rolety_rzymskie_surma_6 (1) (1)

Rolety okienne do domu – mega poradnik! Jakie, po co i kiedy?

Rolety okienne do domu

Rolety to specjalne systemy, które osłaniają okna. Przed czym? A to już zależy od Ciebie przed czym chcesz chronić swój dom. Może to być złodziej, a może intensywne nasłonecznienie. Kiedyś stosowano okiennice, faktem niezaprzeczalnym jest, ze były one standardem każdego domu. Przyczyniały się nie tylko do zabezpieczenia go, ale również upiększały. Mało kto chce obecnie zastosować okiennice, gdyż nie pasują do każdego typu architektury, ale również są mało funkcjonalne. Możemy jednak zastosować rolety do domu. Po co, kiedy i jakie rolety? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć!

roleta_adaptacyjna_zewnetrzna

Po co montować rolety?

Rolety okienne instaluje się z 3 powodów:

  1. rolety osłaniają dom przed nadmiernym nasłonecznieniem
  2. rolety osłaniają życie domowników przed oczami sąsiadów i przechodniów
  3. rolety (ale tylko zewnętrzne) mogą nas zabezpieczyć przed włamaniem.

Rolety wewnętrzne i rolety zewnętrzne jakie wybrać?

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym lub na niskim piętrze w budynku wielorodzinnym, zastosujmy rolety zewnętrzne, gdyż będą one nas chronić przed włamaniami. Jeśli chcemy ochronić się tylko przed światłem, odciąć się od zewnątrz możemy zdecydować się na designerskie rolety wewnętrzne.

aluzje-drewniane-50mm-01 (1)

Rolety zewnętrzne rodzaje

Rolety zewnętrzne montuje się jak sama nazwa wskazuje na zewnątrz okna. Ma to oczywiście swoje zalety i wady. Najbardziej popularne są 3 rodzaje rolet zewnętrznych:

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe muszą być montowane przed ociepleniem, a skrzynki rolet są przykryte ociepleniem.

Rolety natynkowe

Rolety natynkowe montuje się w momencie, kiedy nie przemyśleliśmy ich instalacji na etapie budowy domu. Można je montować w dowolnym momencie na tynku. Są one mniej estetyczne niż rolety podtynkowe. Trzeba też pomyśleć o doprowadzeniu przewodów elektrycznych. Można postarać się zaaranżować je, jako element dekoracyjny, choć jest to trudne.

Rolety naokienne

Rolety naokienne nie są obecnie specjalnie popularne. Wynika to z tego, że pomiary muszą być zebrane w momencie planowania budowy domu. W trakcie projektowania trzeba je uwzględnić. Poza tym, montaż rolet naokiennych dostarcza problemów.

Podsumowując, jeśli jesteśmy na etapie budowy domu zainstalujmy rolety podtynkowe. Jeśli dom lub mieszkanie już stoi zainstalujemy wtedy rolety natynkowe.

aluzje-drewniane-50mm-02 (1)

Rolety wewnętrzne – rodzaje

W wypadku rolet wewnętrznych mamy do czynienia z wieloma rodzajami, różnią się one głównie designem, wykonaniem i materiałem. Wybieramy takie rolety wewnętrzne, aby pasowały do naszego wnętrza. Jakie są rodzaje rolet wewnętrznych?

  • rolety gładkie
  • rolety rzymskie
  • rolety wiedeńskie
  • rolety plisowane
  • rolety zebra

Rolety a żaluzje

Pamiętajmy, że rolety a żaluzje to dwa różne produkty. Rolety są wykonane z materiału, natomiast żaluzje to stałe paski (zazwyczaj metalowe lub drewniane), które się obracają.

roleta_adaptacyjna_zewnetrzna_surma-16 (1)

Na co zwrócić uwagę wybierają rolety wewnętrzne?

Kluczowy jest montaż. Musimy dowiedzieć się, czy istnieje możliwość estetycznego zamontowania rolety w naszych wnętrzach. Najlepiej jest do tego wynająć profesjonalną ekipę, która robi to na co dzień (może nie złotą rączkę, ale osoby, które montują rolety). Możemy wybrać  dowolny rodzaj rolet, które pasują do naszego wnętrza i spełniają nasze oczekiwania. Bardzo ważny jest kolor i faktura. Staramy się dobrać barwę materiału do kolorów ścian pomieszczenia. Pamiętajmy, że rolety będą miały duży wpływ na wizerunek pomieszczenia. Dopasujmy je do naszej sypialni, aby było przytulnie lub do naszej kuchni, aby ożywić wnętrze.

zaluzje_plisowane_surma_37 (1) (1)

Artykuł przygotowano przy współpracy z Systemy Surma, a wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony: https://www.systemysurma.pl 

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *