automatyczny system nawadniania

Automatyczny system do nawadniania – czy warto i jaki wybrać?

Automatyczne systemy do nawadniania

Prawie każdy kto ma dom jest posiadaczem przynajmniej kawałka działki, ziemi. Posiadacz ziemski musi dbać nie tylko o swoje miejsce zamieszkania, ale również o to co go otacza. Niezależnie, czy są to rabatki z kwiatkami, warzywnik, szklarnia, potężny ogród czy zielony trawnik, kultywowanie ziemi nie jest proste. A tu trzeba wysypać jakiś nawóz, a tu podlać, a tu przyciąć. Niewielu z nas może pozwolić sobie, ani na maszyny, które będą robić to za nas, ani na służbę. Jednak z pomocą przychodzi… technologia. W stosunkowo niewielkich kosztach możemy przynajmniej zadbać o system nawadniania, który może nie tylko uratować nasze kwiatki, ale i wyręczyć nas z nużącej pracy polewacza.

Czym jest automatyczny system nawadniania?

Systemy nawadniania działające automatycznie to cała instalacja nawadniająca nasz ogród, trawnik, wszystkie rośliny. Sam się włącza, wyłącza, sam działa, sam podlewa, my nie musimy nic robić.

Taki system nawadniania zazwyczaj składa się z:

  • Sterowników i modułów do nich (dzięki nim ustawiamy automatyczne podlewanie)
  • Rur nawadniających
  • Kabli
  • Odpowiednich zaworów
  • Zraszaczy
  • Dyszy
  • Złączek
  • Czujnika deszczu (dzięki temu system nieruchomi się w czasie deszczu).

automatyczny system nawadniania

Zdjęcia pochodzą ze strony https://www.podlane.pl

Po co komu system nawadniania?

Odpowiedź na to jest jedna: wygoda, wygoda, wygoda. Jednak działa to tak samo jak ze zmywarką do naczyń, czy robotem kuchennym. Jak już zainstalujesz u siebie w ogrodzie system nawadniania, nie będziesz chciał go wyłączyć. Nie ma problemu kiedy pojedziesz na 2 tygodnie na urlop, system sam nawadnia twoją działkę. Nie musisz pamiętać o podlewaniu roślin, same się podlewają. W większości ogrodów publicznych, firmowych, tam gdzie nie ma wielu ogrodników, takie systemy funkcjonują. W XXI wieku mało kto sam chodzi z konewkami podlewając niezliczone włości. Oczywiście, jeśli masz mini działeczkę, która ma 200, 300 metrów, nie ma problemu, możesz podlewać ogród samodzielnie. Jednak jeśli masz więcej niż 500 metrów kwadratowych, system nawadniania to po prostu zbawienie.

automatyczny system nawadniania

Ile kosztuje automatyczny system nawadniania?

Wydawać by się mogło, że to duże koszty. Jednak okazuje się, że nie! Oczywiście, jeśli chcesz zainstalować nawadnianie na działce hektarowej to może pojawić się problem. Jednak jeśli mamy działkę o wielkości 500 metrów kwadratowych, którą chcemy podlewać, koszt takiego automatycznego systemu, wraz z projektem i wykonaniem będzie wahał się między 5000 a 10 000 zł. Te rozbieżności biorą się z ilości sterowników, rur, zraszaczy. Jednak taki podstawowy zestaw skompletujemy razem z wykonaniem już za kilka tysięcy złotych. Patrząc z perspektywy całej inwestycji, jaką jest ogród to nie są jakieś kosmiczne sumy.

automatyczny system nawadniania

Jaki system nawadniania wybrać i gdzie kupić?

Automatyczne systemy do nawadniania możemy kupić stacjonarnie w sklepach ogrodowych lub budowlanych lub jak to się dzieje często przez firmę, która będzie realizować projekt. Taniej będzie, jednak jeśli sami kupimy wszystkie komponenty lub komplet. Systemy można kupić również przez Internet. Najpopularniejszym automatycznym systemem jest nawadnianie Gardena i zraszacze Gardena. Nie ma zbyt wielu firm w Polsce, które tworzą takie systemy. Cały zestaw do nawadniania można już kupić za 1500-2000 złotych. Możemy samemu taki system podłączyć i ustawić, wtedy koszty instalacji są zdecydowanie niższe.

Zobacz inne artykuły

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.