salon meble wyposażenie

Wyposażenie salonu – design i komfort w jednym

Wyposażenie salonu

Salon to wizytówka domu. Urządzając go stawiamy zwykle na wygląd, zapominając o tym, że pomieszczenie to powinno być nie tylko na pokaz. Musi być również funkcjonalne, a meble w nim umieszczone komfortowe i wygodne.

Salon – jak rozplanować układ pomieszczenia?

Planując rozkład salonu, musimy wyznaczyć sobie jego główny punkt. Zwykle jest nim telewizor lub kominek. I to naprzeciwko niego lub w pobliżu powinniśmy postawić sofy, fotele lub narożniki. Jednak ustawiając je,  musimy pamiętać, by położenie sofy umożliwiało nam zerkanie na okno. Daje to możliwość kontaktu z naturą, poczucie przestrzeni, co przekłada się na mimowolne odprężenie. Dobrym rozwiązaniem jest takie umieszczenie sofy, które umożliwia dojście do niej z każdej strony. Najlepszym więc układem jest wiszący na ścianie telewizor i kanapa ze stolikiem postawiona mniej więcej w 1/3 salonu.

Jeśli salon połączony jest z aneksem kuchennym, warto rozdzielić te dwie strefy chociażby przeszklonym przepierzeniem, dzięki temu ograniczamy hałas i zapachy dochodzące z kuchni. Z kolei jeśli chcemy mieć płynne przejście między tymi strefami, postawmy pomiędzy nimi jadalniany stół, przy którym swobodnie zasiądzie cała rodzina, delektując się przysmakami serwowanymi prosto z patelni.

Warto pamiętać, że salon powinien być miejscem wypoczynku, dlatego minimalizm jest tu wskazany. I choć nie każdy może sobie pozwolić, aby pomieszczenie ograniczało się jedynie do kanapy, telewizora i stolika, warto spróbować schować przed wzrokiem zbędne bibeloty np. do zabudowanych szafek. Dobrze, aby szafki te wisiały bezpośrednio na ścianie lub posiadały minimalne, cienkie nóżki – dzięki temu zabudowa będzie wizualnie lżejsza i sprawi wrażenie nowocześniejszej.

Salon z sofą

W małych mieszkaniach salon często pełni rolę sypialni, dobrze więc, gdy kanapa lub sofa, którą do niego wybieramy, ma wygodną funkcję spania. Najlepiej, aby po rozłożeniu tworzyła normalne łóżko, na którym bez problemu wyśpią się dwie dorosłe osoby. Tego typu sofa zapewni nam optymalne ułożenie kręgosłupa i nie spowoduje, że będziemy budzić się z bólem odcinka lędźwiowego, czy szyjnego.

Dbając o komfortowy sen, warto zdecydować się na sofy z materacem – takie, jakie ma w swojej ofercie Tempur.  Dopasowują się one bowiem do indywidualnego kształtu naszego ciała, co przekłada się na lepsze ułożenie krzywizn kręgosłupa i zmniejszenie ryzyka mikrowybudzeń z powodu niewłaściwej pozycji ciała. Jeśli na materacach tych położymy dodatkowo poduszki ergonomiczne nasze mięśnie i stawy będą całkowicie odciążone.

Dużą zaletą materacy Tempur wmontowanych w sofę jest to, że posiadają unikalną opcję hamowania drgań, co sprawia, że śpiąc z drugą osobą, nie czujemy, kiedy zmienia ona w nocy swoją pozycję lub kiedy wstaje np. do toalety. Istotną informacją jest też to, że materac Tempur pokryty jest ochronnym pokrowcem, który można prać w dowolnym momencie w temperaturze 60 stopni. Umożliwia to nie tylko dbanie o czystość, ale też regularne pozbywanie się roztoczy. Sofy rozkładane Tempur mają łatwy mechanizm wysuwania, dzięki czemu zamiana ich na wygodne łóżko trwa zaledwie kilka sekund. Co istotne – ten rodzaj mebli wypoczynkowych posiada też dodatkowy schowek na koce i poduszki.

Sofy stylowe Tempur mają też coś, co musi mieć każdy mebel znajdujący się w salonie – są eleganckie i reprezentatywne. Cieszą oko nowoczesnym designem i występują w kilku wariantach kolorystycznych, co sprawia, że każdy może dopasować je do wystroju własnego wnętrza.

Salon – efektowne i funkcjonalne oświetlenie

Oświetlenie to kolejny punkt w urządzaniu salonu, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Z jednej strony możemy poszaleć z wyborem nowoczesnych, przykuwających wzrok lamp, a z drugiej, musimy dobrze się zastanowić, gdzie je umieścić, aby nie tylko cieszyły oko, ale dawały też najlepsze światło.

Planując układ pomieszczenia warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju lampy, żyrandole i punkty oświetleniowe na suficie powinny doświetlać intensywnie centrum salonu. Z kolei pojedyncze lampy stojące, abażury, sprawdzą się przy kanapach, jako oświetlenie niezbędne do czytania książki czy gazety. To źródło światła będzie też tworzyć atmosferę przytulności, zwłaszcza jeśli użyjemy do lamp ciepłego, żółtego natężenia świetlówek.

Warto też wykorzystać oświetlenie do podkreślenia funkcji dekoracyjnej obrazu, półki, czy rzeźby umieszczonej na ścianie. W tym celu warto skierować niewielki strumień światła na rzecz, którą chcemy wyeksponować.

Bez względu na to, jak dużo punktów oświetleniowych zamierzamy stworzyć w salonie, musimy pamiętać, że lampy, tak jak każde inne dodatki w salonie, muszą pasować do całości wnętrza. Jeśli więc mamy salon utrzymany w nowoczesnym stylu, nie kupujmy do niego kryształowego żyrandola. Z kolei, gdy urządzamy pomieszczenie w stylu loft, nie pakujmy tam babcinych abażurów, nawet jeśli mają wartość sentymentalną.

Salon – kolorystyka

Choć obecne trendy sugerują, że modne są salony w jasnej kolorystyce, nie należy się tym sugerować. Każdy powinien dobrać wystrój do własnych upodobań. Urzekać mogą zarówno połączenia granatu i złota, jak i szarości połączonej z kolorem żółtym. Decydując się mimo wszystko na jasny salon, pamiętajmy, aby ożywić go bardziej intensywnymi dodatkami w postaci poduszek, koca, kolorowych lamp – w przeciwnym wypadku pozostanie mdły i mało wyrazisty w odbiorze. Nie zapominajmy też o roślinach, które ocieplą każde wnętrze oraz długich, ciągnących się do ziemi zasłonach, które nadadzą wnętrzu przytulności.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *