naslonecznienie w polsce

Czy nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające, aby korzystać z fotowoltaiki?

Ilość słońca w Polsce a fotowoltaika

Korzyści z produkcji energii elektrycznej za pomocą własnego systemu fotowoltaicznego sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na taki sposób pozyskiwania energii. Jednak wielu Polaków ma też obawy związane z tym, czy ilość dni słonecznych w Polsce jest wystarczająca do generowania odpowiednich uzysków. Co warto wiedzieć na ten temat?

Ile wynosi średnie nasłonecznienie w Polsce?

Nasłonecznienie w Polsce to nic innego jak maksymalne natężenie promieniowania słonecznego przypadające na daną jednostkę powierzchni ziemskiej w konkretnym przedziale czasu. Stopień nasłonecznienia określa zasoby energii wyrażane w kWh, które przypadają na 1 m² powierzchni. Ile zatem wynosi nasłonecznienie w Polsce w/m2?

Szacuje się, że średnie nasłonecznienie w Polsce w ciągu roku wynosi 1000 kWh/m², a w sezonie letnim, gdy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, promieniowanie słoneczne pozwala na wygenerowanie wysokich uzysków, czyli ok. 70 % wartości rocznego promieniowania. Takie dane obejmują nasłonecznienie w Polsce. Pamiętaj jednak, że jest to zależne od dobrze dobranej mocy paneli, wydajności samej instalacji, sprawnego inwertera, a także od ekspozycji paneli fotowoltaicznych na promieniowanie słoneczne.

Zastanawiasz się, ile wynoszą dni słoneczne w Polsce? Biorąc pod uwagę roczne nasłonecznienie w Polsce – jest to 66 słonecznych dni, czyli ok. 1600 godzin. Można więc przyjąć, że nasłonecznienie w ciągu dnia wynosi 30-40%. Największe nasłonecznienie można odnotować w kwietniu, maju, lipcu i sierpniu. Dobrze dobrana instalacja może wygenerować w takich miesiącach nawet 400 kWh energii.

Jednak warto pamiętać, że energię słoneczną możesz pozyskiwać przez wszystkie dni w roku niezależnie od sezonu. Dlaczego?

Przede wszystkim w sezonie letnim jest to łatwiejsze ze względu na wysoki stopień nasłonecznienia. W sezonie jesiennym i zimowym pobór energii ze słońca jest mniejszy, ale możesz nadal korzystać ze zmagazynowanej wcześniej energii. Jeśli jesteś prosumentem, to miej na uwadze, że podczas sezonu jesienno-zimowego możesz wykorzystać wcześniej wyprodukowaną energię, czyli nadwyżkę energetyczną, która została oddana do sieci latem.

Jaki jest wpływ nasłonecznienia na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Nasłonecznienie Polski wywiera ogromny wpływ na instalacje fotowoltaiczne. W sezonie letnim ze względu na wysoki stopień nasłonecznienia, uzyski słoneczne są większe niż w sezonie zimowym, gdy panele czerpią więcej energii i mają odpowiednie warunki, by tę energię generować. Jednak dobrze dobrana moc instalacji sprawi, że będziesz mógł korzystać z niej bez ograniczeń przez cały rok, a nie tylko w czasie największego nasłonecznienia. Natomiast w sezonie letnim masz mnóstwo możliwości, by nadmiar pozyskanej energii oddać do sieci jako prosument, a w słabszych miesiącach słonecznych z niej skorzystać.

Wydajność paneli fotowoltaicznych – od czego zależy?

Panele fotowoltaiczne są bardzo opłacalną inwestycją, ponieważ pozwalają pobierać energię z promieniowania słonecznego i przekształcać ją w energię elektryczną przez wszystkie dni w roku niezależnie od stopnia nasłonecznienia. Nie oznacza to więc, że możesz ze swojej instalacji korzystać tylko latem. Aby jednak Twoja instalacja fotowoltaiczna była wydajna, musi mieć odpowiednio dobraną moc, właściwe zabezpieczenia przeciwpożarowe i jednocześnie sprawny inwerter, który przekształca energię słoneczną w energię elektryczną.

Wydajność paneli fotowoltaicznych jest zależna od następujących czynników:

  • mocy instalacji fotowoltaicznej, którą najlepiej określić z ekspertem od fotowoltaiki z firmy N-energia, aby była ona dostosowana do potrzeb energetycznych budynku;
  • miejsca i rodzaju wybranej instalacji;
  • ekspozycji paneli na promieniowanie słoneczne i brak elementów, które mogłyby zacieniać instalację np. drzew, słupków czy innych budynków;
  • fachowy montaż instalacji i jej konserwacja techniczna;
  • magazynowanie energii w specjalnych akumulatorach, które umożliwiają późniejsze wykorzystanie nadwyżek zmagazynowanej energii np. zimą.

Chcesz pozyskiwać energię i całkowicie uniezależnić się od zakładu energetycznego? Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o wydajności paneli fotowoltaicznych: https://n-energia.pl/wydajnosc-paneli-fotowoltaicznych-w-polsce-uzysk-energii/.

Nasłonecznienie ma znaczący wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych

Stopień nasłonecznienia wywiera ogromny wpływ na wydajność systemu fotowoltaicznego. Ponadto jest ono wystarczające w Polsce do tego, aby pozyskiwać energię elektryczną za pomocą własnej instalacji pv. Dobrze dobrany system fotowoltaiczny to doskonały sposób na uzyskanie pełnej niezależności energetycznej i pozyskiwanie energii na użytek własnego gospodarstwa domowego zawsze wtedy, gdy jej potrzebujesz i niezależnie od warunków atmosferycznych czy stopnia nasłonecznienia.

Jako właściciel własnego systemu fotowoltaicznego zyskujesz mnóstwo korzyści z wykorzystywania alternatywnych źródeł energii do pozyskania energii na własny użytek, więc warto rozważyć taką inwestycję.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *