Małe Domy

Małe domy to przyszłość? Zobacz OPODS mikro mieszkania!

Małe domy to przyszłość

Ludzi rodzi się coraz więcej, a w miastach do których wielu lgnie jest coraz mniej miejsca. W Polsce mała ilość mieszkań pod wynajem, szczególnie w centrach jest związana z wysokim czynszem, a ten problem będzie z czasem coraz bardziej narastał. Tymczasem na przykład w Hong Kongu nie ma już miejsc na budowę nowych mieszkań, a ceny nawet małych kawalerek są ogromne. Architekci z biura James Law Cybertecture wpadli na niezwykły pomysł – małe domy.

Zobacz film

Małe domy albo mikro mieszkania w betonowych rurach wodociągowych

To jest idea na zaoszczędzenie nie tylko miejsca, ale i finansów. Swój pomysł architekci chcą wdrożyć najpierw w Hong Kongu. Tam wynajem malutkiej kawalerki w centrum to wydatek średnio 2,100 dolarów. Wynika to z braku przestrzeni na nowe budynki i niewielkiej ilości wolnych mieszkań. Dotychczas i tak niektórzy mieszkańcy są zmuszeni do egzystowania w tzw. „trumiennych apartamentach” – czyli 3-4 metrowych mini klatach. Tak więc architekci z James Law Cybertecture wpadli na pomysł, aby wykorzystać betonowe rury wodociągowe, w których można zrobić małe, modułowe domy (a przynajmniej miejsca zamieszkania).

Po pierwsze zamieszkanie w czymś takim ma być bardzo tanie. Po drugie łatwo takie rury zdobyć oraz zutylizować, czyli są ekologiczne. Po trzecie zajmują bardzo mało miejsca. Powierzchnia mieszkaniowa w takiej rurze to około 10 m2. Mało, co? A mimo wszystko zgodnie z projektem mogą tam zamieszkać 2 osoby. Jest miejsce na przestrzeń do codziennego życia, coś na wzór aneksu kuchennego z mikrofalówką i mini lodówką oraz łazienka. Dzięki przeszklonym drzwiom (które otwiera się za pomocą smartfona) z jednej strony i dużego okna z drugiej, przestrzeń życiowa wydaje się większa. Takie małe domy będzie można ze sobą łączyć tworząc całe osiedla, a co najlepsze będzie można układać je jeden na drugim wypełniając np. puste przestrzenie między budynkami.

OPods są bardzo łatwe w transporcie i mogą być przenoszone z miejsca na miejsce. Co prawda jest to raczej lokum tymczasowe, bo życie na 10 m2 może być bardzo trudne, jednak w razie personalnej katastrofy finansowej takie rozwiązanie jest zbawienne. Co więcej małe domy OPods można wykorzystać jako miejsce wynajmowane przez np. turystów szukających ekonomicznego noclegu.

Na ten moment koszt takiej rury ma wynosić 15 000 dolarów, a szacowany koszt wynajmu na miesiąc w Hong Kongu to 400 dolarów. Zwrot z inwestycji wydaje się być znakomity!

Zobacz również: Najmniejszy dom na świecie jest w Warszawie!

Dom za 50 tyś złotych! Zamieszkaj w nim!

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *