sagrada_familia

41 milionów $ kary za budowę kościoła Sagrada Familia!

Sagrada Familia w Barcelonie

Sagrada Familia to niezwykłe dzieło sztuki, zabytek i wciąż plac budowy. Wg. władz Barcelony to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna w Barcelonie. Teraz inwestor (kościół) musi zapłacić 41 milionów dolarów kary za… 

No właśnie, za co? Wg. rady miasta, Sagrada Familia jest obiektem, który zwiedza, a przynajmniej ogląda z zewnątrz, każdy turysta odwiedzający Barcelonę. Problem tkwi w tym, że ten zaprojektowany w 1882 roku przez Antoniego Gaudiego obiekt, jest również najdłużej budowanym kościołem w Barcelonie (jednym z najdłużej budowanych na świecie). Pierwsze pozwolenie na budowę kościoła zostało wydane w… 1885 roku. Nawet jeśli prawo nie działa wstecz, to kluczowa w tej kwestii jest lokacja budynku. Barceloński kościół znajduje się w dzielnicy Barcelony, Sant Marti de Provençals, jednak ponad 100 lat temu była to osobna miejscowość. Jak się okazuje, po wchłonięciu Sant Marti przez miasto, pozwolenie na budowę powinno zostać jeszcze raz przyznane. W związku z brakiem pozwolenia na budowę, rada miasta wydała nakaz wpłacenia do miejskiego skarbca 41 milionów dolarów. Inwestorem obiektu jest oficjalnie Kościół, który zgodził na opłacenie kary, która zostanie rozłożona na 10 lat, a dodatkowo zobowiązuje się poprawić transport publiczny w pobliżu obiektu. Ada Colau burmistrz Barcelony skomentował sprawę tak:

Sagrada Familia jest ikoną i najczęściej odwiedzanym zabytkiem w naszym mieście. Po dwuletnich rozmowach zawarliśmy umowę, która zagwarantuje wypłatę licencji, bezpieczny dostęp do pomnika i ułatwi lokalne życie dzięki usprawnieniu transportu publicznego i przebudowie pobliskich ulic.

Kara z pewnością jest dotkliwa. Biorąc jednak pod uwagę cenę zwiedzania Sagrada Familia, która wynosi minimum 15 euro (bilet normalny i podstawowy pakiet), a sięgając nawet 30 euro, to przy obecnym oblężeniu turystów z wypłacalnością nie powinno być problemu.

Kara nie będzie miała wpływu na zakończenie budowy, które ma nastąpić w 2026 roku, w stulecie śmierci Gaudiego.

Ceny biletów do Sagrady dla zainteresowanych to:

15 euro – wejście do wnętrza kościoła

22 euro – wejście z audio przewodnikiem

24 euro – wejście z przewodnikiem

24 euro – wejście do Sagrady oraz muzeum Dom Gaudiego

29 euro – wejście do wnętrza oraz wież, z których rozpościera się piękny widok

Ps. za darmo jest możliwość wejścia do krypt, co warto wykorzystać

Ceny biletów do Sagrady można sprawdzić i zakupić na stronie BarcelonaCard.

sagrada familia

Widok z lotu ptaka na Sagradę z 1930 roku

Sagrada Familia kościół-zabytek-inwestycja, która jest jednocześnie budowana i konserwowana.

Szczerze trzeba przyznać, że jest to architektoniczny fenomen. Kto był i widział ten wie, kto nie widział ten przynajmniej o słynnym dziele Antonio Gaudiego słyszał. Jest to jedyny obiekt, który jest jednocześnie wciąż budowany, jak i konserwowany. Powoduje to, że jest to zarazem zabytek, jak i współczesna budowla. Nawet największych średniowiecznych katedr w Europie nie budowano tak długo jak Sagrady. Mimo to po zakończeniu budowy będzie trzeba uznać obiekt jako przejaw architektury z końca XIX wieku, gdyż jest ona tworzona zgodnie z projektami Antonio Gaudiego.

Jedna z najbardziej znanych budowli katalońskiego modernizmu, Sagrada Família przyciąga rocznie ponad trzy miliony odwiedzających. Gaudi pracował nad projektem, aż do swojej śmierci w 1926 r., jednak nie doczekał się końca, a nawet połowy realizacji projektu. Jej budowa ma zakończyć się w 2026 roku, w stulecie śmierci Gaudiego. Po ukończeniu będzie składać się z osiemnastu wież. Z ziemi, z każdego punktu widzenia widzenia, ma prezentować niepowtarzalny widok świątyni. Budowa od początku opiera się wyłącznie na prywatnych darowiznach, co jest między innymi powodem opóźnień.

sagrada familia

Stary i nowy kamień stosowany podczas budowy!

Sagrada Familia to obiekt, który został wpisany na listę UNESCO w 2005 roku!

Kościół został wpisany razem z innymi dziełami Antonio Gaudiego (m.in. parkiem Guel, Casa Mila, Casa Batlo) ze względu na kryterium I, II oraz IV. Co one oznaczają?

I. Prace Gaudiego stanowią wyjątkowy, twórczy wkład w rozwój architektury i techniki budowlanej na przełomie XIX i XX wieku.

II. Dzieła architektoniczne wykazują ważną wymianę wartości ściśle związanych z kulturowymi i artystycznymi nurtami w czasach modernizmu, w Katalonii. Jego dzieła wpływają na wiele form i technik, które były istotne dla rozwoju nowoczesnego budownictwa w XX wieku.

IV. Architektura Gaudiego przedstawia szereg wybitnych przykładów typologii budynku w architekturze z początku XX wieku, zarówno mieszkalnych, jak i publicznych, do których rozwoju wniósł znaczący i twórczy wkład.

sagrada familia

Sagrada Familia – ciekawostki

Poniżej znajdują się krótkie informacje, które warto poznać przed odwiedzinami tego dzieła sztuki i architektury.

  • Ciężko przyporządkować obiekt do stylu architektonicznego (styl Gaudiego), jednak wlicza się go w nurt katalońskiego modernizmu (raczej ze względu na datę rozpoczęcia budowy)
  • Nie jest to katedra – to znaczy, że nie siedzibą biskupa (papież Benedykt XVI uznał ją jako bazylikę)
  • Zwiedzając kościół koniecznie trzeba zobaczyć miejsce pochówku (wewnątrz) Antonio Gaudiego
  • Centralna wieża jest wysoka na 170 metrów!
  • Budowa Sagrady Famili trwa więcej niż budowa egipskich piramid tysiące lat temu!
  • Pierwotny projekt kościoła został stworzony przez architekta Francisco de Paula del Villa, a nie Gaudiego. Jednak jego wizja była całkiem inna. Miał to być po prostu kościół neogotycki.

 

sagrada familia

Zdjęcie z budowy kościoła z roku 1905

sagrada familia
sagrada familia

2 komentarze

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.