zdrowy dom a rekuperacja

Wpływ wentylacji w domu i rekuperacji na zdrowie

Czy rekuperacja jest zdrowa i jaki wpływ ma wentylacja w domu? 

Radość i ekscytacja związane z rozpoczęciem nowego etapu w życiu – te dwa uczucia towarzyszą zwykle przeprowadzce do nowego domu czy mieszkania. Bo miejsce, w którym mieszkamy, nasz dom, to nie tylko pojmowany dosłownie budynek użytkowy, przystosowany pod względem konstrukcyjnym i przeznaczony do celów mieszkalnych. Dom to nasze miejsce na ziemi. Ostoja i twierdza. Tu spędzamy ogromną część swojego czasu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma otoczenie, w którym przebywamy. Jak stworzyć zdrowy dom, czyli najlepsze miejsce do życia? Bezpieczną przestrzeń, która pozytywnie wpływa na zdrowie wszystkich domowników? Kluczowe jest tutaj zastosowanie reguł dotyczących domu ekologicznego.

Zdrowy dom to ten dobrze wentylowany

To oznacza, że tylko odpowiedni  projekt przełoży się na późniejszy komfort mieszkania. I nie chodzi tu jedynie o układ pomieszczeń czy aranżację wnętrz. Niezbędna jest właściwie zaprojektowana wentylacja. Najkorzystniejszym – nie tylko finansowo – rozwiązaniem, jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperacją. W tym przypadku sercem systemu jest rekuperator, centrala wentylacyjna odpowiedzialna za właściwą wymianę powietrza, odzyskiwanie ciepła z usuwanego, zużytego powietrza i ogrzewanie nim świeżego powietrza napływającego do wnętrza domu. Warto zauważyć, że w 2021 roku każdy z budowanych domów będzie musiał spełniać warunek energooszczędności. Jednak w tych wybudowanych w założeniu jako energooszczędne, ale z wentylacją grawitacyjną, większość strat ciepła przypadnie na ucieczkę ogrzanego powietrza kominami. Przy sprawnościach odzysku ciepła rekuperatora powyżej 90%, prawie całe to ciepło można zatrzymać. Dlatego zdrowy dom to nie tylko Twój indywidualny wkład w zdrowie Twoje i Twoich bliskich, ale także w ochronę środowiska.

zdrowy dom a rekuperacja

Co robi rekuperator i jak działa? 

Rekuperator zapewnia usuwa zużyte, pełne dwutlenku węgla, bakterii, wirusów i roztoczy powietrze, dając w zamian świeże, z zewnętrza, o niskim poziomie dwutlenku węgla, także przy zamkniętych oknach. W efekcie, pomimo przebywania w zamkniętym pomieszczeniu, zdrowy dom, wyposażony w rekuperator, gwarantuje swoim mieszkańcom nieustanne dotlenienie całego organizmu. Zalety rekuperacji docenią zwłaszcza alergicy i astmatycy, ale każdy przebywający w takim otoczeniu –  ze stabilną temperaturą i brakiem problemów z wilgotnością – odczuje ogólną poprawę samopoczucia. Zwłaszcza, że rekuperacja chroni nie tylko przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz, ale także tymi generowanymi wewnątrz domu. Naprawdę może zadziwić jak sprawnie systematycznie usuwa wszelkie szkodliwe substancje, charakterystyczne dla urządzania się w nowym domu, pochodzące z mebli, klejów, czy farb. Dzięki rekuperacji zdrowy dom oznacza doskonałe powietrze bez względu na okoliczności.

 

jak działa rekuperator

Jaki powinien być dobry rekuperator? 

Jest to możliwe, ponieważ jest wyposażony w rozwiązania, które tylko w minimalnym stopniu wymagają zaangażowania właścicieli. Ważne jest to, aby  rekuperatory działały automatycznie, odzyskiwały maksymalnie ciepło, ale przede wszystkim  – by były łatwe do obsługi i bezproblemowe. Dobrze jeśli pracują cicho. Ludzie potrzebują ciszy by móc prawidłowo funkcjonować, dlatego zdrowy dom to ten, który nie epatuje nadmiarem dźwięków.

Wentylacja zapewnia wszystkie korzyści, jeśli jest prawidłowo zaprojektowana, wykonana, wyregulowana i eksploatowana. Dotąd jednak w Polsce wentylacja z rekuperacją nie była standardowym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Warto jednak przemyśleć to rozwiązanie.

Cechy zdrowego domu

Badania przeprowadzone na grupie 45 000 Europejczyków pozwoliły określić pięć cech, jakie powinien posiadać zdrowy dom. Są to dobre warunki do snu, komfort cieplny we wnętrzu, świeże powietrze, dostęp do światła dziennego i odpowiedni poziom wilgotności. 

Inne artykuły, które Cię mogą zaciekawić

Źródło: mat. prasowe oraz zdjęcia Vasco

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.