kosze uliczne - mała architektura

Co należy wiedzieć przed zakupem kosza ulicznego?

Kosze uliczne jako mała architektura w mieście

Kosze uliczne to element na stałe wpisany w architekturę miasta. Im więcej im znajdziemy w newralgicznych miejscach przestrzeni publicznej, tym czystsze będą ulice, osiedla, parki i skwery. Jednak warto pamiętać, że kosze miejskie mają nie tylko funkcję praktyczną – powinny być także estetycznie skomponowane z otoczeniem. Co warto wiedzieć, planując ich zakup dla miasta lub gminy?

Kosze uliczne: rodzaje i przeznaczenie

Na rynku jest wiele koszy przeznaczonych do przestrzeni ulicznej. Oferowane produkty różnią się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane, a także sposobem montażu oraz liczbą praktycznych elementów konstrukcyjnych.

I tak w ofercie znajdziemy kosze betonowe (z wkładem metalowym lub obręczą na worek), ciężkie i stabilne, które charakteryzują się największą trwałością. Producenci i takich koszy oferują możliwość wyboru kolorystyki, czyli wybór z jakiej mieszanki kamieni będzie on wykonany. W sklepach internetowych dostępne warianty znajdziemy najczęściej pod ceną produktu natomiast w eco-market.pl, kosze uliczne mają również podany opis wariantów oraz ich graficzne przedstawienie. Po za kolorem, producenci dają możliwość wygrawerowania napisu z nazwą miasta. Taki rodzaj śmietnika doskonale sprawdzi się w miejscach najbardziej narażonych na akty wandalizmu: w parkach, przy stadionach, dworcach, publicznych parkingach czy przystankach autobusowych.

kosze uliczne - mała architektura

Kosz betonowy okrągły fot. Eco-market.pl

Drugą opcją są kosze stalowe i metalowe – nieco mniej trwałe, ale subtelniejsze w swojej estetyce, ze zdecydowanie bogatszą ofertą kolorów i kształtów. Różnorodność wzorów sprawia, że łatwiej je dopasować do stylu otoczenia i okolicznych obiektów, przy których sprawdzą się najlepiej: przy uczęszczanych ulicach czy też budynkach o nowoczesnej architekturze. Ciekawym rozwiązaniem są też kosze wykonane z materiałów łączonych np. metalu z drewnem, które estetycznie wyglądają zwłaszcza w przestrzeni parków miejskich z drewnianymi ławkami czy na zadrzewionych skwerach.

kosze uliczne - mała architektura

Kosz metalowy Orbi fot. Eco-market.pl

 

Trzecim rozwiązaniem jest wybór koszy z tworzyw sztucznych, np. polietylenu. Są zdecydowanie mniejsze i lżejsze niż betonowe, ale też mniej trwałe, dlatego sprawdzą się np. przy obiektach użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola, przychodnie, urzędy, ale też na placach zabaw albo przy centrach handlowych.

 Dobry projekt to podstawa

Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonany i czy jest to kosz wolnostojący, czy mocowany na słupku lub do ściany – powinien być zaprojektowany tak, aby bez zarzutu spełniać swoją funkcję. Poza estetycznym wyglądem, ważna jest konstrukcja umożliwiająca jego łatwe i higieniczne opróżnianie. Ważne, by kosz miał osobną popielnicę, która ogranicza kontakt niedopałków ze śmieciami, niwelując ryzyko zaprószenia ognia. Kosze wyposażone dodatkowo w klapę lub daszek nie tylko wyglądają estetycznie, ale przede wszystkim ograniczają dostęp do zawartości małym dzieciom czy zwierzętom, dla których kontakt z odpadami może być bardzo niebezpieczny.

Zakup koszy ulicznych warto dobrze przemyśleć, ponieważ pełnią kluczową rolę w utrzymaniu porządku i higieny przestrzeni publicznej. Dobrze zaplanować go z wyprzedzeniem, ponieważ czas realizacji zamówień, zwłaszcza na kosze betonowe w większej liczbie, może zająć nawet do trzech miesięcy. Trzeba też pamiętać, że obiekty zużyte i zdewastowane powinny być regularnie wymieniane na nowe, w pełni estetyczne i funkcjonalne.

Zobacz inne artykuły

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.