Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny IsoFast / IsoTwin Condens wiszący na ścianie

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – który z nich wybrać?

5/5 - (2 ocen)

Kocioł kondensacyjny – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego kotła kondensacyjnego może okazać się trudnym zadaniem, niosącym za sobą pewne konsekwencje. W zależności od tego, jakie urządzenie zakupisz, Twoja decyzja wpłynie na komfort i koszty użytkowania domu, sposób oddziaływania na środowisko, a także będzie determinować warunki i miejsce zainstalowania źródła ciepła. Dzięki zaawansowanej technologii współczesne kotły kondensacyjne oferują wiele zalet, takich jak wyższa efektywność energetyczna czy niższe koszty eksploatacji. Jednym z dylematów jest wybór pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym. W artykule przyjrzymy się bliżej tematowi i postaramy się pomóc w zakupie odpowiedniego urządzenia dla Twojego domu!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny,
  • na jaki kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny się zdecydować,
  • co wyróżnia kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne,
  • jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wybrać.

Kotły gazowe służą nie tylko do ogrzewania budynku, ale również do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Kocioł kondensacyjny to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań, które można śmiało polecić każdemu właścicielowi domu jednorodzinnego stojącego na działce położonej w zasięgu sieci gazowej. Urządzenie maksymalnie wykorzystuje energię ze spalania gazu, a spaliny, które w nim powstają, zawierają niewiele tlenków azotu.

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny – zasada działania

Główną różnicą pomiędzy kotłem jedno- a dwufunkcyjnym jest sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny podgrzewa wodę w osobnym, dosyć dużym zasobniku. Nazwa urządzenia związana jest, z tym że wewnątrz jego obudowy realizowana jest jedna funkcja, czyli podgrzewanie wody grzewczej, inaczej mówiąc „technologicznej”. Dopiero poza obudową kotła jest ona kierowana zgodnie z potrzebami albo do instalacji podłogowej, grzejników lub do tzw. zasobnika ciepłej wody, w którym następuje podgrzewanie jej do celów sanitarnych. Zasobnik może być umieszczony obok kotła, jednak najczęściej znajduje się on pod nim. Jego pojemność to nawet do 500 l.

Kocioł można połączyć z różnymi typami zasobników jak: z wężownicą, warstwowym, biwalentnym lub płaszczyznowym. Co ważne, większość z tych zbiorników podłączysz do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Wówczas otrzymasz ciepłą wodę po odkręceniu kranu, co zwiększa komfort użytkowania. Podgrzewacz stanowi magazyn wody użytkowej, dlatego jest w stanie zapewnić większość potrzebnej ilości ciepłej wody za jednym razem. To dobre rozwiązanie w przypadku rodzin wieloosobowych lub w domach, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest dosyć wysokie. Możesz również swobodnie korzystać z wielu punktów poboru wody jednocześnie.

Jaki kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wybrać?

Marka Saunier Duval, jeden z liderów na rynku kotłów grzewczych, w tym jednofunkcyjnych kotłów kondensacyjnych oferuje szeroki wybór urządzeń, które charakteryzują się wysoką wydajnością, ale też niezawodnością i trwałością. Niedźwiedź Condens to stojący gazowy kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z możliwością współpracy z zasobnikiem ciepłej wody.

Urządzenie w połączeniu z zasobnikami ciepłej wody typu FE/B o pojemności od 120 do 200 l sprosta zapotrzebowaniu na ogrzewanie i ciepłą wodę w każdym domu. Wymiana starego stojącego kotła gazowego jest bardzo prosta, większość elementów instalacji w istniejącej kotłowni może pozostać bez konieczności zmiany. Kocioł jest zalecany do zastosowania przy instalacjach starego typu.

Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny IsoFast/ IsoTwin Condens umieszczony w kuchni

Kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne – co je wyróżnia?

Kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne pełnią dwie role – ogrzewanie wody do c.o. i do c.w.u. Urządzenia te posiadają wbudowany przepływowy podgrzewacz wody, który przygotowuje ją na bieżąco, bez magazynowania jej w zasobniku. Woda jest podgrzewana tylko wtedy, kiedy ktoś okręci kurek, co wymaga nieco wyższej mocy, aby zapewnić jej podgrzanie. Wynika to z tego, że po odkręceniu kranu konieczne jest uruchomienie szeregu elementów w kotle, takich jak np. pompa obiegowa, palnik czy wentylator.

Jeśli w ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut nie korzystałeś z cieplej wody, będziesz musiał poczekać do kilkunastu sekund, zanim zacznie ona płynąć z kotła do instalacji. W przypadku kotła dwufunkcyjnego oszczędzasz na zakupie zbiornika i nie musisz też szukać dla niego miejsca. Rozwiązanie to posiada również swoje wady – nie da się komfortowo zasilić jednocześnie wielu punktów poboru. W tym wariancie nie możesz zastosować cyrkulacji. Co będzie szczególnie uciążliwe przy dużej odległości pomiędzy kotłem a punktami poboru.

Na jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny postawić?

Wybierz kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny z zasobnikiem IsoFast / IsoTwin Condens marki Saunier Duval. Zwłaszcza w przypadku, jeśli potrzebujesz większej ilości ciepłej wody, niż może zapewnić zwykły kocioł dwufunkcyjny. Urządzenia te są wyposażone w jeden lub dwa ładowane warstwowo zasobniki o pojemności 2 l, które gwarantują stały, błyskawiczny dostęp do ciepłej wody użytkowej. To możliwe nawet przy dużych lub jednoczesnych poborach. Kotły dwufunkcyjne zajmują znacznie mniej miejsca niż warianty jednofunkcyjne z osobnym zasobnikiem, gdyż wszystkie podzespoły umieszczone są w jednej obudowie. Jednocześnie montaż nowych kotłów jest szybki i łatwy.

Dodatkowo urządzenia IsoFast i IsoTwin idealnie nadają się do wymiany starszych, wysłużonych kotłów na nowe ze względu na podobne ułożenie przyłączy. Wbudowany zasobnik, naczynia zbiorcze i pompa obiegowa znacznie ułatwiają całą instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. To rozwiązanie zapewnia błyskawiczny dostęp do ciepłej wody, stabilną temperaturę w przypadku kilku poborów wody, komfort przy najniższych kosztach bieżących, a wszystko to przy cichej pracy urządzenia.

Kotły kondensacyjne warto łączyć z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, bo im niższa temperatura czynnika grzewczego na wyjściu z kotła, tym wyższa jego sprawność. To oznacza z kolei większe oszczędności dla inwestora. Co oczywiście nie znaczy, że takie urządzenie nie sprawdzi się w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami – po prostu zyski z kondensacji będą mniejsze.

Podsumowując, jeśli stoisz przed wyborem, jaki kocioł jedno- czy dwufunkcyjny z zasobnikiem kupić – decyzja zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. W przypadku zakupu jedno- czy dwufunkcyjnego kotła warto zwrócić uwagę na jego moc, wydajność oraz funkcje. Opcja wstępnego podgrzewania wody czy „ciepły start” to funkcje, które mogą wpłynąć na komfort korzystania z ciepłej wody. Dzięki różnorodności dostępnych na rynku urządzeń każdy znajdzie dla siebie kocioł, który odpowiada jego potrzebom i oczekiwaniom.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *