tunele na dolnym śląsku

Tunele na Dolnym Śląsku – nowe odkrycia nazistowskich tajemnic!

(zdjęcie w tytule przedstawia widok na śluzę na Kanale Mazurskim, Leśniewio Górne)

Nazistowskie tajemnice Dolnego Śląska

Dolny Śląsk był szczególnym miejscem dla Nazistów. Te tereny podczas II Wojny Światowej wykorzystywali nie tylko jako swoje siedziby, ale i tajemnicze centra przeznaczone do badań. Było bardzo prawdopodobne, że Dolny Śląsk mógł zostać włączony w granice państwa niemieckiego, dlatego też tutaj Niemcy kryli kosztowności, archiwa i tajemnice. Wykorzystywano do tego podziemne schrony, czy tunele na Dolnym Śląsku. Co roku zostają eksplorowane są nowe miejsca (2 lata temu odkrywcy trafili w ślad legendarnego Złotego Pociągu), natomiast najnowsze prace prowadzone w Lubaniu stają się coraz bardziej obiecujące.

Niezwykłe odkrycie w Lubaniu. Tam mogą być setki metrów korytarzy!

Za prowadzenie prac w Lubaniu odpowiedzialna jest grupa GEMO (Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca). Kilka dni temu rozpoczęły się odwierty. Został wykonany pierwszy o głębokości 20 metrów. Udało się natrafić na zespół podziemnych tuneli. Mają one być ze sobą połączone i zabezpieczone. Znajdować się tam mają śluzy i sztolnie, co zdecydowanie wskazuje na schron przeciwlotniczy. Jednak poczynione odkrycia wskazują, że nie był to zwykły schron, lecz być może miejsce związane z legendami dotyczącymi Lubania. Odkrywcy nie trafili w to miejsce na chybił trafił, posługiwali się odnalezionymi dokumentami i planami miejscowych podziemnych korytarzy. Nie wolno również zapomnieć o bardzo istotnych badaniach georadarowych. Nie wiadomo jednak na ile odkryte plany, pokazują rzeczywistość, a na ile są tylko roboczymi szkicami, ideami, których Niemcom nie udało się zrealizować. Badacze nie są pewni też na razie tego, co zastaną pod ziemią oraz funkcji obiektu. Być może było to szpital polowy, miejsce produkcji broni V, magazyn. Jest szansa, że zostaną tam odnalezione archiwalia lub rzeczy, które miały pozostać schowane pod ziemią. Niemcy wycofując się z tego miejsca postarali się o zniszczenie wszystkich wejść i zatarcie śladów po tunelach. Obiekt jest obecnie zalany wodą, lecz jest to jeden z nielicznych zamkniętych obiektów, który bardzo prawdopodobnie stanie się dostępny.

Koszty tego przedsięwzięcia to dziesiątki tysięcy złotych, które finansuje miasto Lubań. Jest możliwe, że korytarze staną się dostępne dla zwiedzających, jako kolejny obiekt turystyczny.

tunele na dolnym śląsku

Podziemne tunele na Dolnym Śląsku. Źródło: wikimedia.commons

Nazistowskie podziemia i tunele na Dolnym Śląsku to ciągle nieodkryta tajemnica

Kamienna Góra, Zamek Książ, okolice Wałbrzycha, czy Szczawno Zdrój to szczególne miejsca, pełne pozostałości po II Wojnie Światowej, w tym niemieckiej działalności. Niektórzy badacze uważają, że jest to miejsce pełne skarbów, które jeszcze nie zostały odkryte. Istnieją również kontrowersyjne teorie o utrudnianiu grupom badawczym działań odkrywczych, o zamykaniu i strzeżeniu miejsc, gdzie Naziści mogli coś ukryć oraz o przeprowadzaniu badań pod ścisłym nadzorem. Czy jest to prawda? Nie wiadomo. Niestety dotychczas nie udało się jeszcze trafić na niezwykłe skarby, choć nie tak dawno liczono, że znaleziono miejsce ukrycia tzw. Złotego Pociągu, którym miałby być przewożone kosztowności i dzieła sztuki.

Miejscem rozpalającym wyobraźnie eksploratorów jest na pewno Zamek Książ. Podczas wojny był on odgrodzony i strzeżony przez Luftwaffe i SS. Przeprowadzono w nim niezwykle kosztowne przebudowy. Niestety, tego co tam się dokładnie działo pewnie nigdy się nie dowiemy, gdyż Rosjanie przejęli go zajmując Dolny Śląsk. Wiadomo, że odnaleziono ogromną ilość dokumentów. W Szczawnie Zdrój i Wałbrzychu odkryto natomiast kompleksy bunkrów, schronów, magazynów i fabryk. Obecnie dostępny jest dla zwiedzających tylko niewielki procent. Lokalizacja poszczególnych obiektów często jest nieznana. Dzięki dokumentom wiadomo, że w okolicach znajdują się różne obiekty, lecz nie wiadomo, w jakim dokładnie miejscu. Podobno wiele z tych podziemnych schronów służyło za miejsca badań, przede wszystkim na ludziach i przeprowadzaniu eksperymentów.

tunele na dolnym śląsku

Zamek Książ. Źródło: wikimedia.commons

Odpowiednie służby powinny zająć się odkrywaniem tajemnic III Rzeszy na Dolnym Śląsku. Niestety, ale w tym województwie nawet konserwator zabytków ma niewielkie budżety (zresztą jak w wielu innych miejscach). Z tego względu działalność grup odkrywczych jest bardzo ważna i pomoc innych źródeł finansowania. Istotne jest, aby prowadzić badania, eksplorować tereny, dzięki czemu byłaby możliwość poszerzenia naszej wiedzy i wykorzystania potencjału zabytkowego ukrytych obiektów, jako muzea czy obiekty turystyczne.

Zobacz również: Zabytkowa kamienica w Warszawie, którą musisz zobaczyć 

Cmentarze zapomnianych kultur

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *