największy budynek z drukarki 3D w dubaju

Największy budynek z drukarki 3D postawiony w 2 tyg. w Dubaju!

W Dubaju powstał największy budynek wydrukowany w 3D

Wyobrażacie sobie przyszłość w budownictwie mieszkalnym, gdzie wszystkie domy są… drukowane? Tak, bez robotników, bez budowlańców, z nowoczesnego materiału, i tylko wielkie ramie, które bez przerwy nakłada materiał. Ramię, które dosłownie drukuje dom! Tak to możliwe! W Dubaju powstał największy taki budynek – robi wrażenie.

Drukowanie budynku w 3D w Dubaju

Za stworzenie takiego budynku odpowiada firma Apis Cor. Zostali wybrani przez Urząd Miasta Dubaju i wydrukowali w 3D dwupiętrowy budynek administracyjny. To największy budynek, jaki kiedykolwiek wydrukowano w 3D insitu, czyli na miejscu! Projekt jest przełomowy i otwiera nowy rozdział w branży budowlanej.

Budowa wymagała zaledwie 15 pracowników i jednej maszyny do drukowania. Według publikacji druk 3D spowodował również o 60 procent mniej odpadów niż tradycyjne techniki.

Co najciekawsze, zastosowanie technologi druku 3D również obniżyło koszty budowy, z 680 660 dolarów do 272 264 dolarów. Łał, to rzeczywiście jest niezły koszt, jak na taki budynek biurowy.

A wiecie ile budowano (no jeśli można tu mówić o budowaniu) ten budynek? Zaledwie w 2 tygodnie! 

Budynek ma 9,5 metra wysokości oraz łączną powierzchnię 640 metrów kwadratowych. Ściany są wykonane ze specjalnego materiału opartego na gipsie. Stoi na standardowych fundamentach, a szalunki zostały wzmocnione betonem i zbrojeniem.

Głównym celem projektu były prace badawczo-rozwojowe poświęcone testowaniu sprzętu w trudnych warunkach klimatycznych, opracowywaniu materiałów do drukowania 3D i technologii konstrukcyjnych oraz testowaniu sprzętu przez długi okres czasu. Apis Cor twierdzi, że kolejny projekt zaplanowali w Kalifornii i Luizjanie w ramach budowy niedrogich budynków mieszkaniowych. To byłoby coś!

Zobacz, jak stworzono największy budynek z drukarki 3D

A tutaj cały film z budowy w Dubaju:

 

Budynek z drukarki 3D pod Warszawą

Co ciekawe, startup REbuild w 2019 roku stworzył pierwszy w Polsce budynek z drukarki 3D. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że nie może być to nawet porównywalne. Cały dom jest malutki, bo ma 7 m2, a zużyto na niego ok. 6 ton betonu. Znajduje się on w miejscowości Otrębusy pod Warszawą. No, ale ten dom stworzono w 13 godzin. Bardzo dobrze, że w Polacy również interesują się tą technologią, do której należy przyszłość.

Specjaliści mówią, że budownictwo ekologiczne i modułowe, które jest tanie, szybkie i pozostawia małą ilość odpadów to nasza przyszłość, tak więc dobrze być na bieżąco i kibicujemy Polakom w rozwoju tej technologi.

Inne artykuły związane z budownictwem

[ratings]

Materiał zdjęciowy i film: Apis-Cor

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.