kamienica przy rynku i kościele mariackim w krakowie

Nielegalny remont przy kościele Mariackim w Krakowie. Konserwator wszedł z policją!

Zniszczenie kamienicy w Krakowie przy kościele Mariackim i niezwykła reakcja Konserwatora Zabytków

[ratings]

We wrześniu 2019 roku w Polsce odbył się pewien ewenement w związku z prowadzeniem nielegalnych prac remontowych przy zabytku i reakcją Konserwatora Zabytków. Od dłuższego czasu jedna z kamienic, znajdujących się bezpośrednim sąsiedztwie z Kościołem Mariackim w Krakowie była niszczona przez prowadzenie nielegalnych prac. Na wezwania Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prowadzący prace nie zareagował, więc wszedł on do budynku w asyście… policji!

Reakcja Konserwatora Zabytków

Jest to jedna z pierwszych takich reakcji Konserwatora Zabytków na skalę ogólnopolską. Rzadko zdarza się, aby podjęte zostały tak drastyczne kroki. Niestety jak się okazało nielegalne prace były już bardzo zaawansowane. Samo zatrzymanie prac nie wystarczy, konieczne będzie przywrócenie stanu poprzedniego, gdyż zniszczono częściowo posadzki, ściany budynku oraz piwnicę. Podczas interwencji zatrzymano 6 osób. Właścicielowi grozi nawet kara więzienia. Warto wspomnieć, że Stary Rynek w Krakowie znajduje się na liście UNESCO i był jednym z pierwszych wpisów na tę listę.

Niszczenie zabytków w Polsce i brak ich poszanowania

Nielegalne prace prowadzone w powyższym przypadku były z pełną świadomością tego, gdzie się znajduje i jak ważny jest ten zabytek. Niestety mimo zaostrzenia w ostatnich latach kar w związku z ochroną zabytków w Polsce (nawet wizja więzienia, choć najczęstsze są kary grzywny), nadal prowadzone jest umyślne ich niszczenie. Jedna z najwyższych kar finansowych może wynosić nawet 500 000 złotych. Cóż to jest jednak dla deweloperów, czy prywatnych właścicieli, którym nie zależy na zabytku, a na prowadzeniu interesu. W centrach dużych miast są oni w stanie świadomie niszczyć zabytek lub czekać na jego rozkład, gdyż działka bez niego, może być dużo bardziej wartościowa niż działka z zabytkiem. Reakcja Konserwatora w powyższym przypadku jest bardzo dobra i może zwrócić uwagę na istotę ochrony zabytków oraz wzbudzać nadzieję na poprawę tego systemu w Polsce.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *