oświetlenie wnętrz - lampa -awangarda

Awangarda w oświetleniu wnętrz

Czy współczesne oprawy oświetleniowe to wciąż te same lampy, z którymi mieliśmy do czynienia dwie dekady temu? Idziemy z duchem czasu, a postęp zaznacza się w każdej sferze naszego życia, także w branży oświetleniowej. Nic więc dziwnego, że zdecydowanie odbiegają od nich formą, a czasem także funkcją. Dziś stanowią nie tylko sposób na rozjaśnienie wnętrza, ale także budują klimatyczny nastrój i dekorują. W niektórych przypadkach mogą znacznie wyprzedzać swoją epokę i przybierać tak zaskakujące i niezwykłe kształty, że niekiedy możemy się zastanawiać, czy to nadal jest lampa, czy dzieło sztuki nowoczesnej.

Jak wygląda awangardowe oświetlenie wnętrz?

Awangardowe, niecodzienne formy coraz częściej pojawiają się w branży oświetleniowej. Często wzbudzają nasz zachwyt i podziw. Nie każdy jednak ma tyle odwagi, by wprowadzić taką lampę do aranżacji własnego mieszkania. Niektórzy wspominają, że to doskonała alternatywa dla nielicznych – odważnych osób, które cenią oryginalne rozwiązania. Jednak naszym zadaniem na takie formy w oświetleniu może znaleźć się znacznie więcej chętnych. Wystarczy wspomnieć, że awangardowe oświetlenie potrafi całkowicie odmienić wygląd wnętrza i wprowadzić powiew świeżości i nowoczesności.

Oświetlenie jak wąż

A gdyby tak zawieszona w salonie lampa przypominała węża, a właściwie wiele węży wijących się w różnych kierunkach? Brzmi strasznie? Być może tak właśnie byłoby, gdyby nie to, że lampa została w całości wykonana z chromowanego materiału i prezentuje się nie tyle strasznie, ile elegancko i zachwycająco. Doskonale wpisuje się zarówno we wnętrza nowoczesne, co glamour, jak i wiele innych. Może stanowić we wnętrzu silny akcent dekoracyjny. Jak wygląda? Najlepiej przekonać osobiście, odwiedzając stronę Lampy.it.

Niczym stado ptaków

Motywy roślinne, zwierzęce i inne inspiracje naturą dostrzegamy w oświetleniu coraz częściej. Tym właśnie charakteryzują się futurystyczne, awangardowe lampy. Nie zawsze mają regularną formę, za to chętnie wykorzystują inspiracje, które dostrzegamy na co dzień wokół siebie. Tak właśnie jest w przypadku lampy o wiele mówiącej nazwie Birds. Wiele niedużych, wykonanych z zadziwiającą precyzją ptaków w kolorze chromu prezentuje się niezwykle efektownie w blasku światła.

W kroplach deszczu

Lampa Rain bardzo przypomina opisaną wyżej oprawę z figurkami ptaków. Z tą jednak różnicą, że tutaj zamiast ptaków są metalowe elementy, które przypominają krople deszczu. Wykonane zostały w kolorze chromu i jak na krople deszczu przystało, mają różne rozmiary – od niedużych do całkiem sporych. Podwieszone na mocowanej do sufitu lampie prezentują się bardzo efektownie zarówno przy włączonym, jak i zgaszonym świetle.

W objęciach ośmiornicy

To jednak nie koniec przykładów tego, jak natura może inspirować producentów oświetlenia. Kolejnym jest lampa Octopus wykonana ze szkła oraz metalu, a utrzymana w dwóch kolorach: chrom oraz białym. Jej ramiona, niczym ramiona ośmiornicy sięgają w różnych kierunkach, jak gdyby próbowały złapać swoją ofiarę. Niepowtarzalny design tej lampy od razu przyciąga naszą uwagę i na długo pozostaje w pamięci.

Awangarde

Niepowtarzalny urok roztacza też lampa Crimps. Zbudowana została z wielu metalowych, spiralnie skręconych elementów, które błyszczą w blasku światła. Jeszcze więcej blasku dodają jej zawieszone pośród metalowych elementów kryształki egipskie. Całość prezentuje się niezwykle efektownie w oryginalnych, futurystycznych wnętrzach, jak i w pomieszczeniach utrzymanych w stylu glamour, klasycznym i wielu innych.

Jak neuronowa sieć

W niektórych lampach widać też nawiązanie do budowy ludzkiego organizmu, a dokładniej jego części. Lampa z serii Neurono niczym sieć komórek nerwowych łączy w sobie wiele niedużych metalowych, chromowanych elementów zakończonych białymi, szklanymi kloszami. Taka lampa z jednej strony nie wyróżnia się jakimś wyszukanym stylem, z drugiej wygląda bardzo efektownie i przyciąga uwagę.

Kuliste elementy

Czym zachwyca lampa Noble? Niektórzy mogą uznać, że właściwie niczym – wykonana z kulistych kloszy nie wnosi przecież do oświetlenia nic nowego. Nic, z czym nie zetknęlibyśmy się już w przeszłości. A jednak producent postarał się, by oprawa oświetleniowa Noble wyróżniała się pośród wielu innych dostępnych na rynku lamp. Dlatego pośród białych, szklanych kloszy umieścił metalowe kule w kolorze chromu. Co więcej, połączył je w nieregularny sposób i zadbał, by chromowane kule miały zróżnicowaną wielkość. Efekt jest imponujący.

Choć opisaliśmy tu całkiem sporo przykładów awangardowego oświetlenia, pamiętajmy, że jest to tylko skromny przykład, zaledwie namiastka tego, co oferuje branża oświetleniowa. Lampy o niezwykłych kształtach wzbudzają coraz większe zainteresowanie, a to zachęca producentów do tworzenia nowych, oryginalnych form.

[ratings]

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *