jaki projekt domu

Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

Jaki projekt domu wybrać?

Wybór projektu domu

Budowa domu to najczęściej pierwsza w życiu poważna inwestycja, która ma służyć rodzinie przez długie lata. Czasem zaczyna się od kupna działki i można wtedy wybrać taką, na jakiej można będzie zrealizować wymarzony projekt domu, wyszukany na stronach biur projektowych. Częściej działka przypada w spadku lub jest darowizną i wtedy trzeba do niej dopasować taki dom, który spełni wymagania przyszłych użytkowników i który będzie można wybudować na danej posesji. Jakimi kryteriami należy się kierować, aby wybrać odpowiedni projekt domu? Które warunki trzeba rozważyć w pierwszej kolejności? Co zadecyduje o liczbie kondygnacji, wielkości domu i komforcie użytkowania?

Wielkość domu i budżet

Na wstępie warto ustalić przybliżony metraż i liczbę pomieszczeń, jakich potrzebujemy, no i oczywiście budżet, w jakim ma się zamknąć inwestycja. Czteroosobowa rodzina będzie się czuła dobrze na 150 metrach kwadratowych, luksusowo – na 200, a zmieści się zupełnie wygodnie także na 100 lub na mniejszej powierzchni. Jeśli inwestor dysponuje średnią lub małą działką, a planuje dom z trzema sypialniami i wbudowanym garażem, to będzie szukał projektu domu z poddaszem lub parterowego.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w sprawie domu, który wybudowany, należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub, jeśli działka, na której ma być realizowany projekt nie jest objęta takim planem, należy wystąpić do właściwego urzędu o Warunki Zabudowy (WZ). W tych dokumentach znajdują się takie ważne informacje jak, jaką część działki można zabudować, jak wysoki budynek można postawić i czy są jakieś ograniczenia co do  nachylenia dachu, szerokości elewacji frontowej lub nawet bardziej szczegółowe, jeśli mamy budować na terenie objętym przepisami o ochronie środowiska, krajobrazu lub dziedzictwa kulturowego.

Liczba kondygnacji a wielkość i kształt działki

Na działce o szerokości i długości powyżej 20 metrów, czyli średniej można zbudować niewielki dom parterowy lub średni dom dwukondygnacyjny. Z wymiarami działki wiążą się ściśle przepisy wyznaczające minimalne odległości budynku od jej granic. Zawarte są one w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od granicy do planowanego budynku musi być 4 metry odległości dla ściany z oknami lub drzwiami lub 3 metry – dla ścian bez otworów okiennych i drzwiowych. Na działce wąskiej, o szerokości mniejszej niż 16 metrów można budować bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra i. W granicy działki jest można budować bliźniaki.

Jeśli inwestor dysponuje działką i ma zbudować dom dla określonej grupy użytkowników, na przykład dla swojej rodziny, to w zależności od wielkości działki decyduje się na dom parterowy lub dwukondygnacyjny. Wybór pomiędzy domem piętrowym a domem z poddaszem to z jednej strony kwestia kosztów budowy, a z drugie – sprawa komfortu użytkowania. Dom piętrowy jest droższy, bo wymaga wybudowania dodatkowego stropu, ale wszystkie pomieszczenia na piętrze mają pełną wysokość, dzięki czemu łatwiej je umeblować. Dom z poddaszem będzie tańszy w budowie, ale na drugiej kondygnacji będą skosy, które utrudniają aranżację pokoi, a zwłaszcza łazienek.

Na wąskie lub płytkie działki wybiera się projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym o powierzchni od 80 do 130 metrów kwadratowych, najczęściej z wbudowanym garażem.

Jeśli natomiast inwestor dopiero ma zamiar kupić działkę, to kieruje się zwykle budżetem, jaki może przeznaczyć na całą inwestycję. Mniejsza, podłużna lub trójkątna działka może być tańsza, a chociaż ograniczy właściciela przy wyborze projektu domu, to na pewno nie będzie to dużym problemem, ponieważ biura projektowe oferują projekty domów na trudniejsze warunki w bardzo dużym wyborze.

Z500

Zobacz inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *