Pune-w-Indiach-Projekt-architektoniczny-Future-Towers-MVRDV

Budynek w Pune w Indiach – Future Towers pomieści… tysiące!

Budynek na 5000 osób – Future Towers w Pune (Indie)

[ratings]

W Pune w Indiach biuro architektoniczne MVRDV zakończyło projekt Future Towers – ogromnego budynku, który ma pomieścić ponad 5000 osób!

Future Towers jest częścią Amanora Park Town, wspólnoty utworzonej w 2007 roku w Indiach, aby zachęcić do rozwoju „samodzielnych miasteczek” mieszkalnych w pobliżu lub na obrzeżach miast. Coś w rodzaju miejscowości sypialnianych w Polsce lub Europie (np. Pruszków w Europie) W Pune, te mini miasta pomagają zakwaterować młodych profesjonalistów przyciągniętych do miasta do pracy, ale podobnie jak w przypadku szybkiego rozwoju w Indiach wiele nowych budynków na przedmieściach Pune to wielkie molochy, powtarzalne bloki i wieże mieszkalne.

W ciągu zaledwie 11 lat, zespół urbanistyczno-architektoniczny Amanora Park Town Pune w Indiach…

rozrosła się do ponad 25 000 mieszkańców. Widoczne jest wysokie zróżnicowanie, czyli bloki mieszkalne oraz wille o niskiej gęstości zaludnienia. Obecna jest tam ogromna presja na szybką ekspansje zabudowy. Jest ona gęsta, a szybkość budowy, powoduje brak indywidualności.

Projekt architektoniczny Future Towers miał na celu zaoferowanie alternatywy dla tego wzoru, przy jednoczesnym zapewnieniu mieszkań w niskiej cenie (ponieważ konkurencja pośród zwykłymi blokami jest zacięta). Zamiast skupiska wolnostojących budynków biuro architektoniczne MVRDV przygotowało indywidualny, ekspresyjny projekt (choć jest to również ogromny moloch). Future Towers w rzeczywistości wynika z serii metodycznych decyzji opartych na badaniach dotyczących indyjskiego budownictwa mieszkaniowego. Krytycznym odstępstwem od normy było przekonanie, że ​​cała jednostka budowlana będzie bardziej żywa, dzięki połączeniu różnych brył, a także mieszkań. Chodzi o to, aby różne osobowości mieszkały w jednym miejscu – starsi, młodzi, profesjonaliści, rodziny, czy single. W budynku mieszkania mają powierzchnię od 45 m2 do 450 metrów kwadratowych! są bardzo różnorodne.

Wg. MVRDV

W Azji miasta rozwijają się tak szybko, a jednolite powtarzalne wieże mieszkalne są normą. Dzięki naszemu projektowi staramy się oferować więcej różnorodności i przyciągać ludzi z różnych środowisk. W pierwotnym planie głównym zaplanowano 16 oddzielnych wież, z których wszystkie miałyby mniej więcej ten sam typ mieszkań. Ten projekt przyciągnie mieszkańców z różnymi przychodami. Zgodnie z badaniami prowadzonymi w Indiach, idealna architektura to taka, która przedstawia różnorodność i pozwala na rozwój socjalnych elementów.

Elementy projektu architektonicznego Future Towers

Kluczowym elementem projektu była specyficzna, lokalna kwestia. Koszty budowy są niskie w Indiach, ale co ciekawe windy są stosunkowo drogie. W związku z tym zmniejszono liczbę wind, a połączono ze sobą korytarze, tak aby można byłoby się przemieszczać bez używania dodatkowych wind. W wyniku obliczeń, konstrukcja MVRDV ma 9 skrzydeł  od 17 do 30 kondygnacji rozmieszczonych wokół zaledwie 4 rdzeni.

Płyty tworzą sześciokątną kratkę, dzięki którym mieszkania są doświetlone, mają świetne widoki, a przestrzeń pozostawia otwarte, publiczne dziedzińce na poziomie gruntu. Natomiast szczyty budynków pozwalają zoptymalizować wpadanie światła dziennego, a pochyłe dachy pozwalają na wprowadzenie wiele zewnętrznych tarasów, zarówno prywatnych, jak i komunalnych. Mocny wygląd graficzny tworzony przez balkony podkreślają duże, jaskrawo kolorowe otwory, które przebijają fasadę budynku, aby połączyć się z centralnym korytarzem, zapewniając przestrzeń na spotkania i wentylację krzyżową we wszystkich wspólnych pomieszczeniach. Przestrzenie, które powstały z potrzeby zapewnienia miejsc schronienia, w celu spełnienia normy przeciwpożarowej, pomagają nadać poczucie „tożsamości sąsiedzkiej” różnym częściom budynku, przy czym każda przestrzeń przeznaczona jest do innej działalności (np. joga lub mini golf) lub dla innego typu rezydentów (np. nastolatków lub małych dzieci).

Zobacz również

Zasady Vastu Shastra – tradycyjnego systemu architektury

W projekcie zastosowano prosty, ale skuteczny naturalny system wentylacyjny, który zarówno chłodzi mieszkania, jak i pomaga wydobywać powietrze z kuchni.  Dzięki temu nie trzeba instalować dodatkowych klimatyzatorów. Plany pięter obejmują również zasady Vastu Shastra, tradycyjnego systemu architektury (często opisywanego jako odpowiedź Indii na Feng Shui), na którego wdrożenia we współczesnym budownictwie indyjskim długo oczekiwano.

 
Ukończony budynek to dopiero pierwsza faza większego projektu Future Towers w Pune w Indiach.
Cały projekt architektoniczny obejmuje 3 etapy i łącznie około 3500 mieszkań.
 
 
 
 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *