szafa na wymiar

Jak samemu zaprojektować szafę?

Projektowanie szafy na wymiar samodzielnie

Meble na wymiar w ostatnich latach stają się coraz popularniejsze. Nie jest to dziwne. Mimo że to droższe rozwiązanie, to przecież urządzamy mieszkanie lub dom ile razy w życiu? W życiu przeciętnego Polaka zdarza się to kilka razy, dlatego skoro mamy mieszkać dobrze musimy dopasować meble i rozwiązania do nas. Jednym z najczęściej wybieranych mebli na wymiar jest szafa. Miejsce chowania nie tylko ubrań i różnych drobiazgów, ale również kryjówka dzieci i domowych pupili bawiących się w chowanego. No, ale głównie jest to miejsce przeznaczone na odzież. Zanim zlecimy wykonanie szafy, ktoś musi ją zaprojektować, zazwyczaj jesteśmy to my sami. W takim wypadku, jak zaprojektować szafę, która będzie idealnie wpisywać się we wnękę naszego pokoju lub nieustawnego przedpokoju?

Jak zaprojektować szafę samemu?

W jaki sposób podejść do projektowania szafy, tak aby była stworzona na naszą miarę, spełniła wszystkie nasze oczekiwania i była funkcjonalna? Jakie akcesoria wybrać do wnętrza, na jaką kolorystykę postawić? To jedne z głównych pytań jakie pojawiają się w momencie, w którym musimy zaprojektować szafę. Te pytania łączą się też z szeregiem decyzji, które będziemy musieli podjąć.

1. Lokalizacja i przeznaczenie szafy

Szafa może znajdować się w łazience, przedpokoju, salonie, sypialni, praktycznie wszędzie. Musimy odpowiedzieć sobie, w którym miejscu szafa będzie pasować idealnie i nie będzie zajmować kluczowych przestrzeni. Teraz tak na serio musimy się zastanowić, co chcemy przechowywać w szafie, pewnie będą to ubrania, ale przecież mogą to być pudełka z rzeczami, których nie chcemy mieć na wierzchu, czy akcesoria, sprzęt fitness i inne przedmioty.

2. Zebranie wymiarów

Konieczne jest zebranie wymiarów przestrzeni, w której szafa ma zostać zabudowana. Mierzymy wszystko. Najlepiej dwa razy, aby nic nie pomylić. Wymiary warto nanieść na dwa rysunki rzut i przekrój.

3. Zaplanowanie wnętrza szafy

W zależności, co będziemy w szafie przechowywać oraz ile osób będzie z niej korzystać, musimy dobrać odpowiednie wnętrze. Jeśli mamy 50 par szpilek i chcemy je włożyć do szafy, powinniśmy stworzyć wewnętrzne półki. Z kolei, jeśli zależy nam na przechowywaniu garniturów półki będą nietrafione. Zastanówmy się zawczasu, co i gdzie, bo jest to istota projektowania.

4.Zaprojektowanie zewnętrznej części szafy

Teraz kluczowa kwestia w odniesieniu szafy do pomieszczenia. Zastanówmy się, czy chcemy, aby z zewnątrz szafa miała jakieś dekoracje, jaki powinna mieć kolor, tak by pasowała do reszty pomieszczenia? Może nasza szafa przesuwna ma mieć gałki kryształowe, a może ma być minimalistyczna?

5. Rozrysowanie projektu szafy

Uff, po tym całym pomyślunku możemy wrócić za biurko i cofnąć się zajęć z techniki. Najlepiej na papierze milimetrowym należy rozrysować szafę i będzie to kilka rysunków. Widok z frontu zewnętrza, widok z frontu wnętrza. Pamiętajmy o skali! Możemy również przygotować przekrój podłużny i poprzeczny, jednak byłaby to tylko sztuka dla sztuki, no chyba, że nasz projekt jest hiper skomplikowany i fikuśny.

Nie każdy potrafi i chce rysować, na szczęście w XXI wieku możemy skorzystać z… technologii.

Projektowanie szafy na wymiar – inspiracje

Jak zaprojektować szafę samodzielnie w aplikacji?

Jak widać, projektowanie szafy wydaje się być  trochę skomplikowane, jednak możemy sobie ten cały proces ułatwić korzystając z programu online. Akurat kiedy projektowaliśmy szafę do redakcji korzystaliśmy z darmowej aplikacji. Mamy w zespole architekta, więc rysować potrafi i to nawet ładnie, ale po co się męczyć? Poza tym bardzo fajnym rozwiązaniem jest możliwość zwizualizowania takiej szafy w naszym wnętrzu. Mało kto będzie miał czas i umiejętności realizacji wizualizacji w profesjonalnych programach wnętrzarskich.

 

Jakim cudem możemy go łatwo rozwiązać w zaledwie pięciu krokach? Designer Komandor śpieszy z pomocą – specjalna aplikacja stworzona właśnie po to, aby ułatwić Ci trudne zadanie.

 

Źródło zdjęć: https://www.komandor.pl

Zobacz inne artykuły

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.