pixabay.com

Okna plastikowe (PCV) to najlepsze rozwiązanie? Mylisz się!

Okna plastikowe (PCV) są szkodliwe!

Współczesne okna stworzone są z polichlorku winylu. Popularne w domach jednorodzinnych jak i w nowoczesnych apartamentowcach. Posiadają wiele zalet, ale czy na pewno warto je używać ?

Okna plastikowe (PCV) z pewnością są szczelne. To jest ich cecha i przede wszystkim sposób na ich promocję. Dzięki temu w mieszkaniu jest ciepło, koszty ogrzewania są mniejsze. Kiedy zamknie się takie okna w domu nastaje cisza i nie słychać szumu z pobliskich aut, ale też krzyków z placu zabaw. Tak, to niewątpliwe plusy.

Szczelność okien plastikowych – na pewno zaleta ?

Jednak ta sama cecha, czyli szczelność jest ogromną wadą. W mieszkaniu, które często też ma słabą wentylację, przestaje krążyć powietrze. Nawet przy rozszczelnieniu okien plastikowych wymiana powietrza jest niewystarczająca. W domu zbiera się nie tylko dwutlenek węgla, ale również rozmaite zapachy. Powietrze staje się zatęchłe, powstaje tzw. zaduch. Jest to bardzo niekorzystny stan. Wpływa on negatywnie nie tylko na zdrowie, ale również nasze samopoczucie. Dodatkowo przez super-szczelność w mieszkaniu wzrasta wilgotność. To pierwszy krok do powstania szkodliwych mikroorganizmów, a ostatecznie grzybów. Rozwijają się one tak podstępnie, że przez długi czas, możemy nie wiedzieć o ich istnieniu.

Kolejną wadą, o której się nie mówi (pewnie ze względu na biznes) to szkodliwy wpływ PCV (poprawnie PVC). Oczywiście w momencie wstawiania nowych okien plastikowych przez długi czas pozostają one w dobrym stanie i nic się nie dzieje. Jednak już po 10 latach użytkowania do powietrza zaczynają uwalniać się rakotwórcze i toksyczne substancje. Wymienić tu można między innymi ftalany powodujące chociażby bezpłodność i alergie.

Pożar, a okna PCV (PVC) – mnie to nie dotyczy.

To prawda. Dopóki nie wybuchnie w twoim mieszkaniu. Jednak świat działa w taki sposób, że nieszczęście może przytrafić się każdemu. Okna plastikowe (PCV) topią się już w 130 stopniach Celsjusza. Wystarczy, że temperatura zbliża się do tego poziomu, a okna zaczynają uwalniać polichlorek winylu. Wg. danych statystycznych toksyczne gazy uwalniające się  w czasie pożaru, między innymi z okien plastikowych w 80-85% przypadków powodują śmierć!

Czy jest inny wybór, niż okna plastikowe?

Drewno to materiał naturalny i dla człowieka najbardziej przyjazny. Olejki eteryczne zawarte w drewnie mają pozytywny wpływ na ludzi. Dzięki takiej stolarce następuje odpowiednia wymiana powietrza, gdyż drewno posiada duże mikropory dzięki, którym następuje wymiana zużytego powietrza. Obecne technologie powodują, że podobnie jak plastikowe, dobrze izolują i wygłuszają hałasy z zewnątrz. Jedyną wadą jest większa cena i zalecana konserwacja co kilka lat. Jednak czy nie lepiej zainwestować z produkt, który będzie nam służył dłużej, będzie zdrowszy i bardziej komfortowy ?

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *