praca spawacza

Zasady BHP w pracy spawacza

5/5 - (1 ocen)

BHP pracy spawacza

Ustalone zasady BHP w pracy spawacza są szalenie istotne, bo każdy pracownik wykonujący podobne czynności, narażony jest na wiele szkodliwych czynników. Przyłbice spawalnicze to absolutna konieczność w tym zawodzie. W co jeszcze należy wyposażyć pracownika? Między innymi buty spawalnicze czy kurtynę spawalniczą, choć to nadal nie wszystko. By zrozumieć, dlaczego odpowiednie zabezpieczenia są tak ważne, trzeba zdać sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia.

Zagrożenia związane z pracą spawacza – zasady BHP w obliczu niebezpieczeństwa

Określone wytyczne i zasady BHP w pracy spawacza, bardzo dużo uwagi poświęcają ochronie wzroku i twarzy pracownika. Spawaniu towarzyszą przecież iskry, które mogą uszkodzić jego wzrok. W trakcie poszczególnych czynności emitowane jest też promieniowanie ultrafioletowe. Właśnie dlatego uważa się, że maski spawalnicze i przyłbice spawalnicze to podstawa w tym zawodzie.

Ochrona słuchu to kolejny ważny podpunkt według zasad BHP w pracy spawacza. Ogromny hałas podczas spawania określonych materiałów, choć z początku może nawet nie przeszkadzać, po czasie denerwuje.  Uszkadza też komórki nerwowe, dlatego korzystanie z zatyczek do uszu czy innych ochronników na pewno jest wskazane.

Wszelkie zabiegi chroniące układ oddechowy, to kolejny krok do przeciwdziałania potencjalnemu zagrożeniu. W trakcie spawania tworzy się tak zwany dym spawalniczy. Odpowiednia wentylacja miejsca pracy, półmaski i maski z filtrami, a nawet wyposażenie pracowników w specjalne przyłbice z nawiewem – to nie tylko gest dobrej woli, ale i obowiązek pracodawcy.

Pozostałe akcesoria, na przykład rękawice albo buty spawalnicze, dostępne także online,
w internetowych, wyspecjalizowanych sklepach takich, jak Centrum Elektronarzędzi – to dodatki tylko z pozoru błahe. Zarówno obuwie, jak i  odzież muszą bazować na mocnych, wygodnych, a co najważniejsze – niepalnych materiałach.

Zasady BHP w pracy spawacza, a otoczenie pracownika

 

Zagrożenie pożarem wydaje się pierwszym, co przychodzi na myśl w kontekście pracy spawacza. Dlatego tak ważne jest, by przed przystąpieniem do poszczególnych czynności, usunąć wszystkie łatwopalne materiały znajdujące się w pobliżu. Drewno, produkty z kartonu, substancje chemiczne – wszystkie te rzeczy w kontakcie z ciepłem wytwarzanym podczas spawania, mogą zająć się ogniem. Poza tym trzeba mieć na uwadze, że urządzenia spawalnicze emitują niebezpieczne dla zdrowia pole elektromagnetyczne. Dlatego równie istotne jest, by ewentualne źródła takowych fali też zostały odsunięte na bezpieczną, możliwie jak najdalszą odległość. A jeśli to niemożliwe – przynajmniej zasłonięte.

O ludzi w pobliżu spawacza też należy odpowiednio zadbaćKurtyna spawalnicza chroni osoby bez odpowiedniej odzieży, ale pozostają w bezpośrednim otoczeniu spawającego.
W tym miejscu warto bowiem podkreślić, że patrzenie na światło powstające podczas wskazanych prac, może prowadzić do oparzenia rogówki, a nawet zaćmy.

Wnioski nasuwają się same. Dbałość o bezpieczeństwo spawacza, ale i osób z jego otoczenia, to absolutna konieczność.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *