alexandr-hovhannisyan-OIVvwDIvmsk-unsplash (1)

Kolizje ptaków ze szklanymi budynkami [one cierpią] – jak zapobiec? Poradnik

Ptaki i szyby. Jak ochronić ptaki przed szybami?

Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom wraz z grupą zaproszonych do współpracy ekspertów opracowało poradnik poświęcony problematyce kolizji ptaków z przezroczystymi elementami różnego rodzaju obiektów (budynki oraz inne elementy towarzyszącej im infrastruktury).

Publikacja zawiera syntetyczne informacje na temat: przyczyn kolizji i skali problemu w porównaniu do innych bezpośrednich czynników antropogenicznych odpowiedzialnych za śmiertelność ptaków w USA, Niemczech i w Polsce, wyjaśnia jakie lokalizacje w Polsce i dlaczego generują największe ryzyko śmiertelności ptaków,  jaka zabudowa jest najbardziej kolizyjna dla ptaków. W poradniku zaprezentowano obowiązujące akty prawne z których wynika obowiązek ochrony ptaków oraz wskazano certyfikacje wielokryterialne jako narzędzie służące nie tylko do ochrony ptaków ale również do kreowania trendów związanych z ekologicznym, odpowiedzialnym budownictwem.

Ptaki a szklane budynki i szyby – poradnik do pobrania

 

 

Ochrona ptaków przed kolizjami ze szklanymi budynkami – Poradnik do pobrania

 

Ponadto w poradniku zaprezentowano wykaz skutecznych i sprawdzonych rozwiązań (architektonicznych i aranżacyjnych) służących do ochrony ptaków przed kolizjami ze szklanymi elewacjami i oknami. Wszystkie wymieniane rozwiązania zostały zaopiniowane przez zaproszonych do współpracy ekspertów specjalizujących się w projektowaniu, technikach świetlnych czy certyfikacjach wielokryterialnych.

Rozwiązania zaprezentowano z podziałem na kategorie, ich przeznaczenie (duże lub małe powierzchnie przeszklone, wielkogabarytowe lub małe obiekty) oraz ich charakter (trwałe lub tymczasowe).

 

Warto sobie uświadomić, że uderzając w szyby budynków, w samych Stanach Zjednoczonych, ginie miliard ptaków rocznie. Ile ginie w Polsce. Zapewne także sporo, choć nie możemy pokusić się nawet o szacunki. Wiemy jednak, że to problem… Poradnik po prostu warto przeczytać i korzystać z zawartych w nim porad!

Recenzja poradnika.

Treść poradnika opracowali: Aleksandra Szurlej-Kielańska, Lucyna Pilacka, Dariusz Górecki we współpracy z: Paweł Wołejsza, Piotr Rydzkowski, Jowita Kurach. Konsultacji merytorycznych udzielili: Katarzyna Czyżewska (Greenvest), Marcin Gawroński (Sweco Consulting, Fundacja Miasta Pryszłości), Mariusz Jakubczyk (Studio Trzy Czwarte), Paweł Kubacz (Kwadratura), Mateusz Płoszaj-Mazurek (Bjerg Architekci), Wojciech Pilacki (Pracownia Projektowa Pilacki) oraz Paweł Wołejsza. Publikacja opatrzona została komentarzem Marcina Popkiewicz a patronat nad nią objęło Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *