jak zbudowano stonehenge - ciekawostki

Jak zbudowano Stonehenge? – najnowsze odkrycia i ciekawostki!

Stonehenge – co to jest i jak budowano?

[ratings]

Stonehenge to klasyka megalitycznych budowli starożytnych, pochodzących z neolitu i brązu. Kamienny krąg, składający się z ogromnych kilkutonowych kamieni, postawiony 3000 p.n.e. i rozbudowywany przez tysiąclecia. Nie do końca wiadomo, jak i dlaczego zbudowany. Ostatnie badania sugerują, jak Stonehenge mogło być zbudowane i do czego przydawał się budowniczym… smalec!

Stonehenge – budowa i świński smalec

Badacze z Uniwersytetu w Newcastle przeprowadzili analizę wg. której sugerują, że podczas budowy wykorzystano tłuszcz pochodzący ze świń. Z miejscowości Durrington Walls, która jest łączona ze Stonehenge, wydobyto bardzo dużą ilość ceramiki, na której znajdował się tłuszcz. Dotychczas sądzono, że to ze względu na konieczność zapewnienia wielu robotnikom pożywienia, świnie po prostu jedzono. Naukowcy jednak sądzą, że sposób zabicia i przygotowania zwierząt wskazują na to, że pozyskiwano ich łój. A jak zbudowano Stonehenge? Najprawdopodobniej za pomocą sań transportowano ciężkie bloki kamienne. A po co smalec? A po to, aby smarować płozy i sanie. Przesuwały się one po drewnianych belkach, opór był mniejszy i łatwiej było budulec przetransportować. Przypuszcza się, że taką jedną sztukę sań z megalitem, ciągnęło 20, a nawet wg. niektórych źródeł 60 osób! Natomiast znajomość podstawowych praw fizyki pozwoliła ludziom już 5000 lat temu wznieść tak niezwykły obiekt. Podobną technikę stosowano przy budowie piramid

Stonehenge na liście UNESCO 

Stonehenge jako obiekt niosący wyjątkowe wartości i wart zachowania przez ludzkość jest uznany przez UNESCO. Na listę został wpisany bardzo wcześnie, bo 1986 roku, ze względu na kryterium I, II i III. Wpis jest oficjalnie komentowany tak: 

Obiekt światowego dziedzictwa Stonehenge i Avebury są ważne na arenie międzynarodowej ze względu na zaliczanie ich do kompleksu wybitnych zabytków prehistorycznych. Stonehenge to najbardziej wyrafinowany architektonicznie kamienny krąg prehistoryczny na świecie, a Avebury jest największym. Wraz z powiązanymi z nimi zabytkami i związaniem z krajobrazem, demonstrują one neolityczne praktyki ceremonialne i pogrzebowe wynikające tradycji budowlanych między około 3700 a 1600 rokiem p.n.e. Jest to wyjątkowe ucieleśnienie wspólnego dziedzictwa ludzkości.

Stonehenge – ciekawostki 

Wokoło budowy i samego przeznaczenia Stonehenge kryje się wiele tajemnic. Z pewnością jest to miejsce, o którym warto wiedzieć więcej, chociaż najważniejsze fakty w postaci ciekawostek. 

  • na kompleks składało się ponad 80 kamiennych bloków, obecnie jest ich tylko 43
  • kamienie, z których zbudowano kamienne kręgi, pochodzą z kamieniołomu oddalonego o ponad 200 kilometrów
  • transport bloków kamiennych mógł trwać przynajmniej kilkadziesiąt dni
  • do podnoszenia kamieni używano systemu rolek, lin i bloków
  • obecny wygląd Stonehenge jest efektem XX wiecznych konserwacji i rekonstrukcji 
  • są ludzie, którzy obecnie wierzą w świętość Stonehenge i organizują rytuały w pobliżu traktując to jako święte miejsce
  • Stonehenge to zgodnie z oryginalnym tłumaczeniem – kręgi kamienne
  • miejsce pełniło funkcje kultowe oraz służyło jako obserwatorium astronomiczne
  • do 1918 roku Stonehenge było prywatną własnością, którą sprzedano za 6600 funtów

Film dotyczący technik budowy starożytnych budowli 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *