króliki odkrywają skarb archeologiczny

W jaki sposób słodkie króliczki odkopały starożytny skarb?

Króliki wykopały skarb w Wielkiej Brytanii

Wielu z nas kocha oglądać słodkie zwierzątka. Często pomagają ludziom, odkopują ich z lawin śnieżnych, poszukują narkotyków, a nawet… odkopują skarby.

Dzikie króliki wykopały archeologiczne skarby na wyspie u wybrzeży Walii w Wielkiej Brytanii. Odkopały one dwa artefakty posiadające aż 9000 i 3750 lat przed naszej ery. Jest to narzędzie z epoki kamienia i ceramiki z epoki brązu. Archeolodzy odkryli podobne artefakty na kontynencie Wielkiej Brytanii, ale te nowe odkrycia są pierwszymi tego rodzaju na wyspie Skokholm. Wskazują, że ludzie odwiedzali ją lub żyli tam tysiące lat temu.

Wyspa Skokholm i odkrycie artefaktów przez króliki

Wyspa Skokholm znajduje się blisko wybrzeża Pembrokeshire, znana jest z dziesiątek tysięcy ptaków morskich, które gniazdują tam w miesiącach wiosennych i letnich. Odkrycia archeologiczne na przestrzeni lat wykazały życie ludzi na tej wyspie kilka tysięcy lat temu, ale niewiele o nich wiadomo. Od XIV wieku wyspa Skokholm była farmą królików przez następne 200 lat.

Obecnie strażnicy zajmujący się patrolowaniem wyspy znaleźli gładki, owalny artefakt z epoki kamienia łupanego, gdy znajdowali się w pobliżu zagrody dla królików. Jeden z nich wysłał e-mailem zdjęcia kamyka do archeologa z Królewskiej Komisji w Walii. Okazało się, że kamień został znaczącym znaleziskiem.

wyspa Skokholm

© Copyright Bob Jones and licensed for reuse under this Creative Commons Licence.

 

wyspa Skokholm

© Copyright Bob Jones and licensed for reuse under this Creative Commons Licence.

Znaleziono kamienne narzędzie

Zdjęcia wyraźnie przedstawiały„ ukosowany kamyk ”z późnego mezolitu (środkowej epoki kamienia), narzędzia, które, jak się uważa, było używane do takich zadań, jak przygotowywanie skór fok do produkcji jednostek pływających pokrytych skórą lub do przetwarzania żywności, takiej jak skorupiaki. społeczności łowców-zbieraczy jakieś 6000-9000 lat temu.

Tego typu narzędzia są dobrze znane na obszarach przybrzeżnych w kontynentalnej części Pembrokeshire i Kornwalii, a także w Szkocji i północnej Francji, ale jest to pierwszy przykład ze Skokholm.

Oraz fragment ceramiki z urny

Kilka dni później znaleziono inny artefakt – gruby kawałek ceramiki – który króliki wykopały przy tych samych dziurach, co poprzednie znalezisko. Ten fragment ceramiki mógł być częścią urny grobowej z epoki brązu. Fragment ceramiki pochodzi z grubościennego garnka, który był ozdobiony naciętymi liniami wokół jego wierzchołka. Ten garnek był prawdopodobnie urną wazową z wczesnej epoki brązu, pojemnikiem związanym z pochówkami po kremacji.

Fragment ceramiki pochodzi z okresu od 2100 do 1750 roku p.n.e. Zmarli byli wówczas często kremowani i grzebani w urnach w zachodniej Walii, ale jest to pierwszy dowód istnienia takiej urny na wyspie Skokholm. Wygląda na to, że może tam znajdować się kopiec grobowy z wczesnego brązu zbudowany na miejscu łowiecko-zbierackim ze środkowej epoki kamiennej, rozkopanym przez króliki. To osłonięte miejsce, w którym obecnie stoi chata na wyspie i było wyraźnie zasiedlone przez tysiąclecia.

Dzięki tym znaleziskom z pomocą królików, Królewska Komisja w Walii planuje tego lata rozpocząć prace archeologiczne na wyspie Skokholm.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *