organiczne formy we wnętrzach

Formy organiczne we wnętrzach – meble i dodatki bliskie naturze

Meble o formach organicznych we wnętrzach

Obecne tendencje w aranżacji wnętrz nadal skierowane są na eksponowanie obłych kształtów, stonowanych kolorów i form organicznych. Zwłaszcza te ostatnie zauważalnie nawiązują do motywów z natury. Uwidacznia się to w wyglądzie mebli i dodatków, które chcemy mieć we własnym domu. W czym tkwi sekret stylu organicznego? Dlaczego tak chętnie chcemy otaczać się nawiązującym do natury wzornictwem? W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty z tym związane.

Formy z natury

Styl organiczny jak żaden inny, jest bardzo blisko związany z naturą. Lekkie, opływowe kształty inspirowane kształtami zaczerpniętymi z natury sprawiają, że czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Tendencja była modna zwłaszcza w latach 70-tych, kiedy zmęczenie minimalizmem dało się we znaki w designie. W opozycji do surowych i chłodnych projektów pojawił się styl bardziej miękki w odczuciu i wizualnie cieplejszy. Obecnie organiczne formy triumfalnie powracają we współczesnych wzorach mebli w jeszcze lepszym stylu. Do wyboru mamy kilka opcji. Projektanci wnętrz proponują aranżacje, zestawiając meble i dodatki o organicznych, obłych kształtach z modnymi do tej pory geometrycznymi formami. Jeśli planujemy całkowitą zmianę wizerunku naszych wnętrz, możemy postawić na total look. Wtedy stworzymy przestrzeń subtelną i bardzo relaksującą.

Meble o zaokrąglonych kształtach

Jeśli zależy nam na szczególnie przytulnej atmosferze w domu, wybierzmy meble o obłych kształtach. Miękkie kanapy o lekko zaokrąglonych krawędziach zdecydowanie bardziej są wygodne od mocno kanciastych form. Ma się ochotę w nich zatopić, dlatego są takie komfortowe. Wzornictwo nakierowane na potrzeby człowieka doskonale uosabia właśnie styl organiczny. Decydując się na paletę barw bliską tej występującej w naturze, mamy pewność, że w tak urządzonym wnętrzu będziemy czuć się swobodnie i bezpiecznie. Opływowa sofa w barwach natury (porównaj: https://www.galameble.com/blog/sofa-w-barwach-natury-czyli-zielen-w-aranzacji-wnetrz/) to jeden z najgorętszych obecnie trendów. Paleta barw jest szeroka, dlatego mamy w czym wybierać. Nadal będzie modna elegancka, butelkowa zieleń. Zestawiając ją z beżowymi lub pudrowymi poduszkami, uzyskamy bardziej subtelny klimat. Z kolei jasna, spokojna, stonowana kolorystyka jak brudny róż czy ciepła żółcień wprowadza do pomieszczenia ukojenie i błogi spokój.

Obłe kształty przybierają jednak nie tylko meble typu sofa czy narożnik. Coraz więcej w ofercie marek wnętrzarskich pojawia się projektów stolików, szafek czy frontów z widocznymi zaokrągleniami. Są one bliższe aranżacjom w stylu lat 80-tych, aniżeli oszczędnemu w formie minimalizmowi. Wiąże się to w znacznym stopniu z tęsknotą za przytulnością i ciepłem domowego ogniska, którego mało odczuwamy w nowoczesnych wnętrzach

Naturalne dodatki pasujące do każdego wnętrza

Aranżacje stworzone na bazie kształtów zaczerpniętych z otaczającej przyrody są znacznie bliższe potrzebom komfortu. Dobierając dodatki zwróćmy uwagę, że obłe formy poduszek, puf, a także wazonów są lepiej odbierane przez ludzkie oko. Znacznie przyjemniej przebywa się we wnętrzu urządzonym z wykorzystaniem dekoracji wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, wełna, drewno oraz szkło i ceramika. Zwłaszcza kształt koła w postaci dywanów, luster i talerzy znakomicie poprawia nasze samopoczucie. Nie bez powodu modne są od wielu sezonów owalne ramy czy stoliki pomocnicze. Także tradycyjne wyroby jak zastawa, wazony z ceramiki czy porcelany, charakteryzujące się obłym lub okrągłym kształtem, wprowadzają przytulny i sielski klimat.

Inne artykuły, które Cię zainteresują

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *