ochrona przeciwporażeniowa

Bezpieczni we własnym domu, czyli ??????? ???????????ż?????? dla każdego

Ochrona przeciwporażeniowa w domu

[ratings]

Budowanie domu lub wykańczanie mieszkania wiąże się nie tylko zadbaniem o wszystkie elementy dekoracyjne i stworzenie spójnej stylizacji. Oprócz tego, każde domowe zacisze musi być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego też warto też zainteresować się normami związanymi z ochroną przeciwporażeniową. W dzisiejszym tekście opowiemy, z jakiego powodu jest ona tak ważna i jak ją skutecznie realizować w prywatnych wnętrzach.

Czym jest ochrona przeciwporażeniowa i dlaczego jest tak istotna dla nas wszystkich?

Ochrona przeciwporażeniowa, jak sama nazwa wskazuje, to zespół przepisów prawnych i norm, które mają na celu maksymalne zmniejszenie ryzyka wystąpienia zwarcia w instalacji elektrycznej.

Zwarcie jest zagrożeniem nie tylko dla samego urządzenia i domowej instalacji, ale też potrafi spowodować porażenie, niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Z tego powodu, koniecznie trzeba zadbać o wyeliminowanie zbędnego ryzyka i zapewnienie ochrony wszystkim domownikom.

Uziemienie – nowoczesne gniazdka elektryczne dla domowego bezpieczeństwa

W Polsce obecnie dominują dwa rodzaje gniazdek– typy E i F, dostępne w sklepie elektrycznym Gajwer.pl. Pierwsze z nich ma dwa otwory oraz jeden metalowy bolec. Natomiast typ F, nazywany też schuko lub typem niemieckim, zamiast pojedynczego bolca jest wyposażony w dwa metalowe klipsy po bokach. Zastosowane uziemienia skutecznie chronią przed porażeniami.

Wyłączniki różnicowoprądowe – inteligentna i skuteczna ochrona

Nie tylko uziemienia mogą być wsparciem w zabezpieczaniu instalacji. Warto także zastanowić się nad zainstalowaniem w domu wyłączników różnicowoprądowych. Co to takiego? Jest to dodatkowy element, który dokładamy do domowej instalacji elektrycznej. Jego rolą jest nieustanne kontrolowanie prądu pobieranego i oddawanego do układu przez sprzęty elektryczne.

Jeśli urządzenie wyczuje, że ilość prądu powracającego do systemu jest mniejsza (zwarcie, przebicie na obudowie itp.), w warunkach domowych zazwyczaj o minimum 30 mA, natychmiast wprowadza procedury bezpieczeństwa i wyłączają wadliwie działający sprzęt. Warto zamontować je w naszych domach, gdyż może uratować nam życie w przypadku awarii.

Woda – źródło życia i wielkie zagrożenie porażeniem prądem

Choć bez wody nie ma życia, to jednak połączenie tej cieczy z elektrycznością zazwyczaj nie wróży niczego dobrego. Z tego powodu, w pomieszczeniach takich, jak łazienka i kuchnia, wprowadza się specjalne, restrykcyjne normy ochronne.

W łazienkach wyróżnia się nawet specjalne strefy (0-2), sięgające aż do 60 centymetrów od krawędzi wanny lub brodzika prysznicowego. W tej przestrzeni nie wolno montować gniazd elektrycznych, ani opraw i innych urządzeń o stopniu wodoszczelności niższym niż IPX7 w strefie 0, w strefie 1 – IPX5, a w zewnętrznej strefie – IPX4.

Zarówno w kuchni, jak i w łazience powinno się ponadto instalować wyłącznie gniazda bryzgoszczelne (hermetyczne), które chronią przed dostaniem się wody do ich wnętrza.

ochrona przeciwporażeniowa w łazience

Dom – królestwo bezpieczeństwa i komfortu

Wprowadzenie w przestrzeni mieszkalnej wyżej opisanych zasad oraz sprzętów w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo wszystkich domowników. Warto zadbać o podniesienie komfortu oraz spokoju podczas użytkowania wszelkich urządzeń elektrycznych.

Uziemienia, wyłączniki różnicowoprądowe oraz przestrzeganie stref bezpieczeństwa sprawiają, że dom staje się prawdziwym zaciszem naprawdę przyjaznym mieszkańcom.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *