pompa ciepła czy ciepło

Opłacalność nowoczesnych pomp ciepła

Czy pompa ciepła się opłaca?

Nowoczesne rozwiązania z zakresu ogrzewania, takie jak pompa ciepła powietrze-woda, stosuje się w Polsce coraz częściej. Powodem rosnącej popularności pomp zasilanych źródłami odnawialnymi są przede wszystkim coraz wyższe ceny ogrzewania, dające się we znaki nie tylko przy dużym zużyciu ciepłej wody, ale również podczas sezonu grzewczego. To właśnie wtedy płacimy najwyższe rachunki, nierzadko rozważając nawet ewentualne przeziębienie, aby tylko nie odkręcać zbytnio ogrzewania. Nowoczesne pompy ciepła to znakomity sposób na zażegnanie tego problemu, a wszystko to dzięki połączeniu niskich kosztów eksploatacji oraz ogromnej efektywności. Jak opłacalne jest zatem to rozwiązanie?\

Ekologiczne ciepło

Powietrzna, wodna czy gruntowa pompa ciepła pozyskuje energię ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu nie dochodzi tu do codziennego spalania węgla, gazu ziemnego lub oleju, czyli surowców, których ceny stale rosną. W efekcie koszt pompy ciepła, obejmujący jej zakup i prace montażowe, stopniowo się nam zwraca, zaś my sami nie odczuwamy kolejnych podwyżek cen. Stawianie na odnawialne źródła to także zerowa emisja szkodliwych spalin oraz zapobieganie wyczerpywaniu się złóż naturalnych naszej planety.

Pompa ciepła a inne rozwiązania grzewcze

Ogólny niski koszt pompy ciepła wynika także ze znacznie tańszej eksploatacji niż w przypadku na przykład pieca gazowego. Powodem jest przede wszystkim niemal zerowa awaryjność pomp, zapewniająca im nawet 25 lat działania. Dzięki niej nie ma także konieczności częstego przeprowadzania prac serwisowych oraz kosztownej wymiany szybko zużywających się komponentów.

Pomimo swojej znakomitej wydajności pompa ciepła nie potrzebuje wiele energii elektrycznej do prawidłowego działania. Pobierana przez nią energia cieplna przewyższa bowiem zużywaną wówczas energię elektryczną nawet trzy- lub czterokrotnie. Według generalnie przyjętych szacunków pompa ciepła jest aż o 75 procent tańsza od ogrzewania elektrycznego, zaś w przypadku oleju opałowego i gazu, wartości te sięgają kolejno 50 i 25 procent.

Decydując się na montaż pompy ciepła powietrze-woda, musimy mieć również na uwadze, że koszt całej procedury jest o około 30 procent wyższy, niż w przypadku instalacji kotłowej. I chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to właśnie ogrzewanie tradycyjne jest korzystniejsze, pamiętajmy, że cena instalacji jest inwestycją jednorazową. Tańsze ogrzewanie, zapewnione przez energię odnawialną, niesie ze sobą prawdziwe korzyści na długie lata.

Nowoczesne pompy ciepła w przemyśle

Gruntowa pompa ciepła to rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest także na terenie polskich firm. Powodem tego jest przede wszystkim znaczne obniżenie kosztów ogrzewania zakładu. Nowoczesne pompy mogą zarówno grzać pomieszczenia, jak i odpompowywać ciepło generowane każdego dnia przez pracujące maszyny produkcyjne. Dzięki temu, warunki w miejscu pracy pozostają optymalne, zaś my nie musimy płacić za nadmiar generowanego ciepła.

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii na terenie firmy to także znaczna poprawa jej wizerunku, szczególnie w oczach partnerów biznesowych. W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy bowiem uwagę na podejście danego przedsiębiorstwa do ekologii oraz poziom emisji dwutlenku węgla w jego zakładach. Rozwiązania takie jak fotowoltaika i wodne pompy ciepła pozwolą firmie na nawiązywanie korzystnej współpracy z dużymi spółkami nastawionymi na zrównoważony rozwój.

Odnawialna energia cieplna i elektryczna

Wydajność pompy ciepła możemy dodatkowo podwyższyć, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i na terenie zakładu pracy. Ponieważ pompy ciepła na wodę, powietrze lub ciepło gruntowe nie pobierają dużo energii elektrycznej, nie ryzykujemy, że dobrane przez nas panele okażą się niewystarczające, nawet w okresie zimowym.

Oprócz wspomnianych już zalet, w tym niskich kosztów, pompy ciepła oraz fotowoltaika mają także inną ważną zaletę: są znakomitym sposobem na uniezależnienie się od dostawców obu typów energii. Nie musimy wówczas przejmować się kolejnymi podwyżkami cen oraz ewentualnymi przerwami technicznymi. Dzięki temu gospodarstwa domowe zyskują na komforcie, zaś obiekty przemysłowe redukują ryzyko nagłych zastojów.

Pompy ciepła w inteligentnym budownictwie

Ciepło pozyskiwane z natury jest rozwiązaniem stosowanym coraz chętniej przez osoby stawiające na inteligentne technologie. Budownictwo Smart Building opiera się na maksymalnym zwiększeniu komfortu wszystkich domowników, a pompy ciepła powietrze-woda idealnie wpisują się w ten schemat. Urządzenia te możemy bowiem sparować z systemami dostosowującymi temperaturę pomieszczenia do obecnych warunków pogodowych oraz potrzeb przebywających w nim osób. Gruntowe pompy ciepła nie wymagają przy tym ciągłej konfiguracji manualnej ze strony użytkownika. Dzięki temu wszyscy domownicy mogą przez cały rok cieszyć się niedrogim, optymalnym ogrzewaniem, nieustępującym w żaden sposób droższym, konwencjonalnym technologiom.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *