oświetlenie salonu

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie? Kilka cennych i przydatnych porad

Samodzielne projektowanie oświetlenia do salonu

Spraw, aby Twój salon zapadł w pamięć dzięki dobrze dobranemu, nowoczesnemu oświetleniu. Chociaż możesz mieć meble, które odzwierciedlają Twój osobisty styl, będziesz potrzebować odpowiedniego oświetlenia, aby to wszystko ożywić. Salon to mieszkanie w Twoim domu, czyli największe pomieszczenie ze wszystkich. To miejsce, w którym Twoi przyjaciele i rodzina siadają, aby spotkać się z ludźmi lub po prostu odpocząć. To miejsce, w którym idziesz obejrzeć mecz lub nadrobić zaległości w swojej ulubionej książce. To twoja osobista wyspa, twoja ucieczka. I jak w przypadku każdej wspólnej przestrzeni życiowej, nie możesz pozostawić jej w ciemności.

jak zaprojektować oświetlenie w salonie

Rozmieszczenie oświetlenia w salonie

Jako jedno z większych pomieszczeń w domu, udane oświetlenie salonu najlepiej jest osiągnąć za pomocą wielu różnych opraw. Salon może mieć dużo różnych atrakcji, czy to obraz, telewizor, czy nawet fortepian. Te cechy mogą dyktować układ pomieszczenia i najlepsze dla niego opcje oświetlenia salonu. Na przykład elastyczne oświetlenie szynowe w salonie daje swobodę oświetlania tych obszarów, które wydobywają najlepsze cechy Twojej przestrzeni życiowej, podczas gdy światła punktowe oferują bardziej skoncentrowane podejście, rozjaśniając określone przestrzenie, które wyrażają Twój własny niepowtarzalny styl. A czym jest salon bez lamp? Po części ze względu na swoją przenośność i wszechstronny charakter, odpowiednie oświetlenie salonu jest niezbędnym elementem wyjątkowego pomieszczenia. Obecnie najnowszym trendem oświetlenia nowoczesnych wnętrz jest szynoprzewód magnetyczny, który pozwoli Ci w każdej chwili odnowić lub zmienić układ Twojego oświetlenia i bez najmniejszego problemu dostosuje się do Twoich decyzji projektowych. Lampy magnetyczne są także bardzo chętnie wybierane jako oświetlenie szynowe w kuchni, gdzie reflektory będziemy mogli łączyć lampami wiszącymi czy liniowymi.

jak dobrze oświetlić salon

Jak dobrze oświetlić salon?

Dzięki tak ogromnej kolekcji opraw oświetleniowych do salonu istnieje wiele opcji dopasowania się do specyficznego schematu aranżacji wnętrza Twojego domu. Niezależnie od tego, czy Twój salon utrzymany jest w tradycyjnej estetyce, czy też jest wypełniony meblami inspirowanymi stylem retro, przy coraz szybciej rozwijającej się technologii LED znajdziesz odpowiednie lampy sufitowe i oprawy, których potrzebujesz. Nowoczesne przestrzenie mieszkalne docenią oświetlenie szynowe czy eleganckie lampy sufitowe, aby uzyskać zauważalnie indywidualny i nowatorski wygląd wnętrza. Lampy sufitowe, w tym systemy szynowe czy oprawy wiszące mają różne kształty i rozmiary. Pamiętaj o tym, że zawsze przed wyborem swojego oświetlenia powinieneś właściwie zmierzyć obszar, w którym zostanie zainstalowane. Wielkość opraw, czy ilość lamp zainstalowanych na suficie zależy głównie od wielkości naszego salonu, a także ilości elementów, które chcemy doświetlić. Przy pomieszczeniach o regularnym kształcie najczęściej stosuje się jedną główną lampę na środku sufitu, a im bliżej ścian, tym więcej dodatkowych opraw służących do punktowego doświetlenia. W przypadku wnętrz o nieregularnych wymiarach najczęściej wybierane jest wiele mniejszych opraw oświetleniowych, które równomiernie montujemy na całym suficie.

rozmieszczenie oświetlenia w salonie

Jak rozplanować oświetlenie w salonie?

Niezależnie od tego, czy wolisz jasne, skoncentrowane oświetlenie zadaniowe, czy bardziej ogólne, ciepłe światło, zawsze warto przy wyborze i rozplanowaniu oświetlenia kierować się ilością lumenów i kątem świecenia wybranych opraw. Mając na uwadze rozmiar i kształt oświetlenia w salonie, możesz wybrać różne kolory, wykończenia i funkcje, które będą spójne z resztą wystroju pokoju. Obecnie lampy mają możliwość ściemniania lub rozjaśniania światła przy użyciu wygodnego pilota. Wiele dostępnych na rynku opraw może mieć także możliwość dowolnej zmiany koloru świecenia w palecie barw RGB. Tak ogromny wybór nowoczesnego oświetlenia do salonu na rynku, sprawia, że dziś możemy pogubić się wśród wielu możliwości i funkcjonalności lamp. Najważniejszy jest więc wstępny projekt oświetlenia salonu, jak i jego wyposażenia, tak aby oba te rozwiązania pokrywały się oraz odpowiednio ze sobą współpracowały.

Oświetlenie salonu to nie wszystko!

Kiedy już wybierzesz wszystkie opcje oświetlenia salonu, dlaczego nie rozważyć odświeżenia swoich mebli? Meble do salonu obejmują sofy, fotele, krzesła wypoczynkowe, stoliki akcentujące i inne elementy, które są potrzebne, aby stworzyć naprawdę wyjątkową przestrzeń. Czasem warto również docenić obecność świeżego powietrza w salonie. Jako obszar domu, w którym gromadzi się wiele osób, warto w tym wnętrzu utrzymać ruch powietrza za pomocą wentylatora sufitowego. Wiele wentylatorów sufitowych zawiera również opcjonalne zestawy oświetleniowe, które skutecznie umożliwiają przepływ powietrza w pomieszczeniu, jednocześnie zapewniając odpowiednie doświetlenie naszego wnętrza. Nie możemy zapomnieć także o delikatnym oświetleniu akcentującym, które pozwoli Ci stworzyć odpowiedni nastrój w nocy przy pomocy jedynie kilku dodatkowych lampek. Bez problemu będziesz w stanie połączyć je z nowoczesnymi oprawami głównego oświetlenia, a będą one miały ogromny wpływ na atmosferę Twojego wyjątkowego wnętrza.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *