Raffles City Chongqing Crystal Tower

Jedyny leżący wieżowiec – takiego projektu nie widzieliście!

Leżący wieżowiec – The Crystal – Raffles City Chongqing w Chinach

[ratings]

Po ośmiu latach projektowania i budowy architekci z Safdie zbliżają się do końca budowy w Chongqing, w Chinach. Kompleks wielofunkcyjny, położony w gęsto rozwiniętej dzielnicy Yuzhong w chińskim mieście, łączy obiekty biurowe, mieszkalne, hotelowe, handlowe i rekreacyjne na terenie o powierzchni ponad 1 miliona metrów kwadratowych. Jest to historycznie ważne miejsce, położone u zbiegu rzek Jangcy i Dżibali, było kiedyś najważniejszą bramą miasta i oficjalnym cesarskim wejściem do miasta: bramą chaotyczną. dzisiaj Chongqing jest jednym z najszybciej rozwijających się i najgęstszych miast na świecie, z większą populacją metropolitalną liczącą ponad 30 milionów.

 

Raffles City Chongqing Crystal Tower

Własność: safdiearchitects

 

Raffles City Chongqing Crystal Tower

Własność: safdiearchitects

Projekt The Crystal, wieżowiec w pioziomie

Jednak najbardziej wyjątkowym w projekcie jest The Crystal, niezwykły budynek leżący na szczycie innych wieżowców. Ma on 300-metrów w poziomie o wysokości 250 metrów nad ziemią. To prawie 2 razy więcej niż Pałac Kultury. Składa się z ogrodów, licznych lokali gastronomicznych, baru i przestrzeni na imprezy, klubu mieszkalnego, basenu bez krawędzi i holu hotelowego, a jego konstrukcja rozciąga się na cztery z ośmiu wież. Projekt jest czwartą współpracą architektów Safdie z Capitaland, jednym z największych deweloperów nieruchomości w Azji.

Projekt o łącznej powierzchni ponad 1 miliona metrów kwadratowych projekt jest jednym z największych i najbardziej złożonych projektów w ogóle na świecie. Z pewnością może on konkurować z najwyższym budynkiem na świecie – Burj Khalifa. Pięć z ośmiu pionowych konstrukcji to budynki mieszkalne, kolejna służy jako biurowiec. Pozostałe dwie budowle obejmują wieżę wielofunkcyjną z powierzchnią biurową i apartamentami z obsługą, a drugą z biurami i hotelem.

Projekt nawiązuje do chińskich żaglowców służących wymianie handlowej. Architekci tak komentują inwestycje w kontekście miasta:

Projekty takiej skali i gęstości mogą z łatwością być narzucające się i nakładające, nieprzeniknione i wydają się odwracać od miast, których są częścią. Raffles City Chongqing, choć składa się z pionowo ustawionych szeregu wież, stara się połączyć z istniejącą siecią ulic i systemów w mieście. Przekształca również podium witryny w sieć publicznych i otwartych przestrzeni. Dodatkowo, podniebne konserwatorium (Crystal Tower), łączy cztery wieże, przyciąga aktywne życie publiczne wysoko do projektu.

 

Zobacz jak wygląda projekt The Crystal

Zobacz koniecznie

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.