starożytne greckie miasto

Już dziś możesz kupić starożytne greckie miasto!

Już dziś możesz kupić starożytne greckie miasto! – Bargylia

Bargylia to starożytne greckie miasto, które obecnie znajduje się na terytorium Turcji, zostało wystawione na sprzedaż. Każdy kto posiada ponad 25 milionów złotych, może zostać właścicielem i władcą Bargyli.

starożytne greckie miasto

Źródło: jordan pickett-flickr.com

Bargylia – starożytne miasto

Miasto powstało ponad 2500 lat temu, a zgodnie z legendą jego założycielem był Bellerofont-grecki heros syn Posejdona i Eurynome. Całe miasto jest stanowiskiem archeologicznym zakwalifikowanym do 1 stopnia wartości i ma wielkość ponad 130 hektarów! Znajdują się tam m.in. typowy, grecki teatr, nekropolia, monaster oraz fortyfikacje. Brytyjskie muzeum jest w posiadaniu ponad 50 artefaktów z morskiego wybrzeża miasta. W latach 50. XX wieku podróżniczka i pisarka Freya Stark, która zawitała do miasta opisała je jako:

Dawno zapomniane, pełne rozrzuconych odeonów, stoy, kolumnad, które leżąc śpią pod trawami*.

*odeon-budowla, w której odbywały się występy teatralne i muzyczne
*stoa-wydłużona hala kolumnowa, służąca handlowi, czy odpoczynkowi.

starożytne greckie miasto

Źródło: Hwhorwood, wikipedia.org

Miasto znajduje się w prywatnych rękach od 1927 roku. Niestety przez to i nieupilnowanie stało się miejscem dogodnym do rabunków. Pierwszy raz zostało wystawione na sprzedaż w 2015 roku. Nie udało się wtedy znaleźć kupca, natomiast teraz obniżono cenę. Właściciele zdecydowali się na sprzedaż właśnie ze względu na to, że nie mają możliwości odpowiedniego zabezpieczenia i upilnowania miasta. Archeolodzy mają nadzieję, że turecki rząd zdecyduje się na zakup miasta. Linie Turkish Airlines właśnie uruchomiły bezpośrednie loty z Londynu Gatwick do Bodrum, które znajduje się niecałą godzinę jazdy od Bargylia. Linie lotnicze są przekonane, że brytyjscy turyści przylecą do Turcji latem tego roku, ponieważ rząd turecki w ciągu ostatnich lat poprawił kwestie bezpieczeństwa.

starożytne greckie miasto

Widok na Bargylia z 1838 roku autorstwa Emmanuel Simon Joseph Léon de Laborde. Źródło: http://eng.travelogues.gr/collection.php?view=332

Francja i Włochy miały podobne problemy z ochroną niektórych historycznych zamków, a kupujący starali się chronić zamki i rezydencje. Na przykład w ubiegłym roku we Włoszech sprzedano około 20 000 obiektów, które zostały opuszczone po trzęsieniach ziemi i masowej emigracji.

Cudzoziemcy najbardziej interesują się rewitalizacją i mieszkaniem w starożytnych, zapomnianych miastach, ponieważ jest to jak życie w prawdziwym średniowiecznym świecie zamrożonym w czasie, pełnym historii i tradycji.

Powiedział architekt Edoardo Carboni, włoski agent nieruchomości, zajmujący się sprzedażą zabytkowych obiektów.

starożytne greckie miasto

Drachma z przełomu II i I wieku p.n.e. znaleziona w Bargyli. Źródło: CNG coins commons.wikimedia.org.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *