lampa uv

Lampy UV do wody – czym są i czy warto w nie inwestować?

Lampy UV do wody

Wśród dostępnych na rynku nowoczesnych rozwiązań do uzdatniania wody pitnej i użytkowej ciekawym i skutecznym pomysłem są lampy sterylizujące. Dzięki naświetlaniu wody promieniowaniem ultrafioletowym z łatwością likwidują znajdujące się w wodzie bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. Najbardziej przydatne okazują się tam, gdzie domownicy korzystają z własnej studni. Niemniej dobrze sprawdzają się także w akwarystyce, obiektach przemysłowych, restauracjach czy laboratoriach.

Czy oczyszczanie wody jest konieczne?

Jeśli korzystamy z dostępu do wody z domowej studni, warto przeprowadzić badanie stanu jej czystości – zwłaszcza wtedy, gdy woda jest mętna, ma wyraźnie zmieniony smak i zostawia rdzawe osady i zacieki w miejscach poboru. W tym celu najlepiej zlecić analizę najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub prywatnej. Kompleksowe badania wody można przeprowadzić między innymi w naszym akredytowanym przez sanepid laboratorium – https://analizawody.pl/. Dzięki analizie dowiemy się, co konkretnie znajduje się w naszej wodzie i jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy. W ten sposób otrzymamy odpowiedź na pytanie, czy lampy UV bądź inne urządzenia do oczyszczania wody są nam potrzebne.

 

Jednak nawet jeśli badanie wykaże, że woda jest wolna od drobnoustrojów, nie oznacza to, że nie pojawią się w niej w niedalekiej przyszłości. Warto zatem działać profilaktycznie, zaopatrując się czy to we wspomnianą lampę, czy też na przykład w system filtrów odwróconej osmozy, stację uzdatniającą lub dowolny filtr do wody.

Lampa UV – jak to działa?

Warto pokrótce wyjaśnić, jak działa lampa UV. Emituje ona promieniowanie ultrafioletowe mające bezpośredni wpływ na komórki bakterii, wirusów i innych znajdujących się w wodzie drobnoustrojów, które niszczy ich materiał genetyczny. W ten sposób blokuje im możliwość namnażania się lub całkowicie je likwiduje. Szacuje się, że lampa UV jest w stanie usunąć z dezynfekowanej wody ponad 99% szkodliwych drobnoustrojów. Tym samym jest to dzisiaj jeden z najskuteczniejszych sposobów oczyszczania wody.

 

Zastosowanie lampy UV jest jednym z najpopularniejszych sposobów dezynfekcji wody w studni. Promieniowanie jest niewidoczne gołym okiem, nie ma także wpływu na zapach i walory smakowe wody. Posiada silne właściwości bakteriobójcze i skutecznie usuwa mikroorganizmy, takie jak m.in. wirusy, grzyby czy bakterie. Przy zastosowaniu odpowiedniego natężenia całkowicie potrafi zlikwidować drobnoustroje chorobotwórcze. Lampa UV nie wymaga także stosowania żadnych środków chemicznych, co czyni tę metodę bezpieczną i przyjazną dla środowiska. Woda jest naświetlana bardzo krótko, dzięki czemu czas dezynfekcji nie trwa długo, zaś same lampy są stosunkowo tanie w użytkowaniu i łatwe w montażu.

 

Warto pamiętać, że najważniejsze zalety lamp UV do wody to:

  • skuteczność w likwidacji mikroorganizmów do ponad 99%;
  • brak wpływu na zapach i smak wody pitnej;
  • eliminacja drobnoustrojów chorobotwórczych;
  • brak potrzeby stosowania środków chemicznych w celu oczyszczenia wody.

 

Należy jednak pamiętać, aby z lampą emitującą promienie UV obchodzić się ostrożnie. Warto mieć założone rękawiczki oraz chronić oczy. Bezpośredni kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym może być bowiem niebezpieczny dla człowieka. Niemniej jednak należy podkreślić raz jeszcze, że promieniowanie w żaden sposób nie zagraża jakości wody.

Najlepsze lampy UV

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów lamp UV do dezynfekcji wody. Popularnym produktem do sterylizacji bakteriologicznej jest na przykład lampa UV marki Sterilight. Jest łatwa w montażu (można ją zamontować np. w pomieszczeniu gospodarczym lub pod zlewozmywakiem) i skutecznie likwiduje aż 99,9% wirusów, bakterii i grzybów zanieczyszczających wodę. Jeśli zaś zależy nam na dodatkowych możliwościach, można zdecydować się na zakup lampy UV marki TMA, np. typ V20. Oprócz standardowego wyposażenia w postaci osłonki kwarcowej i izolatora promiennika posiada ona również m.in. licznik czasu pracy, system alarmowy oraz możliwość zdalnego sterowania. To najczęściej montowany w domach jednorodzinnych, model lampy UV.

 

Te oraz pozostałe lampy ultrafioletowe do sterylizacji wody można znaleźć w ofercie sklepu internetowego FiltryBB.pl. Warto przejrzeć cały asortyment firmy, ponieważ oferuje ona także m.in. filtry kuchenne, dzbanki filtrujące czy gotowe zestawy do filtracji wody. Ponadto produkty są dostępne wysyłkowo – darmowo na terenie Polski z szybkim czasem dostawy i niskimi cenami.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *