filtry w maszynach budowlanych

Jakie filtry w maszynach budowlanych trzeba wymieniać okresowo?

Filtry do maszyn budowlanych

Przy pracy na budowie niezbędne są kwalifikacje i umiejętności, lecz nie może zabraknąć odpowiedniego sprzętu, który będzie dotrzymywał nam kroku w wykonywanej pracy. Żadna z nich nie będzie działała prawidłowo bez odpowiedniego filtra w swoim układzie. Dlaczego ich rola jest tak istotna na placu budowy?

Znaczenie filtrów w maszynach na budowie

Nie bez powodu o filtry musi dbać każdy właściciel sprzętu budowlanego, ponieważ awaria opóźnia prace i może narazić operatora na nieprzyjemne zdrowotne konsekwencje w razie wypadku. Głównym ich zadaniem jest dbałość o czystość wszelkich układów we wnętrzu maszyny, jaką obsługujemy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że regularna ich wymiana na profesjonalne filtry daje większe korzyści, niż czekanie z tym do ostatniej chwili lub kupno zamienników.

Maszyny budowlane, jak wiele innych sprzętów z silnikiem spalinowym, wymagają regularnych przeglądów i wymian części, a do takiego rodzaju należą właśnie filtry. Zapobiegają one dostawaniu się wszelkiego rodzaju pyłu, odpadów do środka układu, chroniąc kondycję naszego sprzętu, zwiększając jego żywotność i stwarzając nam komfort pracy.

Filtry hydrauliczne – co warto wiedzieć

Filtry hydrauliczne odpowiadają za czystość oleju, który dociera do układu hydraulicznego. Potrzebuje on nieskazitelnie czystej cieczy do poprawnego funkcjonowania. Gwarantuje to wydłużenie żywotności maszyny i bezpieczeństwo w jej pracy, ponieważ nie można doprowadzić do jego zabrudzenia żadnymi nieczystościami w postaci stałej, płynnej, a nawet gazowej. Nierzadko zaniedbanie tej części wiąże się z koniecznością skontaktowania się z serwisem i przerwaniem prac budowlanych, a użytkowanie niewłaściwych, bądź wadliwych prowadzi do przykrych konsekwencji.

Dlatego nie warto jest ryzykować i narażać się na dodatkowe koszty związane z wizytą w serwisie oraz wymianą na nowy filtr hydrauliczny, podczas gdy mogliśmy zadbać o obecny, znajdujący się w maszynie. Gdy zostanie on zanieczyszczony lub zapchany, nie będzie wykonywał należycie swojej pracy, a to naraża cały układ hydrauliczny na uszkodzenie.

Jak dbać o filtr, aby uniknąć niepotrzebnych problemów?

Tak, jak w wielu dziedzinach życia – tutaj najważniejsza jest systematyczność. Należy regularnie poddawać filtry przeglądom oraz profesjonalnemu czyszczeniu, które wykonane odpowiednio, nie uszkodzi go. Producenci profesjonalnych filtrów do maszyn zamieszczają wytyczne dotyczące najważniejszych parametrów, a ich działy obsługi klienta są w stanie odpowiedzieć na wszystkie możliwe pytania oraz niejasności w pielęgnacji.

Utrzymanie czystości jest tutaj bardzo istotne, ponieważ nawet najmniejsze zaniedbanie może zakończyć się przykrą koniecznością wymiany całych komponentów na nowe lub przeprowadzenia kosztownej ekspertyzy, która pozwoli nam ujawnić skalę zniszczeń w układzie hydraulicznym maszyny.

Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył Ci temat filtrów oraz konieczności ich systematycznych przeglądów, aby utrzymać je w dobrej kondycji.

Zobacz inne artykuły

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.