rekuperacja w domu

Rekuperacja – co to jest i co musisz wiedzieć?!

Rekuperacja w energooszczędnym domu

Rekuperacja – co i jak?

Repuperacja to tzw. odzyskiwanie energii. Wykorzystuje energię z gazów, spalin, zanieczyszczonego powietrza. Rekuperator pobiera powietrze z zewnątrz, które oczyszcza i oddaje, a także pobiera z wnętrza domu zanieczyszczone (np. CO2, bakterie) powietrze i wyrzuca je na zewnątrz domu. Dzięki rekuperacji nie musisz nigdy otwierać okien, a zawsze posiadać czyste powietrze.

Energooszczędny, komfortowy w codziennym użytkowaniu, a przede wszystkim zdrowy – taki powinien być nowoczesny dom. Najlepszy rozwiązaniem, aby spełnić te trzy warunki jest decyzja o rekuperacji mechanicznej, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła już na etapie projektowania swoich czterech kątów. Warto zatem wybrać producenta, który da nam gwarancję jakości systemu na długie lata. 

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów energooszczędnych. Choć na pozór taki typ budownictwa jest droższy od tradycyjnego to inwestycja zwraca się w późniejszych kosztach ogrzewania, a przede wszystkim korzystnie wpływa na stan środowiska, a przede wszystkim na zdrowie mieszkańców.

rekuperacja w domu

Jaki system do rekuperacji?

Inwestując w dom energooszczędny, warto wybrać systemy rekuperacji mechanicznej. To inteligentnie zaprojektowane systemy kanałów oszczędzających przestrzeń domu i tłumiących dźwięk, z bardzo estetycznymi anemostatami montowanymi na suficie. Takie rozwiązanie w połączeniu z bardzo cichymi rekuperatorami sprawia, że wentylacja jest bezgłośna. Można nią sterować za pomocą smartfona, a odpowiednie czujniki CO2 oraz wilgotności zadbają o zdrowy mikroklimat w całym budynku.

system rekuperacji

REKUPERACJA A PRAWO BUDOWLANE

W 2021 roku wejdą w życie zaostrzone przepisy prawa budowlanego dotyczące maksymalnego zapotrzebowania na energię pierwotną zużywaną przez budynki. Zapowiedziane normy będą jeszcze bardziej restrykcyjne i będą wymagały nie tylko odpowiedniej izolacji termicznej, ale także ekologicznego źródła ciepła. Jedną z technologii domu energooszczędnego, która będzie niezaprzeczalnie doskonałym wyborem wobec nowego prawa jest rekuperacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

REKUPERACJA – koszty, fakty i mity

Choć zalet płynących z montażu rekuperacji jest wiele to w społeczeństwie wciąż krąży mit o jej ogromnych kosztach. Nie jest to zgodne z prawdą, jeśli decyzja o montażu rekuperacji zostanie podjęta przed rozpoczęciem budowy, na etapie projektu i wstępnych uzgodnień. Wtedy nie musimy budować kominów do wentylacji grawitacyjnej, wybieramy okna bez nawietrzaków z częścią szkleń stałych, a dodatkowo racjonalnie planujemy system grzewczy, wybierając mniejszy kocioł i mniejsze grzejniki.

rekuperacja w domu

 

 

Zobacz inne artykuły dotyczące budownictwa ekologicznego

 

Źródło, zdjęcia i materiał: Vasco Group

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *