Sprzedaż mieszkania 2019

Sprzedaż mieszkania 2019 – bez tego dokumentu się nie obejdzie!

Zmiany w prawie, a sprzedaż mieszkania w 2019 roku, czyli przekształcenie użytkowania wieczystego 

Zmiany w prawie związanym z nieruchomościami, rząd, zapowiadał już od bardzo dawna. Użytkowanie wieczyste, (a dokładnie prawo użytkowania wieczystego gruntów) przestarzały twór prawny w 2019 roku zostanie usunięty. Oczywistym jest, że te zmiany nie dotyczą wszystkich, a jedynie tych właścicieli nieruchomości, którzy “dzierżawią na 99 lat” grunty. Jak się szacuje, te zmiany dotkną prawie 2 milionów właścicieli domów i mieszkań, które są posadowione na gruntach samorządowych. Kolejne pół miliona nieruchomości jest posadowione na gruntach należących do Skarbu Państwa i ich również przekształcenie użytkowania wieczystego dotyczy. Co więcej, przez przeprowadzone zmiany prawne, sprzedaż mieszkania 2019 nie będzie możliwa bez dodatkowego dokumentu! Przeczytaj więcej, o co chodzi w przekształceniu użytkowania wieczystego i w nowym dokumencie do sprzedaży mieszkania w 2019!

Od 1 stycznia likwidacja użytkowania wieczystego, ale nie za darmo

Użytkowanie wieczyste to po prostu prawo wg. którego Skarb Państwa, samorządy lub inne podmioty oddają w do użytku na 99 lat grunt, pod którym znajduje się nieruchomość. Opłaty ze względu na użytkowanie wieczyste wynosiły od 0,3-3% wartości nieruchomości na rok! Ze względu na przestarzałe prawo, Rząd postanowił, że ta forma posiadania, a raczej pewnego rodzaju wynajmu gruntów, zostanie zlikwidowana w 2019 roku. Co to znaczy dla osób, które posiadają dom lub mieszkanie na gruntach, które są użytkowane wieczyście? Oznacza dodatkowe opłaty! Dokładniej ma być to 20 opłat rocznych, aby zostać właścicielem gruntu. Nie jest to mało, szczególnie dla osób, starszych utrzymujących się z niewielkich emerytur, czy rodzin z dziećmi. Wpłaty te można rozłożyć na lata. Aczkolwiek nie będzie to tak korzystne, bo możliwe jest otrzymanie bonifikaty za spłatę. I tak w wypadku Skarbu Państwa może to być nawet 60%. Samorządy mają możliwość ustalić samodzielnie wysokość bonifikaty. Co zrobić, aby uzyskać bonifikatę? Należy skontaktować z urzędem, w zależności od tego, kto jest właścicielem gruntu – więcej informacji na ministerstwa inwestycji i rozwoju. 

Uwaga! Jest pułapka w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego…

…mianowicie samorządy mogą podnieść opłaty za użytkowanie wieczyste przed 2019 rokiem. W niektórych gminach już się to dzieje. Władze samorządowe nie są zadowolone, że zniknie z budżetu kwota, którą dostarczali właściciele nieruchomości na ich gruntach. Starają się więc w ostatnim momencie wydrzeć od właścicieli jak najwięcej! 

Sprzedaż mieszkania 2019, potrzebne dokumenty, a zniesienie użytkowania wieczystego

Jeśli dotyczy Cię zniesienie użytkowania wieczystego, a chciałbyś sprzedać w przyszłości mieszkanie będziesz potrzebował dodatkowego dokumentu do sprzedaży (oprócz tych standardowych dokumentów do sprzedaży nieruchomości). Do sprzedaży będzie potrzebne Ci zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, gdzie dodatkowo będzie informacja o wysokości opłaty przekształceniowej! Kupujący mieszkanie muszą pamiętać, aby wymagać od sprzedającego powyższego dokumentu, a także sprawdzić sytuację związaną z kosztami związanymi ze spłatą.

Aby zdobyć zaświadczenie o przekształceniu będzie należało udać się do urzędu gminy, starostwa powiatowego lub urzędu marszałkowskiego. Te dokumenty będą konieczne również do pełnej spłaty za przekształcenie. Warto będzie – zgodnie z oświadczeniem ministerstwa – to zrobić jak najszybciej, gdyż bonifikata będzie wtedy większa.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 ocena, średnia: 4,50 z 5)
Ładowanie...
Tags: No tags

One Response

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.