braniewo - stary rysunek miasta

Leśnicy odkryli zaginione miasto – Sławoborze. Było wielkości Poznania

Miasto Sławoborze – zaginione miasto

Leśnicy z Nadleśnictwa Świdwin opierając się na swojej znajomości lasów oraz starych map, wskazali archeologom możliwe miejsce, w którym znajdowały się „pozostałości archeologiczne”. Jak się okazało odkryto zanikłe miasto. Zanikłym miastem można określić takie, które w związku z wydarzeniami historycznymi zostało opuszczone i ponownie niezamieszkałe. Chodzi tutaj dokładnie o Sławoborze, które jak się okazuje było wielkości Poznania, w momencie jego lokacji (zakładania).

Sławoborze zanikłe tajemnicze miasto w Polsce

Miasto Sławoborze, a raczej jego pozostałości udało się odkryć archeologom, dzięki leśnikom. Znajduje się ono niedaleko Szczecina. Obecnie istnieje również wieś – Sławoborze, ale nie jest ona związana z historycznym miastem. Jest to wyjątkowe odkrycie, ponieważ nie ma w Polsce zbyt wielu takich miejsc. W literaturze i źródłach nie ma o nim zbyt wielu informacji. Przypuszcza się, że jego opuszczenie wydarzyło się przed połową XVII wieku, a jego powstanie datuje się na XIII wiek.

Ze względu na niemieckie pochodzenie, Sławoborze było nazywane Stolzenberg. Żadne z opracowań historycznych, które istnieje, nie wspomina, o tym że Sławoborze było miastem. Jak się okazuje, odnaleziono wzmianki w źródłach o tej miejscowości. Co więcej, wiadomo, że pod koniec XIV przeszło ono w posiadanie Krzyżaków.

Podczas prac archeologicznych korzystano z laserowego skanowania lotniczego. Odkryto również wiele metalowych artefaktów potwierdzających istnienie miasta.

Więcej informacji o Sławoborzu

Zobacz inne artykuły

 

2 komentarze

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *