Panele fotowoltaiczne auroPOWER współpracujące z pompą ciepła Vaillant

Panele fotowoltaiczne z pompą ciepła – kiedy i dlaczego to rozwiązanie się opłaca?

5/5 - (1 ocen)

Kiedy panele i pompa ciepła się opłacaja?

Dlaczego przy wyborze fotowoltaiki należy rozważyć także montaż pompy ciepła? Jaka pompa będzie najlepiej współpracować z fotowoltaiką? To tylko kilka pytań, które w ostatnim czasie powtarzają się w rozmowach z inwestorami. Dziś, wraz z ekspertem marki Vaillant przybliżymy ten temat oraz udowadniamy, że montaż pompy ciepła i fotowoltaiki naprawdę się opłaca!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa fotowoltaika z pompą ciepła,
  • jak uzyskać najlepsze efekty w instalacji pompy ciepła z fotowoltaiką,
  • jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do paneli fotowoltaicznych,
  • czy fotowoltaika się opłaca.

Pompy ciepła i fotowoltaika – jak działa fotowoltaika i jak zwiększyć autokonsumpcję energii w domu?

Głównym celem montażu fotowoltaiki jest produkcja energii elektrycznej. Wielkość instalacji zależy od

  • możliwości umieszczenia jej na konstrukcji dachu lub miejsca na działce,
  • potrzeb użytkowników.

Potrzeby związane ze zużyciem na cele bytowe udaje się coraz częściej pokryć w 100% z domowej elektrowni umieszczonej na dachu. Często inwestorzy mają nawet więcej energii, niż potrzebują i szukają rozwiązań, jak ją wykorzystać. Jest kilka sposobów na zwiększenie autokonsumpcji jak np. ogrzewanie budynku czy przygotowanie ciepłej wody przy użyciu prądu. Ciepłą wodę potrzebujemy przez cały rok, nawet gdy fotowoltaika ma największe jak uzyski, więc jest to dobry kierunek, w którym powinniśmy szukać rozwiązań. Możemy wykorzystać grzałki elektryczne lub bardziej efektywne rozwiązania.

1. Ogrzewanie wody pompą ciepła

Podobnie jak grzałka elektryczna pompa ciepła korzysta z energii elektrycznej, ale również czerpię energię z dolnego źródła – gruntu, wody lub powietrza. Dzięki temu zużywa około trzykrotnie mniej prądu niż grzałka elektryczna.

2. Chłodzenie domu pompą ciepła lub klimakonwektorem

W okresie wysokiej produkcji energii elektrycznej pompa ciepła może również chłodzić pomieszczenia. W tym celu korzystamy z chłodzenia podłogowego (tego samego, które zimą ogrzewa budynek) lub klimakonwektorów. Pamiętajmy również, aby pilnować wilgotności podłogi oraz punktu rosy podczas chłodzenia podłogą. Na zbyt zimnej powierzchni może wykroplić się woda i zniszczyć podłogę. Sterowniki w pompach ciepła Vaillant wyposażone są w czujniki wilgotności, które kontrolują punkt rosy, tak by nie podać zbyt zimnego czynnika do naszej podłogi.

3. Ogrzewanie domu pompą ciepła

Zadanie wykorzystania energii elektrycznej na cele grzewcze jest utrudnione o tyle, że podczas największej produkcji energii z fotowoltaiki rzadko kiedy potrzebujemy ogrzewać budynek. Jednak w okresach przejściowych mogą zdarzyć się takie dni. Najczęściej wtedy zużycie prądu przez pompę będzie niewielkie. W takiej sytuacji podłoga i konstrukcja całego budynku mogą służyć jako magazyny energii.

Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką – pompa ciepła z PV Ready oraz ustawianie parametrów za pomocą sterowników

Automatyka pomp ciepła serii aroTHERM i flexoTHERM umożliwia inwestorom lepsze wykorzystanie połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką dzięki funkcji PV Ready. Zasada działania tej funkcji jest dość prosta.

W momencie nadwyżki produkcji energii elektrycznej pompa ciepła realizuje określone zadanie. W okresie letnim, czyli w momencie, gdy najczęściej mamy nadprodukcję, pompa ciepła aktywuje funkcję jednorazowego ładowania zasobnika. Duża pojemność zasobnika pozwala na większe zmagazynowanie energii. W momencie, gdy wygrzejemy zasobnik, a nadal mamy nadprodukcję z PV, realizowany jest drugi scenariusz. Pompa ciepła sprawdza, czy wymagane jest ogrzewanie budynku i jeśli jeden z obiegów grzewczych (np. podłogówka lub grzejniki) żądają pracy na centralne ogrzewanie, to pompa ciepła podnosi temperaturę wody w buforze. Zależnie od wielkości bufora mamy kolejną część energii skumulowaną.

Sterownik sensoCOMFORT 720 do programowania działania pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych

Sterownik sensoCOMFOT 720 Vaillant

Kolejnym ciekawy sposobem na magazynowanie energii jest odpowiednie ustawienie programów czasowych. Sterownik sensoCOMFORT 720 umożliwia użytkownikowi wybranie konkretnych przedziałów czasowych z określoną temperaturą w pomieszczeniach. Znając godziny, w których mamy nadwyżkę, możemy podnieść temperaturę zasilania, przez co zwiększymy temperaturę podłogi. Magazyn energii w formie wylewki jest dużo bardziej pojemny niż bufor czy zasobnik ciepłej wody. Odpowiednie nastawy pozwolą nam wykorzystać nadwyżki energii w całym przejściowym sezonie grzewczym.

Jaka pompa ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

Wybierając pompę ciepła, która ma współpracować z fotowoltaiką, zwróćmy uwagę, czy urządzenie umożliwia opcje komunikacji z fotowoltaiką, ma wbudowaną funkcję chłodzenia oraz kontroluje punkt rosy, tak by nie zniszczyć podłogi.

Zarówno gruntowa, jak i powietrzna pompa ciepła może pracować z instalacją PV. Standardowy dobór pompy ciepła, jej mocy oraz wielkości, nie jest uzależniony od mocy naszej elektrowni. Oznacza to, że kolejność inwestycji nie ma dużego znaczenia.

  • Jeśli zamontujemy pompę ciepła w pierwszej kolejności, będziemy znali zużycie energii i łatwiej będzie nam dobrać instalację fotowoltaiczną.
  • Jeśli mamy zainstalowaną fotowoltaikę, znamy nadwyżki energii i możemy oszacować, w jakim stopniu zredukuję to koszt ogrzewania.

W większości przypadków pompa ciepła dobierana jest na całkowite zapotrzebowania na moc grzewczą. Znacznie rzadziej pompy ciepła dobiera tak, aby wykorzystać tylko nadwyżkę z PV.

Czy fotowoltaika się opłaca? Razem z odpowiednią pompą ciepła tworzą ekologiczny i wydajny system!

Bardzo ważne jest to, że system fotowoltaiki z pompą ciepła jest bezobsługowy i zeroemisyjny. Zapewnia on w ten sposób najwyższy komfort mieszkańców, a jednocześnie podnosi wartość rynkową naszej nieruchomości. Jeśli zamierzamy w przyszłości sprzedać budynek z pompą ciepła i fotowoltaiką, będzie to dużo łatwiejsze. Obniżenie kosztów eksploatacji zwraca uwagę nowych kupujących, co przekłada się na wzrost wartości nieruchomości.

Ogrzewanie pompą ciepła, nawet bez fotowoltaiki, jest obecnie jednym z najtańszych źródeł ciepła. Dzięki połączeniu tych dwóch technologii możemy uzyskać budynek zeroenergetyczny, czyli tak zwany dom bez rachunków.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *