Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła i w jaki sposób działa?

Koszt i działanie pompy ciepła

Pompy ciepła zaliczane są do najbardziej opłacalnych źródeł ogrzewania domu, jak i wody użytkowej. Urządzenia te są w stanie wykorzystać energię z naturalnych zasobów nawet w 75%, natomiast tylko 25% pochodzi z nieodnawialnych źródeł. Pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych dla otoczenia zanieczyszczeń, a ciepło pobierają z gruntu, powietrza czy wody, w zależności od wybranego rozwiązania.

Czym jest właściwie pompa ciepła?

Jest to system grzewczy, za którego pomocą ogrzejemy budynek, wodę, ale także skutecznie obniżymy temperaturę pomieszczeń latem. Pompy ciepła pobierają energię w przeważającej części ze źródeł odnawialnych i wykorzystują ją w sposób efektywny. Warto podkreślić, iż taki system działa niezawodnie nawet w przypadku bardzo niskich temperatur panujących na zewnątrz. Dla wielu osób to ile kosztuje pompa ciepła jest kwestią zaporową, utrudniającą jej zakup, jednakże ceny tych urządzeń maleją, ponadto zawsze możemy skorzystać z dofinansowania.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

W sprzedaży dostępnych jest parę typów pomp ciepła, które mogą pobierać energię z gruntu, powietrza czy wody. Duży wybór nowoczesnych rozwiązań znajdziemy na https://heatergo.pl/. Pompy ciepła możemy podzielić na te:

  • Pompy gruntowe – pobierające energię z ziemi, inaczej określane pompami solankowymi (zawierają roztwór glikolu w wymienniku). Służą one do podgrzania wody, która zasila instalację grzewczą w budynku.
  • Pompy pobierające energię z wody – do ich montażu potrzebny jest w pobliżu dostęp do studni czy zbiornika wodnego. Sprzęty te działają skuteczne przez cały rok, gdyż temperatura wody głębinowej jest zawsze dodatnia. Uzyskana z wody energia jest użytkowania do podgrzania wody, która następnie zasila instalację grzewczą czy też powietrza dostarczanego do wnętrza domu.
  • Pompy pobierające energię z powietrza – najczęściej wybierany rodzaj urządzeń. Nie sprawia trudności w montażu, a przy tym zapewnia dobrą wydajność. Takie sprzęty uzyskują energię z powietrza, która jest wykorzystywana do podgrzania wody w instalacji grzewczej albo powietrza w systemie nawiewnym.

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Do zasilania urządzenia potrzebna jest energia elektryczna. Prąd użytkowany jest do działania poszczególnych części mechanicznych i na potrzeby grzałki. Włącza się ona w momencie, kiedy wydajność grzewcza obniża się poniżej wymaganego poziomu i konieczne jest podniesienie temperatury czynnika grzewczego, właśnie za pomocą grzałki. Pompa powietrza składa się z takich elementów, jak:

  • sprężarka,
  • wymiennik ciepła, czyli inaczej parownik,
  • zawór rozprężny,
  • wymiennik ciepła, czyli skraplacz.

Urządzenie to swoją wielkością i wyglądem przypomina małą lodówkę. Mechanizm działania sprzętu jest praktycznie taki sam co jej. Lodówka pozbywa się ciepła z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, natomiast pompa usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej, aby dostarczyć energię do budynku. Rozwiązanie to stosuje do ogrzewania ciepło, które poprzez przemiany termodynamiczne „przepompowuje” ze źródła o niższej temperaturze do tego o wyższej. Dolnym, czyli zimniejszym źródłem może być powietrze, grunt albo woda. Jeśli chodzi o górne źródło, jest nią najczęściej woda znajdująca się w instalacji grzewczej. Pompa sama w sobie nie wytwarza ciepła, a jedynie przekazuje z punktu dolnego do górnego. Według drugiej zasady termodynamiki, ciepło może przepływać samoczynnie tylko od wyższego do niższego poziomu temperatury. W przypadku pompy ciepła, jak i lodówki jest odwrotnie. Właśnie dlatego, pompa musi być zasilania energią elektryczną, wówczas ciepło będzie w stanie popłynąć w odwrotnym kierunku, a więc od niższej do wyższej temperatury. Nowoczesne sprzęty wymagają dostarczenia ok. 25 procent energii z zewnątrz, nie jest to więc dużo. Są one w stanie napędzać wtedy sprężarkę. A więc 75 procent energii dostarczanej jest właśnie ze źródeł odnawialnych.

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszty zakupu pompy ciepła z roku na rok powoli maleją. Cena inwestycji w taki system zależy od pewnych kwestii, jak: sposób montażu, wybrany model pompy, czynniki lokalizacyjne budynku, technologia budowania domu, sposób ogrzewania, warunku geologiczne. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli pomp różniących się od siebie przede wszystkim dolnym źródłem uzyskiwania ciepła. Najtańszymi urządzeniami są pompy ciepła powietrze- woda czy powietrze- powietrze, gdyż ich koszt wynosi ok. 25-32 tys. złotych. Pompa ciepła gruntowa to wydatek rzędu ok. 40-50 tys. złotych. Koszt montażu pompy ciepła wraz z fotowoltaiką może natomiast wynieść 50-65 tys. złotych.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *