bulwary wiślane najlepszą dzielnicą w europie

TOP10 najfajniejszych dzielnic Europy. A w nich… warszawskie Powiśle!

Warszawskie powiśle wśród TOP10 super dzielnic europejskich

Warszawa nie należy do miast z najlepszą urbanistyką, mówią to ludzie, mówią to architekci i mówią to urbaniści. Jednak mimo tego, zdaje się, że są takie miejsca „z klimatem”. Jeden z najbardziej opiniotwórczych magazynów The Guardian opublikował listę „10 must see” dzielnic europejskich miast (https://www.theguardian.com/travel/2020/feb/08/10-of-the-coolest-neighbourhoods-in-europe-paris-berlin-rome). Wśród nich znalazło się warszawskie Powiśle!

Dzielnice w Europie, które musisz odwiedzić

Järntorget/Långgatorna, Gothenburg

University Quarter, Brussels

El Cabanyal, Valencia

Bonfim, Porto

Neukölln, Berlin

Powiśle, Warsaw

Holešovice, Prague

Ostiense, Rome

Dorćol, Belgrade

Quartier de la Réunion, Paris

Za co wyróżnione zostało warszawskie Powiśle?

A inne TOP3 Europejskie dzielnice…

Järntorget/Långgatorna, Gothenburg

Göteborg to miasto, które łatwo pokochać. Podczas gdy Sztokholm stara się zaimponować wypolerowanymi, hiper stylizowanymi miejscami, drugie miasto jest bardziej naturalnie fajne i nigdzie bardziej nie poczuje się tego niż na Järntorget i Långgatorna, gdzie mieszkańcy relaksują się. To miejsce na południowym brzegu Gota było kiedyś miejscem, w którym żeglarze i dokerzy z pieniędzmi w kieszeniach szukali dobrej zabawy, a żywa kultura pubu wyróżnia okolicę do dziś. Miał także bardziej wysmakowaną stronę, która od dawna została zastąpiona restauracjami, kulturą, a nawet doroczną imprezą uliczną, Hela Dagen Lång.

Goteborg Jarntorget

University Quarter, Brussels

Ta część Brukseli, w sieci transportu publicznego, ale prawie poza szlakiem turystycznym, ma tyle samo starszych mieszkańców, co młodych profesjonalistów szukających barów i sklepów. Równie prawdopodobne jest, że rozmawiasz z nowym przybyszem z Afryki, otwierającym jego wymarzoną restaurację, jak z belgijskim właścicielem baru. W ostatnich latach populacja studentów przyciągnęła nowe talenty i nowe inwestycje. Do końca 2020 r. w zabytkowych koszarach wojskowych z czerwonej cegły, bezpośrednio na północ od pociągów Etterbeek, przystanków tramwajowych i autobusowych, ma powstać projekt See U pełen zrównoważonych małych firm, w tym pierwsza kawiarnia w Brukseli, kino i cotygodniowy targ organiczny.
Bruksela rzeźba sikającego psa

El Cabanyal, Valencia

Jeszcze kilka lat temu dzielnica El Cabanyal, znajdująca się ok. 5 km na wschód od centrum miała zostać zniszczona, poprzez burzenie 1600 domów, z których wiele było dekorowanych w stylu secesyjnym. Została jednak sklasyfikowana jako „wyjątkowy obszar o znaczeniu kulturalnym”. Protesty lokalnych działaczy ostatecznie nie zablokowały system przez sądy.

W ciągu ostatnich kilku lat El Cabanyal rośnie, ale ten autentyczny kawałek miasta pozostaje nieodkryty przez większość turystów. Chociaż panuje tam kosmopolityczna atmosfera, tradycyjna osobowość dzielnicy jest pielęgnowana przez przybyszów, a nowe sklepy i bary, które powstają wszędzie, raczej szanują i dostosowują architekturę miejscową,tradycyjną , zamiast ją zastępować.

walencja - plaża el cabanyal

Zobacz Elektrownię Powiśle (która niestety już jako zabytek nieistnieje)

 

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *