jak-odbierac-kanaly-w-standardzie-dvb-t2

Jak odbierać kanały w standardzie DVB-T2?

Standard DVB-T2 – co to jest?

Świat się zmienia, a technologie mają w tym olbrzymi udział. W roku 2022 zostaje wprowadzony standard DVB-T2 jako krok naprzód w kodowaniu wyższej jakości sygnału telewizyjnego. Czy Twoje urządzenia są dostosowane do DVB-T2?

Standard DVB-T2 – podstawowe informacje

W największym uproszczeniu: DVB-T2 pozwala przesyłać więcej danych w określonych odcinkach czasu, zatem obraz i dźwięk zyskują na jakości. Dotyczy to naziemnej telewizji cyfrowej, która chyba nadal jest najpopularniejszym sposobem na odbiór programów. W tle występuje też technologia przesyłu danych przez Internet 5G – przejście na system DVB-T2 posłuży między innymi do umożliwienia rozwoju szybkiego Internetu (zwolnienie częstotliwości pasma). Użytkownicy DVB-T2 będą mogli też liczyć na bogatszą ofertę programów w wyższej rozdzielczości (nawet 4K). Korzyści są więc niezaprzeczalne. Jednakże sprzęt starszej daty może nie obsługiwać DVB-T2.

To ważne, ponieważ już od marca 2022 roku nowy standard dla telewizji naziemnej wkracza w pierwszy etap. Całość kraju ma być objęta systemem DVB-T2 do końca czerwca. W tym okresie, stopniowo, mieszkańcy poszczególnych województw będą zmuszeni do sprawdzenia zgodności swoich odbiorników z DVB-T2. Ostatecznie ten standard będzie obowiązywał każdego, na terenie całego kraju. W większości przypadków okaże się, że nie ma powodu do obaw, jednakże posiadacze wiekowych telewizorów będą musieli dostosować je do nowych warunków lub wymienić na nowsze typy.

Istnieją więc trzy możliwości. Albo nasz telewizor już teraz obsłuży DVB-T2, albo trzeba będzie wymienić telewizor, albo też zaopatrzyć się w nowy dekoder. Ten pierwszy, najbardziej optymistyczny przypadek, będzie też najczęstszy. Zakup nowego telewizora może zaś być sporym wydatkiem, natomiast wybór nowego dekodera jest rozwiązaniem najtańszym.

Dekodery obsługujące DVB-T2

A o dekoder DVB-T2 nie jest trudno – podany przed chwilą link przeniesie Państwa na stronę jednego z największych w Polsce sklepów ze sprzętem elektronicznym, wprost do dekoderów DVB-T2. Cóż tam znajdziemy?

Już za około 100 złotych możemy nabyć dobrej klasy dekoder, pozwalający dostosować starszy sprzęt do nowych wymogów. To najtańszy i najprostszy sposób, polecany w szczególności osobom, które nie mogą lub nie chcą inwestować w nowy telewizor. Dekodery to urządzenia niewielkie, dyskretne i łatwe w obsłudze. Nieco droższe modele posiadają dodatkowe funkcjonalności, które pozwolą nam na lepszą rozrywkę i wyższą jakość codziennego czasu spędzanego przed telewizorem.

Telewizory przystosowane do DVB-T2

Natomiast jeśli nasz telewizor nie spełnia właśnie wprowadzanych standardów, a zakup takiego urządzenia jak dekoder to dla nas za mało, wtedy możemy postarać się o nowy telewizor z DVB-T2. To rozwiązanie będzie wielką zmianą jakościową dla posiadaczy starszych modeli telewizorów. Niektórzy z nich nawet nie zdają sobie sprawy jak wielkim krokiem naprzód jest przejście od używania telewizora zakupionego przed 20-tu laty – do wyposażenia się w urządzenie nowej generacji.

Cokolwiek się stanie, będzie to dobre. Wprowadzenie standardu DVB-T2 jest w tej chwili pewną koniecznością związaną z postępem technologicznym. Dzięki temu otrzymujemy więcej. Nikt nie powinien narzekać na te zmiany – kiedyś w szkołach uczono liczenia na liczydłach, potem pojawiły się kalkulatory. Tak samo zniknęły budki telefoniczne, ponieważ dziś praktycznie każdy nosi przy sobie smartfon. A większość z nas wcale nie odczuje zmiany systemu kodowania telewizji naziemnej.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *