kocioł elektryczny do domu

Kocioł elektryczny do mieszkania – jaki wybrać?

Jaki kocioł elektryczny wybrać?

Sposobów wytwarzania energii cieplnej jest niezwykle ważną sprawą w każdym miejscu zamieszkania. Do wyboru masz rozmaite opcje – kotły zasilane na gaz, olejowe, a także te napędzane paliwem stałym. Różnorodne dostępne opcje nie ułatwiają podjęcia decyzji. Obecnie, na popularności zyskują kotły zasilane energią elektryczną, niezwykle korzystne i praktyczne w codziennym użytku. Poniżej przyglądamy się dokładnie i z bliska ofercie dostępnych kotłów elektrycznych oraz podpowiadamy – czym powinno odznaczać się urządzenie dobrej jakości, dedykowane do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Zastosowanie kotłów elektrycznych – najważniejsze zalety

Dużą zaletą kotłów elektrycznych jest fakt, że mogą być stosowane w wielu miejscach i budynkach, szczególnie tych, w których nie ma możliwości doprowadzenia innego typu energii. Z kotłów elektrycznych korzysta się zarówno w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, jak i w zabytkowych kamienicach, w których nie istnieje możliwość wyboru innego sposobu wytwarzania energii.

Do niedawna jeszcze głównym minusem wyboru kotłów elektrycznych były wysokie ceny energii wykorzystywanej do ich zasilania. Obecnie, sprawa ta uległa znaczącym zmianom. Koszt użycia energii elektrycznej nie różni się znacząco od kosztów ogrzewania gazem lub paliwami stałymi. W rezultacie coraz więcej odbiorców używa właśnie elektrycznego podgrzewacza wody, bez obaw, że nadwyrężą ich możliwości finansowe.

Dodatkową zaletą wyboru kotłów elektrycznych jest fakt, że ich montaż nie wymaga tworzenia nowej instalacji, ani inwestycji związanej na przykład z wybudowaniem komina. Tym samym, nie występują żadne dodatkowe koszta inwestycyjne związane z zastosowaniem urządzenia elektrycznego. By mogło ono sprawnie funkcjonować, w zupełności wystarczy dostęp do energii elektrycznej o przeciętnym przydziale mocy.

Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

Przy wyborze kotła elektrycznego warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych spraw. Pierwszą istotną jest ilość grzałek obecnych w urządzeniu oraz jego moc. Grzałka to główny element odpowiedzialny za wytwarzanie energii cieplnej. W kotłach niedużych rozmiarów znajduje się niewielka grzałka. Im urządzenie jest większe, tym więcej może posiadać grzałek, a tym samym sprawniej wytwarzać energię cieplną.

Sposób sterowania to kolejna ważna sprawa. Kotły elektryczne są w dużym stopniu zautomatyzowane, a ich obsługa odbywa się za pomocą prostego panelu z przyciskami i wyświetlaczem. Kocioł elektryczny powinien udostępniać możliwość programowania czasowego jego działania, dostosowując do trybu i stylu życia domowników.

Sposób zasilania to sprawa praktyczna, o której warto pamiętać. Niedużych rozmiarów kotły można zasilać prosto z sieci. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą wymagać dostępu do trzeciej fazy, czyli napięcia 380V. Urządzenia obu typów znajdziesz między innymi w ofercie Bridom, sklepu internetowego specjalizującego się w przepływowych elektrycznych podgrzewaczach wody.

Na koniec warto wspomnieć o grupie bezpieczeństwa poszczególnych kotłów elektrycznych. Warto wybierać urządzenia o pełnej grupie bezpieczeństwa, które są wyposażone w zestawy specjalnych zaworów, naczynia wzbiorczego i manometru. Kotły o niepełnej grupie trzeba niestety samodzielnie rozbudowywać.

fot. materiały prasowe

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *