beautiful-view-blue-lake-captured-from-inside-villa (1)

Co się bardziej opłaca – budowa domu czy kupno mieszkania?

Zbudować dom czy kupić mieszkanie?

Gdy młodzi ludzie idą „na swoje”, pojawia się jedno z najważniejszych pytań w ich życiu – kupić mieszkanie sięgające kilkudziesięciu metrów kwadratowych czy zainwestować w budowę domu? Wiele osób porzuca marzenia o budowie własnego domku i stawia na mieszkanie w bloku. Czy to na pewno najlepsze wyjście? Sprawdzamy!

Czy budować czy kupić? Jak przedstawiają się dokładne liczby?

Dawniej wybudowanie domu kojarzyło się z wielkim bogactwem, jednak teraz zasób technik i sposobów zwiększył się na tyle, że koszty zakupu większego mieszkania niemal zrównały się. Sytuacja na rynku zmieniła się na tyle, że są momenty, w których zdecydowanie bardziej opłacalne będzie wybudowanie własnego domu. Ponadto koszty utrzymania i użytkowania domu są zbliżone do kosztów związanych z posiadaniem mieszkania. Jak to wygląda w praktyce?

Przede wszystkim powinniśmy się odwołać do statystyk, które wyraźnie pokazują, że za metr kwadratowy mieszkania należy uiścić zapłatę w wysokości od 3 tysięcy złotych do 7 tysięcy. Doliczyć należy także wszystkie wydatki związane z wyposażeniem i urządzeniem mieszkania. Aktualnie ceny mieszkań i materiałów budowlanych stale rosną, co powoduje dużą frustrację u potencjalnych nabywców. Nie zapowiada się, aby sytuacja drastycznie się zmieniła. Niemniej jednak – wciąż obie inwestycje są na podobnym poziomie.

Mieszkania posiadające pełne wyposażenie są o wiele droższe od tych w stanie deweloperskim. Należy więc przemyśleć, czy nie opłaca się samemu wyposażyć mieszkania, a kupić tańsze w stanie deweloperskim. Jest to rachunek, który trzeba wykonać samodzielnie i zgodnie z naszymi możliwościami finansowymi- opowiada nam ekspert Odwlasciciela.pl.

W przypadku domu koszty budowy będą wynosiły średnio 3 tysiące złotych za metr kwadratowy. Wiadomo, że do kosztów musimy również doliczyć robociznę i dodatkowe materiały, a średni czas budowy takiego domku wynosi dwa lata. Jest jednak sposób, aby uzupełnić budżet przeznaczony na budowę – zgłoś się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dlaczego? Ponieważ z niego przyznawane są dotacje do 30 tysięcy złotych, jednak wyłącznie dla inwestorów, którzy wybierają energooszczędne rozwiązania.

Co jest lepsze – budowa domu, czy mieszkania?

Tak naprawdę każde lokum ma swoje plusy i minusy, a to od Ciebie zależy, co wybierzesz i na co postawisz. Zgodnie z przedstawionymi kosztami to domek będzie się opłacał najbardziej, ponieważ jest inwestycją, która posiada o wiele więcej perspektyw niż mieszkanie. Dodatkowo sam możesz decydować, ile płacisz i za co, ponieważ masz możliwość zainstalowania energooszczędnych rozwiązań jak na przykład fotowoltaika lub ekologiczne szamba.

W przypadku mieszkań te koszty mają tendencję do wzrastania. Są określane miesięczne opłaty administracyjne, na które mieszkańcy nie mają zbyt dużego wpływu. Wybierając mieszkanie nastaw się na systematyczne opłaty, które również są narzucane przez urzędy i niestety nie maleją. W domku jesteśmy w stanie na pewnych mediach zaoszczędzić, a więc samodzielnie doregulować opłaty.

W tym momencie opłacalność obu typów nieruchomości jest na podobnym poziomie, a każda z nich posiada plusy i minusy. Czy lepiej jest być właścicielem domku z ogrodem? A może mieszkania z dużym balkonem? Decyzja należy do Ciebie!

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *