Krzywa Wieża w Pizie

Odkryto kto zbudował Krzywą Wieżę w Pizie + ciekawostki!

Krzywa Wieża w Pizie i jej architekt

[ratings]

No niby taki znany obiekt architektoniczny, miliony turystów, miliardy  zdjęć przy Krzywej Wieży, ale, architekt, który ją zaprojektował nie był potwierdzony, aż do 2019 roku. Jak no możliwe? A no właśnie…

Kto zaprojektował Krzywą Wieżę?

Pierwotnie projekt i budowę Krzywej Wieży, która jest tak naprawdę campanillą, czyli wieżą osobno stojącą obok kościoła (nie zespoloną z budynkiem), przypisywano słynnym włoskim artystom takim jak  Giorgio Vasari, Gherardo di Gherardo czy Giovani di Simone. W ostatnich latach sądzono jednak, ze zaprojektował ją Bonanno Pisano i… jak się okazuje po niemal 200 latach znaleziono dowód i potwierdzono. Architektem projektującym Krzywą Wieże był Bonanno Pisano (co wcale nie było takie oczywiste). A co to za dowód i dlaczego po 200 latach?

Pismo tak brzydkie, że nie do odczytania

W 1838 roku przy Wieży odnaleziono kamienną tablicę, a była to tablica inskrypcyjna, czyli taka, gdzie było zapisane nazwisko architekta. Jak się okazuje campanilla w Pisie była jednym z ważniejszych projektów Pisana, jednak po kilku latach jak zaczęła się przechylać, było mu tak wstyd, że tablicę… zakopał. Jej odnalezienie nie wystarczyło, bo dopiero teraz udało się nią zainteresować i odczytać przez włoską naukowczyni (wszyscy myśleli, że to tablica nagrobna)! Gdyby Bonanno Pisano żył teraz, dopiero mógłby być dumny ze swojego dzieła, które mimo przechylenia istnieje do dziś.

Krzywa Wieża w Pizie

Ciekawostki o Krzywej Wieży w Pizie

Kiedy zbudowano Krzywą Wieżę w Pizie?

Budowa wieży (ostatecznie) została zakończona w 1372  lub 1399 roku. Proces ten trwał jednak około dwóch wieków!

Budowa Krzywej Wieży w Pizie rozpoczęła się w sierpniu 1173 roku, ale potem dość szybko się zatrzymała. Kilka razy proces budowy był przerywany wojnami, długami i, oczywiście, straszliwym przechyleniem.

W 1272 roku Giovanni di Simone zaoferował rozwiązanie zapobiegające przechyleniu, które niestety nie zadziałało. Wieża nadal się pochylała i po 12 latach beznadziejnej próby jej poprawienia, po raz kolejny ją opuszczono. Ostatni krok w kierunku jego ukończenia nastąpił w XIV wieku, od tego momentu Wieża cały czas się pochyla.

Została ona została zamknięta w latach 1990-2001 ze względu na niebezpieczeństwo upadku. Po pracach jest ona zrównoważona i bezpieczna.

Dlaczego zbudowano Krzywą Wieżę w Pizie?

Przyczyna budowy wieży jest dość oczywista. Miała być jednym z lśniących klejnotów miasta Piza i miała na celu pokazanie siły, bogactwa i autorytetu miasta. W 1063 r.,po udanym ataku w Palermo, Pisańczycy wrócili do swoich domów w chwale – zarówno metaforycznej, jak i materialnej. Chwała ta miała zostać przełożona na fizyczną interpretację – wielkie Pole Cudów (Piazza dei Miracoli), które składałoby się z katedry, baptysterium, cmentarza i campanilli. Cały kompleks był świadectwem znaczenia Pizy jako miasta.

Miała ona być najwyższa, jaką kiedykolwiek zbudowano, no i nie do końca się udało, ale na pewno jest jedną z bardziej znanych wież.

Dlaczego Krzywa Wieża w Pizie jest krzywa?

Przyczyny przechylenia są dwojakie – brak odpowiedniego planowania i szczęście.

Co się stało? Cóż, ziemia pod wieżą była wątła- składała się z mieszanki gliny, drobnych piasków i muszli, które były zdecydowanie zbyt słabe, aby utrzymać wieżę o tak wielkich proporcjach. Kolejnym błędem, który można było zapobiec, było to, że same fundamenty miały tylko około trzech metrów głębokości.

Pomimo widocznego przechylenia dość szybko, budowniczowie próbowali przywrócić równowagę wieży, dodając łuki i wyższe kolumny, ale bezskutecznie. Kiedy dotarli do czwartej kondygnacji, łuki po stronie południowej były o dwa cale wyższe od łuków po lewej stronie, a pochylenie nadal się pogłębiało. Budowa wreszcie się zatrzymała – i wtedy przyszło szczęście.

Gdy budowę kontynuowano w XIII wieku, wieża nie upadła, ale pochyliła się w innym kierunku. Stało się tak, ponieważ inżynierowie, którzy próbowali skorygować przechylenie, ale budynek pochylił się w przeciwnym kierunku. W końcu, w miarę postępu budowy, wieża osiadła na poprzedniej pozycji.

Historia może się wydawać skończona, ale była jeszcze jedna próba wyprostowania wieży.

Podczas swojej dyktatury Mussolini uważał wieżę za źródło wielkiej hańby. Jego wielki plan naprawienia poprzednich niedociągnięć architektonicznych wyglądał mniej więcej tak: wywiercić setki otworów w podstawie wieży, wypchać je zaprawą, a wieża nagle się wyprostuje. To był oczywiście zły plan. Ostatecznym rezultatem była znacznie cięższa podstawa, która spowodowała, że ​​wieża pochyliła się bardziej niż przedtem.

Inne artykuły o architekturze i zabytkach

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *