le corbusier

Le Corbusier i współczesna realizacja planów jednostki mieszkaniowej

Le Corbusier i jednostka mieszkaniowa

Kim był architekt Le Corbusier?

Le Corbusiera zna prawie każdy kogo zajmują tematy związane z otoczeniem, architekturą która go otacza lub po prostu zetknął się z jego projektami rozsianymi po całej Europie. Le Corbusier to architekt żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Jest to najbardziej znany architekt zajmujący się modernistyczną architekturą. Oprócz tego był urbanistą, malarzem i rzeźbiarzem. Zajmował się teoretyczną stroną architektury, on jest między innymi twórcą modulora, czyli wyjątkowego systemu proporcji przystosowanego do celów architektonicznych. Był także praktykiem tworzył niezwykłe modernistyczne obiekty, przede wszystkim mieszkalne, jednak projektował również np. kościoły. Znany jest z projektu jednostki mieszkaniowej. Jedna z nich została wskrzeszona i prezentowana w jej możliwie pierwotnej formie.

Le Corbusier zaprojektował wiele jednostek mieszkaniowych, tzw. Unite d’Habitation.

Były to bloki mieszkalne idealnie dopasowane do potrzeb ich mieszkańców. Zobacz niezwykły projekt zrekonstruowania jego oryginalnych planów w Berlinie.

Słynny budynek Unite d’Habitation w Berlinie stworzony przez Le Corbusiera nie był w rzeczywistości zbudowany w sposób, w jaki Le Corbusier zaplanował go w 1958 roku. Zespół projektantów i wykonawców prowadzony przez architekta Philippa Mohra z 2016-2018 dokonał drobiazgowego i fantastycznego remontu mieszkania w Berlinie według tego jak Le Corbusier życzył sobie jak miałoby wyglądać. Najciekawsze było wyzwanie związane z archiwizacją badaniami, zakupami antyków oraz pomiary mieszkań  z bliźniaczej jednostki mieszkaniowej Unite d’Habitation w Marsylii i muzealnym apartamencie z Paryża. Philipp Mohr kupił mieszkanie w 2016 r. i stał się inwestorem. Jego celem było wynajęcie lub sprzedaż apartamentu jako kompletnego projektu – zbudowany projekt.

Pierwsze fazy były jednocześnie wyburzaniem i badaniami. Porównując pomiary francuskich mieszkań stało się oczywiste, że budynek berlińskiej jednostki była taka sama, ale sposób budowy była zupełnie inna. Obniżając sufity i ruchome ściany, można było odtworzyć układ i proporcje przestrzenne, które Corbusier chciał zastosować w tym apartamencie. W archiwach Fundacji Le Corbusiera w Paryżu niektóre plany pokazały, że apartamenty w Berlinie miały być takie same jak we Francja. Wielka walka między władzami berlińskimi, a Le Corbusierem spowodowała, że wnętrza Unite d`Habitation w Berlinie zakończyły przegraną Le Corbusiera i wnętrza są w ogóle nie podobne do jego planów. Zespół berlińskich projektantów z lat pięćdziesiątych był odpowiedzialny za zmienianie wszystkich rysunków Corbusiera bez jego zgody. Młody berliński architekt Jürgen Sawade był stażystą w tym biurze i relacjonował o „żałosnej pracy” i o tym, jak się projekty jeden za drugim zostają zmienione.

Jak zrekonstruowano jednostkę mieszkaniową Le Corbusiera w Berlinie?

Podczas obecnej renowacji apartamentu wysokość sufitu została obniżona z 2,50 m do 2,26 m. Schody i kuchnia zostały praktycznie całkiem usunięte, a oryginalne części kuchni i schody takie jak w Marsylii zostały zakupione na aukcji i wstawione. Brakujące części kuchni i schodów zostały przebudowane według oryginalnych planów. Kolory farby zostały wybrane ze wzorników Corbusiera, które są ponownie dostępne dziś dzięki firmie Les Couleurs Suisse
AG. Lampy i meble zostały wybrane po porównaniu zdjęć z modeli mieszkań z 1952 r. Meble z chromowanej stali są nadal dostępne dzięki Cassina, w Berlinie w Dopo Domani, zakupiono je i wstawiono. Niektóre lampy są dziś dostępne jako reprodukcje, a niektóre są wystawiane na sprzedaż na aukcjach eBay, czy Amazon. Apartament został wypełniony dużą kolekcją książek Corbusiera. Zakupiono je online, oraz w różnych antykwariatach w Berlinie, Marsylii i Paryżu. Projekt mieszkania sprawia, że ​​pomysły i teorie Corbusiera są wdrożone i dostępne dla szerszej publiczności.

Pięć punktów nowoczesnej architektury wg. Le Corbusiera

Le Corbusier jako teoretyk architektury przygotował manifest, w którym wyróżnia pięć punktów nowoczesnej architektury. Można je doświadczyć w tym mieszkaniu i budynku. Punkty te to:

-uniesienie budynku ponad poziom terenu na słupach zwanych pilotis

-wolny plan, który można dowolnie kształtować

-wolna fasada, która jest niezależna od konstrukcji budynku

-podłużne okna, ciągnące się przez większą część budynku

-ogród na dachu (płaski dach)

Kolor jest bardzo ważnym aspektem wnętrza, jak również zewnętrznej części jednostki mieszkaniowej. ale i ogólnie pracy Corbusiera. Poprzez badanie jego pism zespół projektowy wokół Mohra znaleziono kilka kluczy, które pozwoliły im zastosować kolory Corbusiera  w projekcie mieszkania. Niektóre farby ścienne zostały zmieszane za pomocą pigmentów, które są nadal powszechnie używane dzisiaj.

Meble w mieszkaniu to kolekcja czterech francuskich projektantów: Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Jean Prouvé i Carlotte Perriand. Obecnie apartament z numerem 258 odwiedzili wielu architektów i uczonych z całego świata w 2018 roku. Był on również częścią sesji zdjęciowej mody.

Philipp Mohr to niemiecko-amerykański projektant, prowadzący studio architektonicznym w Brooklynie i Berlinie. Jego zespół zaprojektował budynki mieszkalne i handlowe projekty w USA i Niemczech przez ostatnie dwie dekady.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *