Najpiękniejsze Polskie zabytki (1)

Najpiękniejsze zabytki w Polsce – raport wg Polaków!

Najważniejsze zabytki Polski

W Polsce na początku 2021 roku było 78 616 zabytków! Pokaźna ilość? Porównując Polskę do Rumunii jest ich ponad 40 000 więcej. Polska jest krainą mlekiem i miodem płynąca dla wszystkich zabytkomaniaków, w szczególności tych kochających architekturę. Co prawda, polskie prawo, deweloperzy i służby konserwatorskie nie są zbyt łaskawe dla naszej puli zabytkowej. Tworzy się dużo makiet, które z autentyczną zabytkową substancją mają niewiele wspólnego. Jednak postanowiliśmy zapytać, co o zabytkach myślą Polacy!

Przeprowadziliśmy badania ankietowe wśród polskich internautów pytając się o to jaki jest najpiękniejszy i najlepszy Polski zabytek wszechczasów? Ankietowani mieli możliwość wpisać dowolny zabytek i dowolną miejscowość. Badani odpowiedzieli na pytanie też dlaczego wybrali dany zabytek oraz wskazywali 2 inne zabytki, które wg nich powinny znaleźć się na podium.

 

Ranking najpiękniejszych zabytków w Polsce – wg Polaków

Czy wyniki rankingu są zaskakujące? Z pewnością mamy tutaj ikony i największe sławy polskich zabytków, ale jest też kilka perełek, które nie są oczywiste. Jeśli jesteś Polakiem poniższe zabytki powinieneś znać, “pielgrzymować” do nich i odwiedzić je przynajmniej raz. Jeśli jesteś obcokrajowcem i zadajesz sobie pytanie, jakie zabytki w Polsce zwiedzieć, bo są najważniejsze, zobacz nasz ranking!

 1. Wawel w Krakowie (całe założenie Zamku Królewskiego na Wawelu)
 2. Zamek Krzyżacki w Malborku
 3. Zamek Królewski w Warszawie
 4. Stare miasto i rynek w Krakowie
 5. Kościół Mariacki w Gdańsku
 6. Zamek Książ
 7. Stary rynek i ratusz staromiejski w Toruniu
 8. Kopalnia Soli w Wieliczce
 9. Szlak Orlich Gniazd – Zamki
 10. Zamość – ratusz i twierdza

Najważniejsze zabytki Polski 

Wskazania ankietowanych były różnorodne, jednak Wawel i Malbork zdeklasowały przeciwników zdecydowanie. Co ciekawe, widać, że Polacy bardzo lubią zamki. Na TOP10 polskich zabytków wszechczasów mamy aż 5 założeń zamkowych!

Oprócz powyższego zestawienia wyróżnienie zdobyły:

 • Zamek Krzyżtopór
 • Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze
 • Twierdza Przemyśl
 • Pałac w Łańcucie
 • Hala Stulecia w Wrocławiu
 • Pałac w Mosznej
 • Twierdza Kłodzko
 • Łazienki Królewskie w Warszawie

Niektórzy wskazywali inne mniej znane zabytki jak:

 • Miasto Szydłów
 • Uzdrowisko – Szczawno Zdrój
 • Podziemne miasto w Świnoujściu
 • Zamek w Nidzicy
 • Szyby naftowe w Bóbrce
 • Katedra w Oliwie

Zobacz również: Jakie są najpiękniejsze polskie miasta?  

Czym wyróżniają się najpiękniejsze zabytki w Polsce? Co o nich sądzą Polacy?

Wawel w Krakowie (całe założenie Zamku Królewskiego na Wawelu)

Całe założenie Wawelskie, z Zamkiem, Katedrą i wzgórzem zostało przez Polaków wybrane przede wszystkim jako miejsce najważniejsze dla polskiej historii i dziedzictwa. Ankietowani wskazują, że nie ma nic bardziej polskiego od Wawelu. Doceniają nawarstwienia historyczne, położenie, a także to, że na Wawelu są pochowani najwięksi Polscy władcy. Duża część ankietowanych, którzy wskazywali pochówki polskich władców, jako ważną część tego miejsca, wskazali również, że na Wawelu są pochowani politycy, którzy nie są tego godni.

Wawel jest symbolem największej prosperity Polski, a także wybitnym dziełem artystycznym.

wawel w krakowie

 

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku został zbudowany przez Zakon Krzyżacki. Nie przeszkadzało to Polakom, wskazać go jako jednego z najważniejszych polskich zabytków. Ankietowani wskazują, że jest to miejsce wyjątkowe ze względu na ogrom przedsięwzięcia budowalnego oraz wyjątkowej historii konserwacji i obecnego stanu zachowania. Monumentalny charakter Zamku w Malborku robi wrażenie.

Wielu ankietowanych wskazywało, że lubi epokę średniowieczną i lubi zabytki z nią związane.

malbork

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie został doceniony przede wszystkim za to, że znajduje się w stolicy. Wiele osób Zamek widziało, zapoznało się z jego historią, jest on im bliski i przyjazny. Ankietowani zwracają uwagę, że ma  ciekawą historię, mimo iż oficjalnie nie jest on autentyczny (odbudowa po II wojnie światowej).

warszawa zamek

Stare miasto i rynek w Krakowie

Krakowski rynek i stare miasto zostały docenione przede wszystkim ze względu na architektoniczną i kulturalną różnorodność. Można tu znaleźć rozmaite style architektoniczne i nawarstwienia. Oczywiście, większość ankietowanych doceniła również wyjątkową estetykę oraz bogatą historię krakowskiej urbanistyki. Ankietowanym najbardziej podoba się Kościół Mariacki, Sukiennice oraz przyrynkowe kamienice.

kraków stare miasto

Kościół Mariacki w Gdańsku

Kościół Mariacki w Gdańsku to największy ceglany kościół na świecie, o czym część badanych pamiętała. Polacy zwracają uwagę, że gdańska świątynia jest zabytkiem wyjątkowym na skalę europejską, podobnie jak Kopalnia Soli w Wieliczce. Docenione zostało wyposażenie Kościoła Mariackiego, jak np. ołtarze. Miasto Gdańsk było również wskazywane jako jeden z ważniejszych polskich zabytków.

kościół mariacki w gdańsku

Zamek Książ

Zamek Książ został wybrany ze względu na swoje położenie, współgranie z krajobrazem, jak również duże wartości estetyczne. Ankietowanym podoba się to, że jest on udostępniany zwiedzającym, łatwo jest poznać jego historię, przez co jeszcze bardziej docenia się jego wartość jako dziedzictwa.

zamek książ

Stary rynek i ratusz staromiejski w Toruniu

Rynek i ratusz w Toruniu mają wg ankietowanych niezwykły klimat i wiele ciekawych miejsc, które można odkrywać kilkukrotnie. Wielu Polaków wskazało po prostu miasto Toruń jako zabytek, całe jego założenie urbanistyczne. Wielu ankietowanych lubi średniowiecze, a Toruń jest pełen średniowiecznych zabytków, co bardzo im się podoba. Zwracają uwagę, że nie ma innego takiego miasta w Polsce.

toruń stare miasto

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopania Soli w Wieliczce została wyróżniona przez ankietowanych ze względu na to, że nie widzieli nigdzie indziej takiego miejsca. Jest ono wyjątkowe i zachwycające, że coś takiego powstało tak dawno temu. Polacy twierdzą, że Wieliczkę zwiedza się bardzo dobrze, można zdobyć dużo wiedzy, trzeba ją zobaczyć oraz jest to świetna edukacja.

wieliczka

Szlak Orlich Gniazd – Zamki

Okazało się, że Polacy uwielbiają zamki, a szczególnie te ze Szlaku Orlich Gniazd. Jako ten najfajniejszy z zamków na Jurze, został uznany zamek w Ogrodzieńcu. Szlak Orlich Gniazd został wyróżniony ze względu na daleką średniowieczną historię oraz ogromne walory estetyczne i krajobrazowe zamków. Podkreślana jest malowniczość założeń oraz okolicznych terenów. Zamki były budowane m.in. przez Kazimierza Wielkiego, przez co są świadectwem zamierzchłej historii.

zamek ogrodzieniec

Zamość – ratusz i twierdza

Zamojski ratusz i ogólnie całe założenie wraz z twierdzą zostało wyróżnione ze względu na bogatą i barwną historię. Jest to przede wszystkim architektura renesansowa, która nie jest tak popularna jak średniowieczna, a jednak zauważalna. W rankingu Zamość został doceniony również za wyjątkowe wartości estetyczne.

zamość

Polskie zabytki – wielokulturowe? Jakie wartości doceniają Polacy w zabytkach?

Co ciekawe, przy uwzględnieniu takich zabytków jak Zamek w Malborku czy Hala Stulecia we Wrocławiu Polacy zwracali uwagę na to, że jest to dziedzictwo wielokulturowe, stworzone przez Krzyżaków lub Niemców. Mimo wszystko nie przeszkadzało to we wskazaniu ich jako najważniejszych polskich zabytków wszechczasów.

Jednak największymi wartościami jakie doceniają Polacy w zabytkach jest ich ponadczasowość, monumentalność oraz to, że niosą one ze sobą ogromną wiedzę związaną z historią Polskimi i ważnymi wydarzeniami. Polacy kochają zamki. Jest to najbardziej doceniona grupa zabytków. A zamki wiążą się również z wyjątkowymi wartościami estetycznymi. Jakie inne cechy zostały docenione, aby zabytek został uznany za najważniejszy i najpiękniejszy?

 • zabytek jest monumentalny, robi wrażenie
 • zabytek jest związany z polską historią i budzi uczucia patriotyczne
 • zabytek jest piękny (pod względem estetycznym)
 • zabytek jest unikalny
 • zabytek ma wyjątkowe wartości architektoniczne

Najważniejsze zabytki Polski 

 

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

One Response

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.