pompy-ciepla-wspolczynnik-cop

Co to jest współczynnik COP w pompach ciepła i jaka powinna być jego wartość?

Współczynnik COP – pompy ciepła

Wybierając powietrzną pompę ciepła do naszego budynku, jesteśmy bombardowani setkami informacji o poszczególnych modelach i rozwiązaniach. Często zamazuje to obraz najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Z pewnością należy do nich współczynnik COP. Jest to współczynnik wydajności cieplnej, czyli stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a niezbędną do napędu sprężarki mocą elektryczną. Jego wartość jest podawana zgodnie z normą EN 14511 dla parametrów 0°C temperatury na wejściu do pompy ciepła z dolnego źródła i 35°C na zasilaniu systemu grzewczego. Współczynnik COP może rosnąć wraz ze wzrostem temperatury dolnego źródła oraz z obniżaniem temperatury zasilania górnego źródła. Jednym z kryteriów wyboru pompy ciepła powinien być jak najwyższy współczynnik COP. Im wyższy, tym wydajniejsze urządzenie, a co za tym idzie – niższe rachunki za prąd.

Różnica między COP a SCOP

Współczynnik COP często jest mylony z parametrem SCOP. Pamiętajmy, że są to pojęcia, które charakteryzują inne zjawisko i nie można ich używać zamiennie. COP mówi, ile energii elektrycznej zużywa pompa ciepła w danym momencie, natomiast SCOP odnosi się do tego ile urządzenie zużyje prądu w ciągu całego sezonu grzewczego (lub całego roku). Ważne jest to, że współczynnik SCOP uwzględnia zmienne w czasie warunki pracy pompy ciepła.

Parametr SCOP oznaczany jest zgodnie z normą EN 14825 i pokazuje stosunek przekazanego przez pompę ciepła użytecznego w ciągu roku do energii elektrycznej, zużytej w ciągu roku do napędu sprężarki i napędów pomocniczych. W taki sposób możemy prowadzić analizę kosztów pompy ciepła.

Wydajna pompa to tanie ogrzewanie

Powietrzne pompy ciepła Shizen to odpowiedź na potrzeby rynku, na których brakuje urządzeń utrzymujących wysoki współczynnik COP w niskich temperaturach. Większość producentów, pokazuje jak wydajne są ich urządzeniach w sprzyjających warunkach, nie mówiąc ani słowa o pracy podczas mrozów. W efekcie, takie pompy ciepła powietrze woda działają wydajnie w dodatnich temperaturach, a gdy przychodzi zima, przez większość czasu muszą być wspomagane przez grzałki elektryczne.

Dla przykładu, pompa ciepła Shizen 9-AMS-RS o mocy 8,4 kW, przy temperaturze zewnętrznej -20⁰C będzie miała współczynnik COP na poziomie 2,93. Jest to obecnie najwyższa wartość, spośród urządzeń dostępnych na rynku. Jest to efekt zastosowania innowacyjnej technologii w konstrukcji pompy. Pompa AMS-RS ma funkcję EVI (enhanced vapor injection), czyli ulepszony wtrysk pary, który powstaje w dodatkowym wymienniku. Powoduje on podniesienie ciśnienia w sprężarce i w efekcie podniesienie temperatury wody grzewczej.

Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie energetyczne budynku jednorodzinnego wybudowanego zgodnie z obecnymi normami to około 7 kW. W taki sposób, pompa ciepła Shizen 9-AMS-RS staje się idealnym rozwiązaniem na całoroczne i przede wszystkim wydajne ogrzewanie domu.

Wspomaganie pomp ciepła grzałkami elektrycznymi zimą, generuje dodatkowe koszty. W taki sposób, sumaryczna kwota za cały rok ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.

Wysoki COP to efekt kilku technologii

Ponadprzeciętny współczynnik COP  w pompach ciepła Shizen to efekt nie tylko funkcji EVI. Składa się na to kilka mądrze połączonych technologii. Mowa tu m.in. o sprężarce firmy Panasonic czy też bezszczotkowym silniku inwerterowym. Sprężarka inwerterowa w pompach ciepła SHIZEN-AMS-RS znacząco optymalizuje koszty zużycia energii dostosowując intensywność swojej pracy do konkretnych potrzeb (w odróżnieniu od pomp w systemie włącz/wyłącz).

COP a cena pompy ciepła

Współczynnik COP to oczywiście najważniejszy parametr w kontekście wydajności i oszczędnej pracy monoblokowej pompy ciepła. Przekłada się bezpośrednio na cenę pompy ciepła a konkretniej na okres zwrotu inwestycji. Nie zapominajmy jednak o pozostałych parametrach (np. głośność pracy) i cechach eksploatacyjnych (np. bezobsługowa praca). Pompy ciepła Shizen łączą w sobie wszystkie optymalne rozwiązania, stając się liderem na rynku systemów grzewczych.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *