okna w nowym domu

Jak wybrać nowoczesne okna? Poradnik dla kupujących

5/5 - (1 ocen)

Nowoczesne okna

Może się wydać, że w obecnych czasach wybór okien do domu to prosta sprawa. Wystarczy dokładnie podać wymiary otworu przeznaczonego do jego wstawienia, wybrać kolor i materiał, z jakiego mają być wykonane. Nic bardziej mylnego. Okna poza funkcją estetyczną powinny spełniać szereg innych wymogów.

Przede wszystkim muszą chronić budynek przed uciekaniem ciepła, wpuszczać do pomieszczeń jak najwięcej światła, zapewniać optymalny poziom izolacji akustycznej, a do tego dobrze się prezentować. Planujesz zakup okien? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem, w którym krok po kroku wypunktowaliśmy, na co trzeba zwrócić uwagę, dokonując zakupu nowoczesnych okien.

Jakie znaczenie ma materiał wykonania?

Wybór okien powinien być dobrze przemyślaną decyzją. W końcu kupujemy je na długie lata, a ich koszt to spory wydatek. Podstawową kwestią jest materiał, z jakiego mają zostać wyprodukowane. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, takich jak okna plastikowe, drewniane i aluminiowe.

Dowiedz się więcej o oknach PCV i aluminiowych: https://www.oknamielczarek.pl/okna-pcv-czy-aluminiowe/

Do grupy najpopularniejszych należą okna PCV. Dostępne są w kolorze białym lub w kilku wariantach kolorystycznych z okleiną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na zewnątrz miały inny kolor niż wewnątrz. To ich ogromna zaleta, ponieważ z łatwością można je dopasować do aranżacji każdego pomieszczenia czy budynku.

Do tego są trwałe, szczelne, odporne na zmienne czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto na oknach PCV pod wpływem wilgoci nie gromadzą się grzyby i niebezpieczna pleśń. Z łatwością się je myje. Współczesne plastikowe okna można zamówić ze specjalną funkcją wytrzymałości na promieniowanie UV.

Warto również wspomnieć, że tworzywo PCV daje ogromne możliwości pod względem projektowania ich kształtu. Kształty okien plastikowych są praktycznie nieograniczone. Tego typu okna można montować w domach, a także w blokach. I co najważniejsze, są relatywnie energooszczędne. Według statystyk, drugie miejsce spośród najczęściej wybieranych okien przez Polaków zajmują okna drewniane. Produkuje się je głównie z pięciu gatunków drzew: świerka, sosny, dębu, meranti i mahoniu.

okna w nowym domu

Typ stolarki okiennej powinien być dobrany do stylu budynku fot. oknamielczarek.pl

Najmniej trwałe są drewniane okna świerkowe, a najbardziej wytrzymałe – dębowe. Jednak coraz częściej klienci decydują się na okna drewniane z drzew egzotycznych, do których należą wspomniane wcześniej meranti i mahoń.

Drewniane okna wyróżniają się pod względem szczelności. Naturalny kolor drewna ociepla każdą przestrzeń. Poza tym bardzo dobrze tłumią hałas. Jeśli nie będzie nam odpowiadał naturalny odcień drewna, po pewnym czasie można je przemalować na dowolny kolor. Dodatkowo okna z drewna można wzbogacić o funkcje antywłamaniowe.

Okna aluminiowe są najlżejsze i zarazem najtrwalsze. Jednocześnie zaliczane są do najbardziej nowoczesnych i energooszczędnych. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ przy nich na zewnątrz ucieka najmniej ciepła. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o dużych powierzchniach. Sporą ich zaletą jest to, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń kolorystycznych. Można wybrać dowolny kolor, nawet z połyskiem. Coraz częściej klienci decydują się przy tym rodzaju okien na wąskie profile. To znacząco ułatwia czyszczenie i pielęgnację okien aluminiowych.

Parametry i cechy okien, które mają największe znaczenie

Wybór materiału okien to jedna z podstawowych kwestii. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę inne parametry, takie jak przenikalność ciepła, zabezpieczenia antywłamaniowe, izolację akustyczną i design.

Należy pamiętać, że klasyczne okna drewniane, plastikowe czy aluminiowe charakteryzują się innymi cechami. Pewne funkcje mogą nie być dostępne w oknach PCV, a jeszcze inne w aluminiowych.

Przenikalność ciepła

Okna PCV i aluminiowe najlepiej sprawdzają się pod względem przenikalności ciepła. Dzięki wysokiej klasie surowców, przez nie ucieka najmniej ciepła. Tak naprawdę współczynnik przenikania ciepła zależy od kilku czynników, między innymi od grubości profili, pakietów okiennych/szybowych, liczby komór i szyb w oknie.

 

okna w nowym domu

Klienci chętnie sięgają po okna, które mają wysoki współczynnik izolacji cieplnej fot. oknamielczarek.pl

Obecnie współczynnik przenikania ciepła przez okno (Uw) wynosi 0,9W m2. Decydując się na okna, standardem są dwie i trzy szyby. Jeśli zależy nam na dużej oszczędności, to wskazane są te drugie. Są  szczelne, bardzo dobrze sprawdzają się w domach z oknami pasywnymi i jako okna balkonowe.

Dowiedz się więcej o pakietach szybowych w oknie: https://www.oknamielczarek.pl/okna-dwuszybowe-czy-trzyszybowe/

Jeśli mowa o komorach, to w tym przypadku najlepiej zdecydować się na 7-8 komorowe. Im jest ich więcej, tym zmniejsza się wartość Uw. Grubość profili też ma znaczenie. W przypadku okien aluminiowych z cienkimi profilami niestety nie będzie możliwe zastosowanie trzech szyb.

Rozważając kwestie pakietów okiennych, należy zwrócić uwagę, że najbardziej efektywne są te wypełnione szlachetnym gazem – argon lub krypton. Wtłoczony pomiędzy szyby, znacząco poprawia właściwości termoizolacyjne okna. W zależności od prywatnych preferencji, można zdecydować się na pakiet szybowy jednokomorowy, dwukomorowy lub trzykomorowy.

Należy podkreślić, że w pakiecie szybowym najważniejsze są szyby, które wyróżniają się różnymi rodzajami właściwości, takimi jak: bezpieczne, przeciwsłoneczne, termoizolacyjne, akustyczne i ornamentowe.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Każdemu zależy na odpowiedniej ochronie i bezpieczeństwie. Jeśli w planach mamy zakup nowych okien, to warto od razu zainwestować w te, które będą miały od razu zamontowane mechaniczne zabezpieczenia antywłamaniowe.

Można je wyposażyć w klamki antywłamaniowe, okucia, rolety zewnętrzne, dodatkowe zamki okienne lub przeciwbieżne zamknięcie środków. Dobrym pomysłem i jednocześnie zabezpieczeniem jest zakup okien z mocniejszymi szybami, które są połączone folią poliwinylobutyralową (PVB).

Izolacja akustyczna

Izolację akustyczną okien określa współczynnik Rw podawany w dB. Informuje on o stopniu tłumienia hałasu. Wybierając okna, należy uwzględnić okolicę w jakiej mieszkamy i jaki stopień hałasu jest tam notowany.

Duże znaczenie ma, czy mieszkamy na wsi, w centrum miasta o dużym natężeniu ruchu, na obrzeżach aglomeracji, a może w okolicach lotniska, dworca kolejowego czy autobusowego. Te wszystkie czynniki należy wziąć pod uwagę zamawiając okna.

Standardowo okna mają współczynnik 30dB, ale dzięki coraz bardziej nowoczesnym rozwiązaniom, chociażby zastosowaniu w pakiecie szyb zespolonych z foliami akustycznymi, ten współczynnik może wynieść nawet 47dB. Im większa wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność akustyczna okien.

Jakość wykonania i estetyka

Nie trzeba nikogo przekonywać, że nowoczesne okna nie mogą być tylko trwałe i bezpieczne. Przede wszystkim muszą być wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów, które są gwarancją długiego okresu użytkowania.

okna w nowym domu

Estetyka stolarki ma duży wpływ na estetykę całego budynku fot. oknamielczarek.pl

Do tego muszą ładnie się prezentować zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Dzięki nowoczesnym metodom technologicznym, współczesne okna wyróżniają się designem oraz innowacyjnymi rozwiązaniami.

Podsumowanie

Wysokiej klasy produkty w swojej bogatej ofercie stolarki okiennej posiada firma PPHU Grzegorz Mielczarek. W sprzedaży znajduje się duży wybór okien energooszczędnych, PCV, aluminiowych i pasywnych z systemem firmy Schüco.

Sprawdź pełną ofertę okien Grzegorz Mielczarek: https://www.oknamielczarek.pl/okna/

Klienci mają do wyboru ponad 50 oklein okiennych, które trafią w najbardziej wyrafinowane gusta i będą wpisywały się w dowolną aranżację pomieszczeń – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

 

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *