materiały prasowe inwestora

Zabytkowa elektrociepłownia Powiśle w Warszawie częściowo wyburzona!

Elektrociepłownia Powiśle w Warszawie zburzona

Obchody święta niepodległości (11 listopada), długi weekend 2017 rok, a pod osłoną nocy elektrociepłownia Powiśle w Warszawie została częściowo wyburzona.

Taki plan zburzenia części elektrociepłowni został przyjęty przez konserwatora

Wg. urzędników i konserwatora zabytków wszystko idzie zgodnie z planem. Inwestor otrzymał zezwolenie na wyburzenie części kompleksu elektrociepłowni Powiśle w Warszawie. Dlaczego? A no z tego powodu, że jej część została dobudowana po 1945 roku, więc nie jest pierwotną strukturą zabytku. Przyjęło się, że elementy dobudowane nie posiadające znacznej wartości w Polsce wyburzamy, tym bardziej jeśli jest takie życzenie inwestora. Ale urzędnicy twierdzą, że to konserwator wymarzył sobie w tym miejscu przeszkloną ścianę dzięki, której będziemy mogli zaglądnąć do środka hali. Przecież będzie można zobaczyć konstrukcję budynku. Choć widać tu pewną nieścisłość. Skoro konstrukcji budynku nigdy nie było widać, a elementy dodane w późniejszym okresie są usuwane, to dlaczego teraz tą konstrukcję należy wyeksponować? Elektrociepłownia Powiśle w Warszawie jednak ma przed sobą przyszłość zachowując przynajmniej część tkanki autentycznej, w przeciwieństwie chociażby do warszawskiej Rotundy.

Projekt rewitalizacji terenu elektrowni – materiały prasowe inwestora

Jaka przyszłość czeka zabytkową elektrociepłownię?

Standard, czyli kompleks biurowo-handlowy i rewitalizacja. Przyznać trzeba, że przynajmniej nie będzie obiekt niszczał, niezagospodarowany przez nikogo. W maju tego roku został wmurowany kamień węgielny. Ma on zostać oddany do użytku pod koniec 2018 roku, a teraz nad pracami pieczę trzyma Wojewódzki Konserwator Zabytków (Dlaczego nie miejski? Bo odebrano mu kompetencje. Podobno nie jest to związane z decyzją o postawieniu pomników smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu). Rolę inwestora pełni White Star Real Estate i Tristan Capital Partners. Wewnątrz zabytkowych budynków znajdzie się miejsce nawet do 100 sklepów, 40 punktów gastronomicznych i 71 apartamentów. Wg. inwestora ma to być innowacyjna rewitalizacja. Dlaczego? Tego nie wiadomo, jednak na pewno ma być to nowe miejsce, gdzie warszawiacy będą spędzać wolny czas. Bardzo ciekawy jest pomysł na zabudowę otoczenia, bo na około ma powstać 3 wysokie biurowce, apartamentowiec oraz hotel. Czy to wszystko nie przytłoczy tego zabytkowego obiektu? Czy wprowadzenie funkcji gastronomiczno-mieszkalno-handlowych nie spowoduje przypadkiem utratę zabytkowej tkanki? Na pewno z punku widzenia ekonomicznego jest to mało istotne, bo inwestycja jest szacowana na około 200 milionów złotych. Projekt rewitalizacji powstał dzięki zespołowi architektów APA Wojciechowski oraz studio Belotto Design.

Projekt rewitalizacji między budynkami elektrowni – materiały prasowe inwestora

Elektrociepłownia Powiśle jako zabytek techniki (technofakt)

Elektrociepłownia Powiśle w Warszawie została uruchomiona w 1904 roku. Odpowiedzialnymi za jej powstanie były m.in. firmy AEG i Siemens. Pierwotnie funkcjonowały 3 jednakowe generatory, a w późniejszych czasach była ona rozbudowywana o kolejne. Elektrownia funkcjonowała również przez okres wojenny zaopatrują w energię warszawiaków również podczas powstania. W 1945 została uszkodzona, ale dzięki przeprowadzeniu odpowiednich prac została ona ponownie uruchomiona po wojnie. Funkcjonowała do lat. 90 XX wieku. A co ciekawe na terenie elektrowni zachowały się jeszcze w dobrym stanie bunkry z czasów II wojny światowej.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *