydaci mają do wyboru studia I oraz II stopnia, które odbywają się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i weekendowym.

Studia I stopnia kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera architekta (zobacz: https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-architektury/architektura-i-stopnia/), natomiast II stopnia magistra inżyniera.  Studenci mają do wyboru dwa języki wykładowe – polski oraz angielski. Dużą zaletą uczelni jest również współpraca z pracownią projektową  ARCHIMED, która jest partnerem tego kierunku. Dzięki temu przyszli architekci już w czasie studiów mogą zaznajamiać się z realiami rynku, na który za kilka lat wkroczą. Na dodatek dyplom uzyskany na WSEiZ jest uznawany we wszystkich Krajach Unii Europejskiej, co otwiera drogę do międzynarodowej kariery. Poza tym cieszy się ona prestiżem oraz dobrymi opiniami studentów i absolwentów.

Dlaczego warto wybrać ten kierunek?

Architektura to jeden z tzw. przyszłościowych kierunków, które zapewniają satysfakcjonujące miejsce na rynku pracy. Dobrze wykwalifikowani specjaliści w tej branży są potrzebni zarówno w kraju, jak i za granicą. Mogą liczyć na stabilne zatrudnienie, dobre zarobki oraz bardzo elastyczną pracę. Dodatkowo jest to zawód cieszący się uznaniem i zaufaniem. Pozwala na kreowanie otaczającej nas rzeczywistości, usprawnianie i upiększanie jej.

Część absolwentów architektury decyduje się na pracę w pracowniach architektonicznych oraz wielu jednostkach administracji samorządowej (w wydziałach architektury i urbanistyki), inni natomiast stawiają na założenie własnej firmy. Alternatywą dla tych rozwiązań jest także zatrudnienie w pracowniach konserwatorskich czy firmach budowlanych.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *